7 tipov ako napísať dobrú diplomovú prácu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Diplomová práca. Posledná veľký výstup, ktorý musíte na vysokej škole napísať. Teda za predpokladu, že nepokračujete na doktorandskom štúdiu, na ktorom budete musieť vypracovať rigoróznu prácu. Pre niekoho je diplomovka už len formalita, iní z nej majú strach. Ako teda napísať diplomovú prácu, aby bola kvalitná?

  1. Vyberte si dobrú tému

Základom je vybrať si tému, ku ktorej máte vzťah. Ak vás niečo baví, ide vám to rýchlejšie a robíte to s oveľa väčšou radosťou. Napísať seminárne práce na tému, ktorá vás nebaví, sa dá, s diplomovkou je to horšie. Ak máte témy pridelené fakultou, snažte sa na vami zvolenú tému pozrieť „mimo krabice“. Aj téma o tradíciách sa dá spracovať tak, aby obsahovala reklamnú kampaň.

  1. Rešerš je dôležitý

Nemôžete prísť do knižnice, tam si zadať kľúčové slovo vašej práce, požičať si domov knihy, ktoré ho majú v názve a z toho namiešať vašu diplomovú prácu. Musíte tomu venovať viac pozornosti – kto je najväčším odborníkom v oblasti vašej práce? ktoré knihy majú najlepšie ohlasy? či naopak, ktoré boli kritizované?

  1. Hľadajte čerstvé a relevantné zdroje

Pri písaní diplomovej práce platí rovnaké pravidlo ako pri varení – čím kvalitnejšie a čerstvejšie suroviny použijete, tým bude výsledné jedlo chutiť lepšie.

  1. Dajte si pozor na internetové zdroje

Na internete nájdete množstvo informácií, ale veľa z nich sú polopravdy či lži. Dajte si pozor na to, aby ste čerpali z overených internetových zdrojov. A nie, Wikipedia takým zdrojom nie je.

ako napísať diplomovú prácu

Nenechávajte to na poslednú chvíľu a tešte sa potom z dobrého výsledku.

  1. Začnite písať načas

Existujú legendy o tom, ako sa niekomu podarilo napísať diplomovú prácu za 48 hodín, vypil 15 energetických nápojov, jeho kávovar sa takmer nezastavil a dostal z nej béčko. Je to možné, ale prečo si ničiť svoje zdravie? Času máte dosť, začnite skôr, veď len samotné formátovanie práce vám môže zabrať aj 1,5 dňa, ak ho chcete mať kvalitné.

  1. Pýtajte sa odborníkov

Nemali by ste to nechať všetko iba na knihách a iných písaných zdrojoch: Nájdite si človeka, ktorý je v odborníkom v oblasti vašej diplomovky a poproste ho, či by vám nebol ochotný venovať chvíľu na rozhovor. Môže to byť pre vás lepšie ako čítať desiatky kníh.

  1. Nekĺžte po povrchu

Po povrchu môže kĺzať puk, no vy by ste nemali. Samozrejme, ak chcete mať kvalitnú prácu. Neparafrázujte prvý zdroj, ktorý si prečítate. Prečítajte si viac kníh, článkov, rozprávajte sa s ľuďmi, ktorí vašej téme rozumejú a ponorte sa do problematiky. Pokojne to môžete byť vy, kto prinesie netypický pohľad na túto oblasť.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.