Aplikácia, ktorá pomáha opäť hovoriť ľuďom po mŕtvici. AfaSlovník načítal Maroš Kramár

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vedeli ste o tom, že na Slovensku postihne cievna mozgová príhoda približne 12-tisíc ľudí ročne? Pritom až 40 % z nich trpí afáziou, čo je porucha reči. Aj preto sa mnohí pacienti následne uzavrú do seba, vyhýbajú sa ľuďom, trpia samotou a strácajú chuť žiť. Ich život nie je plnohodnotný a odmietajú navštevovať logopéda, pretože sa hanbia. Práve im môže pomôcť bezplatná aplikácia AfaSlovník, ktorá už funguje v susednom Česku niekoľko rokov a pacienti si ju nevedia vynachváliť.

„Môj manžel je po mozgovej príhode a vďaka tomu, že každý deň cvičí, sa jeho slovná zásoba veľmi zlepšila. Aj logopédky, ku ktorým chodí, ho chvália. Veľmi ho to baví, za čo nesmierne ďakujeme,“ tvrdí manželka pacienta Jolana Dicková.

Ako vyzerá aplikácia AfaSlovnik?

Bezplatná aplikácia Afaslovník je po češtine dostupná už aj v slovenskom jazyku a  pomáha pacientom zábavnou formou znovu sa naučiť rozprávať a správne artikulovať. Obsahuje 1 600 základných slov rozdelených do 20 tematických kategórií ako jedlo, zvieratá, mesto, profesie, predmety dennej potreby, pocity…

Idete na stránku AfaSlovnik.sk, kde máte okrem základných informácií tlačidlo Získať aplikáciu. Zaregistrujete sa (ako pacient alebo logopéd, či odborný pracovník), vyplníte údaje a hotovo.
Ideálne je potom každý deň precvičovať a prechádzať si jednotlivé otázky – či už samostatne alebo s pomocou blízkeho. Nižšie vidíte náhľady možných okruhov a otázok, ako to môže vyzerať. Nič zložité, naopak – veľmi zrozumiteľné, dostatočne veľké a prehľadné.

afaslovnik-otazka-zmrzlina

Ako funguje AfaSlovník?

maros-kramar-afaslovnikV slovníkovej časti sú jednotlivé slová znázornené prostredníctvom fotografií predmetov v reálnom prostredí. Pacient vidí predmety v kontexte, čo mu uľahčuje ich rozpoznávanie v praxi.

Slová sú rozdelené do viac než tematických kategórií a každá fotografia je doplnená zvukovým záznamom. Aplikáciu nadaboval herec Maroš Kramár, ktorý verí, že kombinácia aplikácie s logopédmi môže byť veľmi účinná. Môžu ju využívať nielen samotní pacienti a ich rodiny, ale aj klinickí logopédi.

Pacient si môže svoj pokrok overiť v testovej časti aplikácie. Každý test je zameraný na precvičovanie inej problémovej oblasti. Súčasťou každého testu je vyhodnotenie úspešnosti. Výsledky testov sa v aplikácii ukladajú a umožňujú sledovať svoje pokroky v čase.

tlakomerPrečítajte si tiež
Ako si vybrať tlakomer a správne si merať tlak?

Ako sa prejavuje afázia?

Afázia je narušená komunikačná schopnosť. Najčastejšie vzniká ako dôsledok poškodenia mozgu pri cievnej mozgovej príhode. Z celkového počtu pacientov, ktorých mŕtvica postihne, trpí afáziou 25–40 % z nich.

Afázia ovplyvňuje schopnosť tvoriť alebo rozumieť reči. V najzávažnejších prípadoch pacient nerozpráva ani nerozumie svojmu okoliu. Ľahká afázia sa prejavuje poruchami tvorby a porozumenia reči, ale vážnejší stav znamená, že pacient nedokáže pomenovať predmety dennej potreby. Nevie tvoriť vety, nedokáže písať, ani čítať.

Je veľmi dôležité začať s terapiou reči čo najskôr, pretože rozhodujú doslova prvé týždne a dva mesiace od vzniku afázie. Priemerná terapia trvá asi 6 mesiacov a veľmi vhodným doplnkom k nej je práve aplikácia AfaSlovník. Podporuje tiež sebavedomie pacientov a urýchľuje ich návrat do bežného života.

Zuzana Hanibalová, spoluautorka aplikácie vysvetľuje ako aplikácia s liečbou afázie pomáha a ktoré oblasti reči precvičuje.

 

afaslovnik-kategorie

afaslovnik-vlasy-otazky

afaslovnik-pocuvanie

afaslovnik-otazky-aplikacia

 

Foto: Afaslovnik, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.