Ako predchádzať problémom s upchatým potrubím

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Upchaté potrubie raz za čas potrápi každú domácnosť. Voda zrazu neodteká, z drezu alebo vane sa šíri nepríjemný zápach a o pár mesiacov z toho môže vzniknúť nepríjemná katastrofa. Existuje však účinná prevencia a riešenia, ktoré profesionáli vykonajú do niekoľkých hodín.

Prevencia je základ

Prevencia vám ušetrí peniaze a aj nervy – riešiť haváriu v domácnosti nie je nič príjemné. Ako udržiavať odpadové potrubia v top stave?

Zvyšky jedál nepatria do odtoku

Pri umývaní riadu sa do drezu dostáva mastnota, oleje a zvyšky jedál. Aby ste tomu predišli, pred umývaním zoškrabte z riadu všetky zvyšky jedál. Olej z vyprážania zlievajte do sklenenej fľaše a nikdy ho nevylievajte do odpadu a to ani do WC misy. Pokiaľ sú taniere veľmi mastné, môžete ich utrieť papierovým obrúskom.

Pravidelné čistenie

Aspoň raz mesačne do odtokov nasypte niekoľko lyžíc sódy bikarbóny, zalejte ich pol pohárom octu a po polhodine zalejte vriacou vodou. Podobne fungujú aj kolové nápoje.

Ak si chcete byť stopercentne istí priechodnosťou potrubia, máte možnosť využiť preventívne krtkovanie. Špeciálny mechanický prístroj s tzv. krtkom na konci dlhej pružiny sa ponorí do potrubia a krúživými pohybmi prerazí nečistoty a prekážky v potrubí.

drezový odtokPrečítajte si tiež
Drezový odtok čiže výpusť. Ako ho správne vybrať?

Prevencia pomocou blokád

Najčastejšou príčinou upchatého odtoku je prekážka, ktorá vznikne z oleja a tukov. Tie totiž v potrubí stuhnú a vytvoria nepreniknuteľnú masu. V tomto prípade je vhodné používať lapač tukov. Inštaluje sa pod drez a oddeľuje živočíšne a rastlinné tuky z odpadovej vody.

Dôverujte profesionálom

Pokiaľ vlastníte dom alebo sa sťahujete do nového bývania, ideálne je pre vás využiť službu od profesionálnych inštalatérov – monitoring potrubia. Do odtokov ponoria kameru, ktorá nasníma stav potrubia po celej jeho dĺžke. Pokiaľ v ňom existuje nejaká prekážka, nájdu ju a pomocou krtkovania cielene prerazia a uvoľnia znečistené potrubie.

problémy s potrubím

TS, foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.