Ako nájsť zmysel života? Tento návod má len 3 kroky

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Veľakrát sa stáva, že ľudia strácajú zmysel života. Stavajú sa do role obete, sťažujú sa na osud, ktorý im nedopraje…na ľudí, ktorí im nepomôžu…na celý svet. Jedna z najväčších katastrof, ktoré sa môžu človeku prihodiť, je stratiť chuť žiť. Pritom stačí mať nejaký životný plán.

Naplnený a spokojný život totiž nepadne nikomu len tak do lona. Naopak, žiť podľa svojich predstáv je ako napísať dobrú knihu. Keď sa začítame do nejakého pútavého príbehu, nerozmýšľame nad tým, koľko času autor strávil jeho vymýšľaním, ako dlho skladal dohromady svoje myšlienky a nápady, ako dlho ho upravoval či koľkokrát začínal odznova. My vnímame len istým smerom sa odvíjajúci dej, v ktorom má všetko svoj význam.

 

Návod ak dať životu zmysel

Viktor Frankl bol uznávaný rakúsky psychiater, neurológ a autor knižného bestselleru o hľadaní zmyslu života. „A Frankl mal pravdu. Keď nevieme nájsť zmysel života, zameriame sa na hľadanie pôžitkov. Zmysel života nájdeme, len keď budeme niečo robiť,“ píše marketér a šéf spoločnosti StoryBrand Donald Miller vo svojej knihe Misia: lepší život. Radí v nej, ako vziať život do vlastných rúk, ako sa pohnúť ďalej, ako nebyť obeťou, ale akýmsi hrdinom, ktorý si bude užívať lepší život.

Spomínaný Franklov návod na to, ako nájsť zmysel života, je rozumný a pozostáva z troch bodov:

  1. Plniť si povinnosti a zdolávať životné výzvy, respektíve tvorivo vykonávať nejakú zmysluplnú prácu.
  2. Zažívať niečo krásne alebo niekoho krásneho, pri čom/kom zabudneme na seba samých.
  3. Vnímať pozitívne problémy a bolesť, s ktorými sa v živote určite veľakrát stretneme.

ako nájsť zmysel života Misia: lepší život

 

Návod, ako nájsť zmysel života

Donald Miller pri tvorbe svojho životného plánu teda využil Franklov trojbodový návod a pridal k nemu svoje rady.

bábka život1. Niečo vytvoriť alebo dosiahnuť

Život nás vyzýva na to, aby sme boli pre tento svet užitoční a dôležití. Dôležitými pre svet budeme, ak každý deň splníme nejakú úlohu, najlepšie takú, ktorá ovplyvní aj iných ľudí alebo ktorej nesplnenie by malo na iných ľudí negatívne dôsledky. Ak každý deň splníme takúto úlohu, budeme mať pocit, že náš život má zmysel (a bude to pravda). Frankl o tom, že by sme mali stále niečo robiť, povedal: Každé ráno si nájdite dôvod vstať z postele. Tak sa môžete vyhnúť existenciálnemu vákuu.

 

bábka život2. Niečo zažiť alebo byť s niekým v kontakte

Je dôležité pochopiť, že na svete nie sme sami a že práve naša planéta ako taká a príbehy všetkých bytostí, ktoré na nej žijú, nás fascinujú a inšpirujú. Výnimočné zážitky sú ešte o niečo výnimočnejšie, ak ich prežívame s niekým ďalším. Ak chceme nájsť zmysel života, mali by sme sa obklopiť malým počtom ľudí, na ktorých nám záleží a ktorým záleží na nás, alebo by sme si mali nájsť niečo, čo odpúta našu pozornosť od seba samých a čo nám umožní vnímať krásu tohto sveta. Napríklad prechádzka osamote v lese nám môže pomôcť nájsť vnútorný pokoj a návšteva galérie v nás môže prebudiť fantáziu a duchovne nás pozdvihnúť. Dôležité v tejto súvislosti teda je, aby ste si našli niečo, vďaka čomu sa prestanete sústreďovať výhradne na seba samých a rozšírite si obzory.

priateľstvá výnimočnosťPrečítajte si tiež
Pestujte si priateľstvá. Budete mať lepší život.

 

bábka život3. Dokázať nájsť vo všetkom význam. Aj v problémoch a prekážkach

„Za užitočné považujem všetky tri body Franklovho návodu, no musím priznať, že k mojej zmene najviac prispel asi tento tretí,“ vysvetľuje Donald Miller v knihe Misia: lepší život. „Frankl v podstate mienil, že neexistuje taký problém alebo taká prekážka, ktorý/ktorá by nám nemohol/nemohla nejako poslúžiť. „Poslúžiť“ používam ja, nie Frankl, ale podľa mňa je to výstižné.“

Tým, že nám problém alebo prekážka môže poslúžiť, aj v tých najhorších zážitkoch a katastrofách môžeme nájsť nejaký zmysel a využiť ich vo svoj prospech. Podľa Frankla by sme mali každý nepríjemný zážitok prijať a vyrovnať sa s ním aj prostredníctvom smútku, ale potom ho možno i využiť na niečo užitočné.

Pozor, to neznamená, že nešťastia sú dobré. Nikto nechce ani by nikdy nemal zažiť akúkoľvek tragickú udalosť. Znamená to, že aj z bolesti môže nakoniec vzniknúť niečo pekné a užitočné, a keď z nej vznikne niečo pekné a užitočné, začíname sa uzdravovať.

 

Foto: Grada, Freepik.com, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.