Ako hollywoodsku hviezdu zrazila na kolená skleróza multiplex. Selma Blair

Pinterest LinkedIn Tumblr +

George Lucas čakal v rade na záchod. Michael Keaton stál pri bare. Robert Downey Jr. sedel za barom, no už viac nepil. Meg Ryanová vyzerala ako Meg Ryanová, mala obuté ťažké kanady a oblečené hrubé pančuchy. Nechýbali ani Tracey Ullmanová a Téa Leoni spolu s Davidom Duchovnym. Akoby som sa odrazu ocitla na Klobučníkovom čajovom večierku. Boli tu všetci významní ľudia zo starej gardy.

Skleróza multiplex

Ak vás baví Hollywood, svet filmu a nakrúcanie známych filmov, siahnite po autobiografii Selmy Blair Protivné decko. No je to hlavne príbeh dievčaťa židovského pôvodu, ktorej hebrejské meno je Bat-Sheva a Selma sa jej od začiatku nepáčilo. Je to príbeh o jej ceste k herectvu, o splnených snoch, ale tiež o skleróze multiplex, ktorou trpela odmalička.

„Vyšetrenie mi na mozgu odhalilo niekoľko stredne veľkých miest s poškodeným tkanivom, ktoré zapríčinila skleróza multiplex. Šesť z nich bolo problematických, pretože boli aktívne. Mále ohníky, ktoré spaľovali spojenia medzi nervovými bunkami,“ píše Selma v knihe.

Priznala to až v roku 2018 na sociálnej sieti s tým, že toto ochorenie jej telo postihlo už 15 rokov skôr ako jej chorobu diagnostikovali. Pri chôdzi dnes potrebuje palicu. Navyše vo februári 2019 sa u nej začala prejavovať spastická dysfonia ktorá postihla jej hlas.
Práve o skúsenostiach so sklerózou multiplex píše okrem iného vo svojej autobiografii. Tá vyšla v roku 2022 v zahraničí, teraz aj v slovenčine.

Selma Blair pre ABC News o ochorení skleróza multiplex:

 

Veľmi nebezpečné známosti

Veľkou rolou bola úloha nevinnej študentky Cecile, ktorá podľahne zvodom erotomana Sebastiana vo filme Veľmi nebezpečné známosti z roku 1999, ktorý je založený na románe z 18. storočia Les Liaisons Dangereuses. Film zaistil Selme nomináciu na MTV Movie Award za “Najlepší prielomový výkon” a víťazstvo za “Najlepší bozk”, spoločne so Sarah Michelle Gellarovou.

„Už konkurz na film bol medzi mladými hollywoodskymi hviezdami kurevsky veľká vec. Všetci o ňom hovorili, všetci boli z neho nadšení, všetci si o ňom šepkali. Už doň obsadili dve známe mladé hviezdy: Sarah Michelle Gellarovú a Ryana Phillipeho. Ryanova priateľka, Reese Witherspoonová, už vtedy uznávaná herečka, sa rozhodovala, či zoberie rolu naivného dievčaťa. Ryan ju nakoniec presvedčil, aby úlohu prijala,“ spomína herečka.

Selma Blair so Sarah Michelle Gellar

Selma Blair so Sarah Michelle Gellar.

Pravá blondínka

S herečkou Reese Witherspoonovou sa stretla pri natáčaní komédie Pravá blondínka v roku 2001, kde si zahrala jednu z vedľajších postáv. „Pozorovať Reese, ako pracuje na Pravej blondínke, bolo, ako sledovať kúzelníka. Práve porodila nádhernú dcéru, Avu. Bola vo skvelej forme a ťažko pracovala – vždy prichádzala ako prvá a odchádzala ako posledná. Ani teraz sa nesťažovala. Urobila na mňa veľký dojem. Mnohému som sa priučila.“

V roku 2002 hrala po boku Jakea Gyllenhaala Highaway, v rovnakom roku tiež vo filme Jednoducho sexi s Cameron Diazovou a Christinou Applegatovou.

Selma Blair s Rees Witherspoonovou.

Selma Blair s Rees Witherspoonovou.

Hellboy

V roku 2004 si Selma Blair zahrala v dobrodružnom fantasy filme Hellboy, kde stvárnila depresívnu superhrdinku Liz Sherman. V roku 2006 prepožičala svoj hlas do animovanej rozprávky Hellboy Animated: Sword of Storms, urobila rovnako aj v roku 2007 v rozprávke Hellboy Animated: Blood and Iron. A neskôr prišiel aj druhý film Hellboy s názvom Zlatá armáda.

Selma si spomína ako mala verného malého psíka, ktorý bol jej verným parťákom. „Wink bola najveselším psom, akého som kedy videla, ktorý sa nebál ničoho okrem búrky. Počas jednej jarnej noci v Budapešti, keď som natáčala film Hellboy II, ožiarili oblohu blesky a začalo liať ako z krhly. Kým sa mi Wink triasla v náručí, pohmkávala som jej priamo do srdca, vibrácie, ktoré ju postupne upokojili a uspali. Guillermo del Toro na jej počesť pomenoval postavu vo svojom filme. Pociťovala som k nej takú obrovskú lásku ako k ľudskému dieťaťu. Ľúbila som ju viac ako čokoľvek iné. Každú noc a každé ráno som ju nežne pobozkala a ďakovala anjelom, že mi ju zoslali. Neodkázala som si bez nej predstaviť život,“ opisuje v knihe Protivné decko.

Láska ku knihám

Selma Blair

Selma ako dievčatko.

Selma milovala odjakživa knihy a krásne to v knihe opisuje:
„Knihy mi zachránili život. Videla som, ako ma dokážu naštrbiť v tom najlepšom zmysle slova. Plakala som pri nich alebo sa smiala pri lietajúcom prde v Canterburských poviedkach. Spoznala som pocit, pri ktorom sa myšlienky niekoho iného dotknú časti vašej osobnosti, o ktorej ste predtým ani len netušili. Knihy sú úžasným emocionálnym záchranným kolesom, nočným svetlom, rohožkou.
Dokonca aj nemocnica alebo vyčkávanie na úradoch sú hneď príjemnejšie, ak máte so sebou dobrú knihu.

Knihy ma taktiež naučili, ako si všímať veci, naučili ma, že chvíľa sa môže stať príbehom. V súčasnosti si všímam všetko – guče prachu v rohu miestnosti, dlhé steblá trávy v puklinách na chodníku, to, ako sa môjmu synovi rozochvejú nozdry. Ak sa na chvíľu zastavíte a rozhliadnete sa, tieto veci vám pripomenú, že ste nažive a že ste stále dôležití. Na chvíľu utíšia všetky vaše obavy.“

Protivné decko?

Selma na obálke VogueJe pravda, že najmä Veľmi nebezpečné známosti a Pravá blondínka ju vyšvihli do popredia. No hrala aj v ďalších skvelých filmoch ako Čierny kôň (s Miou Farrow), po boku Jakea Gyllenhaala Highaway, či vo filme Jednoducho sexi s Cameron Diazovou a Christinou Applegatovou.

„Najúžasnejšie a najšťastnejšie chvíle som však strávila pred objektívom fotoaparátu. Najúspešnejšou chvíľou v mojom živote bolo, keď som sa ako prvá herečka v histórii objavila na obálke talianskeho Vogue. Taliansky Vogue totiž v tých dňoch predstavoval vo svete módy najvyššiu autoritu. Tá obálka sa stala mojím Oscarom.“

 

Foto? Motýľ, FB/Selma Blair, LepšíDeň.sk, Vogue


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.