Ak ste ešte nikdy nevyskúšali fotopascu, vysvetlíme vám, ako vlastne funguje a prečo sa oplatí otestovať ju. Často sa fotopasce používajú na sledovanie zveri, ale ak tejto zábavke neholdujete, môžete ich využiť vo svoj prospech aj inak: na sledovanie pozemku, stráženie nehnuteľnosti ap.
Štandardne ide o prístroj, ktorý má vstavaný snímač a ten po zaznamenaní pohybu vyšle signál na vytvorenie fotky alebo videa. V noci si vie dokonca prisvietiť neviditeľným IR svetlom, takže viete identifikovať povedzme zlodeja alebo suseda, ktorý vám poškodzuje fasádu, prípadne kradne ranné noviny 🙂
Poviete si – zlodeji dnes už nosia kukly, nedajú sa identifikovať. To je síce pravda, no minimálne máte dôkaz pre poisťovňu, že škodu urobil naozaj zlodej, cudzia osoba a vám teda patrí náhrada škody. Dokonca si viete nastaviť odosielanie fotiek do mobilu, čím získavate ešte viac informácií, dôkazov a prípadne môžete vlámaniu aj zabrániť.
Ako si vybrať správnu fotopascu, na čo myslieť a koľko stojí? Poradíme.
Ako vyberať fotopasce?
V prvom rade záleží na tom, na čo ju chcete využiť.
Ak ste milovník prírody, poľovník, lovec…postačí vám lacnejšia fotopasca s nižším dosahom a základnými funkciami. Napríklad fotopasca Wachman King, ktorá má viditeľný prísvit avšak zver to neplaší a viditeľný prísvit je silnejší ako neviditeľný preto budete mať lepšie nočné snímky.
Ak chcete fotopascu na stráženie objektu, domu, chalupy ap., investujte do drahšej, sofistikovanejšej fotopasce, ktorá má vyššie rozlíšenie a výkonnejší prísvit. Hľadajte GSM modul s možnosťou odosielania spomínaných MMS, čiže obrázkov/fotiek. Diaľkový prístup je samozrejmý.
V tomto smere je jednou z najpredávanejších fotopascí Welltar. Diaľkovo ovládaná s dosahom až 25 metrov, odosiela fotky aj videá, má neviditeľný prísvit a dlhú výdrž batérie.
Pár užitočných rád
- Zorné pole, čiže v akom uhle bude zachytávať okolie. Na väčšie vzdialenosti zvoľte 45° až 60°, na menšie do 5 metrov 80° až 120°.
Pri väčšom uhle záberu síce fotopasca zachytí širší priestor (okolie domu), ale vzdialenejšie objekty budú ťažšie rozpoznateľné. - Pohybové čidlo, ktoré spúšťa detekciu pohybu. Pohybuje sa v rozmedzí od 15 do 30 metrov.
- Dosah prísvitu – na ten myslite tiež. Ide o infračervené diódy s vlnovou dĺžkou 940 nm, ktorú naše oko nevidí, no na zábere bude zabraný priestor priesvietený. Dosah je okolo 12 metrov.
Ak chcete na väčšiu vzdialenosť, hľadajte diódy s vlnovou dĺžkou 850 nm, no takéto červené prisvietenie je už okom zaznamenateľné. - Rozlíšenie fotografií je tiež dôležitý aspekt pri výbere. Čím vyššie rozlíšenie, tým ostrejšia fotka alebo video. Bežne je to 8 až 24 Mpx. Rátajte s tým, že čím vyššie rozlíšenie, tým väčší objem dát, ktoré sa ukladajú do internej pamäte a na pamäťovú kartu.
Konštrukcia a rozmery
Fotopasce bývajú vybavené úchytmi, ktorými môžete prevliecť popruh alebo reťaz. Niektoré majú špeciálny držiak, ďalšie majú úchyty na zámky (ak je fotopasca v dosahu ľudí, aby ju neukradli).
Väčšina modelov je v maskáčových farbách, aby neboli príliš viditeľné.
Ich veľkosť je o trošku väčšia ako klasické kompaktné fotoaparáty. Napájanie je z batérie, najčastejšie ide o rôzne varianty lítiových batérií. Niektoré majú vlastný akumulátor a občas sa stretnete aj s externým zdrojom, ktorý sa umiestni v blízkosti fotopasce a prepája sa káblom.
Niektoré fotopasce sa dajú ovládať na diaľku, cez aplikáciu smartfónu alebo cez web.
Na koľko ma vyjde fotopasca?
Základný model zoženiete od 50€, no ide o jednoduchší prístroj s nižším rozlíšením a slabším maskovaním.
Už pomerne kvalitné fotopasce s dosvitom, dobrým uchopením a lepším snímačom kúpite od 150€.
Ak hľadáte GSM modul na okamžité odosielanie nasnímaných fotiek, pripravte si od 200 eur. Majú dlhú výdrž, rozlíšenie približne 20 Mpx a vyhovujúce maskovanie.
O výslednej cene teda rozhodujú funkcie a možnosti fotopasce – GSM modul, dosvit, zorné pole, diaľkové ovládanie a tiež vnútorná pamäť. Interné úložisko máva od 8 do 128 GB, takže voľte radšej väčšiu kapacitu. Prípadne myslite na slot na pamäťovú kartu, aby sa fotky ukladali aj na kartu (SD alebo microSD).
Pozrite si video, ako vyzerá fotopasca Moultrie M-550:
— PR článok —
Foto: Roy.sk, Pixabay.com