Orechové škrupiny. Nevyhadzujte ich – tu je 10 tipov, ako ich využiť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno nakupujte už nalúskané orechy bez škrupín. A možno vcelku aj so škrupinami, prípadne máte niekde nablízku orech – keď už si načistíte orechy, nevyhadzujte škrupiny. Viete ich využiť v domácnosti, na záhrade, vedia byť prospešné aj pre vaše telo.
Poďme sa pozrieť na niekoľko tipov, ako využiť obyčajné orechové škrupiny. Dáme vám recepty na orechový sirup, obklad na kŕčové žily, odvar aj nálev. Tiež ako ich využiť v záhrade i v domácnosti.

 

Ako využiť orechové škrupiny

Mnohými živinami bývajú nabité šupky ovocia, niekedy viac ako samotný plod. Veľmi veľa cenných zlúčenín a živín majú aj škrupiny z orechov. Už dávno ich naši predkovia využívali pri liečbe zdravotných problémov.
napríklad čaj zo škrupín je liečivý a pomáha aj pri nedostatku vápnika, vysokom krvnom tlaku a pri cukrovke. Orechový elixír zasa prečisťuje cievy. Pozrite si naše tipy.

ako využiť orechové škrupiny

Pre vaše telo a zdravie

orechová škrupinaUrčite ste už počuli o odvare z orechových škrupín – má silné protizápalové a antibakteriálne účinky. Takže využijete ho najmä na jeseň a v zime, pri nachladnutí, bolestiach hrdla, ale aj pri problémoch so žalúdkom či s močovými cestami.
Stačí zaliať 10 orechový škrupín pol litrom vriacej vody a nechať lúhovať. Keď čaj vychladne na teplotu, pri ktorej sa dá v pohode piť, oslaďte ho medom.

orechová škrupinaMôžete si z nich pripraviť  vlasový nálev, vďaka ktorému budete mať krásne vlasy.
Rozbite asi 10 orechov, škrupinky zalejte približne litrom vody. Nechajte lúhovať cez noc.
Ráno priveďte do varu a počkajte, kým voda vychladne na príjemnú teplotu.
Po umytí vlasov si ich nálevom prepláchnite.

orechová škrupinaMôžete si urobiť aj orechový píling: pomeľte škrupiny na úplne drobné čiastočky a zmiešajte s troškou oleja. Potom môžete nanášať na ruky, nohy, dekolt ap. (pozor na oči). Má to antibakteriálne účinky a pravidelný orechový píling môže pomôcť s obnovou zdravej pokožky.

Využite aj zelené šupky
orechová škrupinaObklad na kŕčové žily: tu využijeme zelené orechové šupky, Nakrájajte ich, naplňte nimi nádobu a zalejte jablčným octom. Nechajte 3 týždne lúhovať, potom sceďte cez gázu a môžete aplikovať priamo na kŕčové žily.

orechová škrupinaOrechový sirup je výborný na podporu imunity a proti únave. Nakrájajte 2 hrste zelených šupiek. Dajte do hrnca liter vody, pridajte nakrájané šupky a varte 10 minút. Potom pridajte niekoľko klinčekov a zmes nechajte vychladnúť. Po vychladnutí vmiešajte 1 až 2 kilogramy medu, premiešajte, kým sa zmes neprepojí. Sirup nalejte do nádoby, zatvorte a skladujte na chladnom mieste. Užívajte po jedle, 3x denne jednu polievkovú lyžicu.

ako využiť orechové škrupiny

 

V záhrade

orechová škrupinaOrechové škrupiny sú bohaté na draslík, fosfor a iné minerálne látky, ktoré potrebujú na svoj rast a prosperovanie rastliny. Škrupiny rozdrvte na čo najjemnejší prášok a pri sadení primiešajte do pôdy.

orechová škrupinaŠkrupiny môžete využiť pri sadení ako efektívnu drenáž, napríklad namiesto keramzitu. Nasypte na dno kvetináča škrupiny z orechov, potom dajte zeminu a môžete sadiť.

orechová škrupinaŠkrupiny dobre fungujú aj ako mulč v okrasnej záhrade, prípadne do kvetináčov. Navrstvite ich do výšky asi 5 centimetrov.

zdravé orechyPrečítajte si tiež
Zdravé orechy. Ako ich vyberať a čo z nich pripraviť?

 

V domácnosti

orechová škrupinaŠkrupiny sú výborné palivo, ktoré môžete pridávať do kozuba, ale tiež prihoďte zopár pri grilovaní. Majú pomerne vysokú výhrevnosť a dodajú jedlu navyše zaujímavú arómu. Následne využijete aj popol zo škrupín, ktorý má výborné ochranné vlastnosti.

orechová škrupinaAk máte trošku kreativity, určite využijete orechové škrupinky aj ako dekoráciu. Povedzme na Vianoce alebo Veľkú noc, môžete do nich vložiť maličké sviečky, zafarbiť ich rôznymi farbami ap. Prípadne do nich nasypte voňavé korenie a položte na stôl.
N internete nájdete veľa DIY nápadov.

ako využiť orechové škrupiny

Foto: Freepik.com, Pinterest, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.