Je voda z vodovodu naozaj dostatočne pitná? Na čo si dávať pozor?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aká je pravda o vode z vodovodu? Je naozaj lepšia ako balená minerálka? Skutočne nám z kohútika tečie voda, ktorá je dostatočne zbavená všetkých patogénov?
Nuž, pre niekoho je voda z vodovodu až príliš čistá, zmiešaná s chlórovými zlúčeninami, ktoré ju sterilizujú. Preto sa jej radšej vyhýba…
Pre iného zase nie je čistá dosť, lebo sa hemží hnusnými patogénmi a zvyškami chemikálií. A tak nakupuje balenú vodu, hoci odborníci stále vravia – slovenská voda z kohútika patrí medzi najčistejšie.

 

Voda z vodovodu

Pravdou je, že „kohútiková“ voda môže mať rôzne príchute, hoci je to vo všeobecnosti amorfná bezfarebná tekutina. Inak môže niekomu chutiť voda v Dunajskej Strede a inak pri Košiciach.
Niekedy máme tiež pocit, že voda má mierne kovovú pachuť, alebo čudný zápach. Ak má mierne žltý až hnedastý odtieň, hovorí to o zvýšenom obsahu železa.

“Spomínané zafarbenie vody je spôsobené časticami oxidu železa, ktoré vznikajú koróziou (hrdzavením) vnútorných stien vodovodného potrubia, ktorým voda cestuje k vodovodnému kohútiku k vám domov. Tieto častice sa za normálnych okolností usadzujú na stenách potrubia. Pri zvýšení prietoku vody, pri opravách alebo údržbe rozvodných sietí a pod., sa častice oxidu železa môžu uvoľniť do dodávanej pitnej vody a spôsobiť tak jej sfarbenie,“ píše na svojej stránke Vodárne.eu.

Môže to byť škodlivé? Podľa odborníkov nie, len to mierne zmení vzhľad a chuť vody. Ale zdravie to neohrozuje.

voda z vodovodu

 

Fluór a chlór vo vode

Do vody sa často pridáva fluór a to kvôli zdravému chrupu. „V Amerike tento postup v 50. rokoch označili za komunistický komplot a podnes je v niektorých kruhoch kontroverzný. Mnoho ľudí radšej kupuje balenú vodu,“ píše Graham Lawton v Knihe, ktorá vám možno zachráni život.

Či už ich k tomu vedú spomínané dôvody, alebo len chuťové preferencie, ide zväčša o mrhanie peniazmi – najmä v západnom svete. Približne 25% balených vôd v USA je obyčajná voda z vodovodu z miestnych zdrojov.

Mnohí ľudia zasa odsudzujú chlórovanie pitnej vody. Po pravde – aj množstvo balených vôd je chlórovaných a to z veľmi dobrých dôvodov. Chlórovaním vody sa dá mimoriadne efektívne predchádzať chorobám ako dyzentéria, cholera a týfus. Tvrdenia, že pri chlórovaní vody sa tvoria karcinogény alebo látky spôsobujúce mužskú impotenciu, sú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie „nedostatočné“ a riziko je zanedbateľné v porovnaní s rizikami zle sterilizovanej vody.

voda z vodovodu

 

Zvyšky liekov v pitnej vode

Americká Agentúra pre ochranu životného prostredia zistila, že voda z vodovodu obsahuje stopy liečiv, hygienických potrieb a kozmetiky... ale doteraz sa nepotvrdili žiadne účinky na zdravie ľudí, ktorí boli vystavení takým nízkym dávkam, ako sú v pitnej vode.

 

Ako sú na tom minerálky?

Minerálky preferujeme vďaka ich blahodarným účinkom na zdravie, no netreba zabúdať, že medzi jednotlivými značkami sú obrovské rozdiely. Takže toto tvrdenie neplatí paušálne. Vedci dokonca prišli na to, že minerály v niektorých balených vodách, najmä sodík, môžu byť škodlivé.

Ešte jedna zaujímavosť: o bublinkovej vode sa zvykne hovoriť, že ničí chrup.
Je to naozaj tak? Treba sa obávať? Bublinkový oxid uhličitý sa rozpúšťa vo vode na kyselinu uhličitú. Lenže kyslosť perlivej vody nedosahuje také vysoké hodnoty, aby rozleptala zubnú sklovinu. Pokojne to pusťte z hlavy.

ktoré minerálne látky potrebujeme?Prečítajte si tiež
Ktoré minerálne látky a stopové prvky potrebujete pre zdravie?

Foto: Freepik.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.