Perieme niekoľkokrát za týždeň. v niektorých rodinách aj raz denne. Je to nevyhnutné, je to rutina a pre mnohých z nás, a najmä pre rodičov detí, je to nikdy nekončiaci kolobeh. Pranie má nielen dezinfekčnú funkciu, ale povedzme si úprimne, aj tú estetickú. Veď čo sa vyrovná vôni čerstvo vypratej bielizne?
Veľkým pomocníkom je sušička bielizne a kto ju už má, nedá na ňu dopustiť. Jeden z najlepších vynálezov, tvrdia mnohí a pravdou je, že sušička nielen vysuší bielizeň, mnohé kúsky nemusíte žehliť, ušetrí vám to čas, ale má to pozitívny účinok aj na naše zdravie. Bielizeň často sušíme doma na rozkladacích sušiakoch a to zvyšuje v byte vlhkosť, čo zasa v zime býva problém – zarosené okná, navlhnutá stena, plesne.
Otázkou teda je – ako pripraviť sušičku bielizne na jeseň a zimu? Pridáme aj tipy, ako si vybrať prvú sušičku, ak ju ešte nemáte a zvažujete ju kúpiť.
Ako prichystať sušičku bielizne na zimu?
Je pravda, že počas teplých dní si vešiame oblečenie, obliečky či uteráky na sušiak alebo na šnúru. Či už na balkóne alebo na terase. Za pár hodín a za pomoci slnečných lúčov je nielen čisté, ale aj nadýchané a voňavé.
S nástupom jesene a sychravých dní sa však sušenie bielizne stáva výzvou. Bojujeme nielen s počasím, ale aj s inými problémami. V bytoch a domoch sa ešte nekúri a sušiaky zaberajú veľa miesta. Oblečenie sa suší dlho a niekedy býva akoby zatuchnuté, aj keď ste použili aviváž.
Existuje jednoduché riešenie – sušička bielizne! Tento spotrebič je naozaj mimoriadne populárny a užitočný. Môžeme ho zaradiť medzi základné vybavenie domácnosti, spolu s práčkou, chladničkou, umývačkou riadu a sporákom 🙂
Prečo sa sušička oplatí?
Stále váhate, či sa vám oplatí investovať do sušičky? Tu je pár dôvodov, že to stojí minimálne za zváženie…a malý prieskum v predajni:
- Sušenie bielizne – asi tým najpodstatnejším dôvodom je sušenie bielizne a oblečenia. Nemusíte sledovať predpoveď počasia, oblečenie môžete vyprať a následne vysušiť kedykoľvek.
- Eliminuje žehlenie – oblečenie a bielizeň pred vložením do sušičky poskladajte. Po ukončení cyklu sušenie, oblečenie vytraste a poskladajte. Uhlaďte dlaňami rúk a môžete ho uložiť do skrine. Sušičky ponúkajú rôzne programy na určité typy textílií – bavlna, syntetika, jemná bielizeň, vlna…sledujte návod a pokyny výrobcu.
- Predlžuje životnosť oblečenia – sušením na slnku môžu niektoré textílie vyblednúť. Niekedy vie škody narobiť aj hmyz či vtáctvo. Ak máte obavy o vaše obľúbené kúsky, sušte ich radšej v sušičke.
- Zabraňuje vlhkosti a množeniu plesní v domácnosti – pri sušení bielizne sa do vzduchu uvoľňuje vlhkosť. Aj keď vetráte či kúrite, vlhkosť na hromadí na sklách okien, či v kútoch stien. Takúto vlhkosť potom dýchame. Už po prvom použití sušičky, si uvedomíte, koľko vlhkosti absorbovala vaša domácnosť. Stačí nazrieť do kondenzačnej nádoby.
- Prvá pomoc pre alergikov – sušička zmierňuje prejavy alergií. Ak sušíte bielizeň vonku, v látke sa zachytávajú alergény a výsledkom je alergická reakcia. Sušička vám tento problém vyrieši 🙂
Prečítajte si tiež
Rosia sa nám okná v byte.
Ako tomu zabrániť? Čo pomáha?
Ako vybrať prvú sušičku?
- Najprv by ste mali sušičke vybrať vhodné miesto. Ak máte v dome technickú miestnosť, kde máte práčku, umiestnite je tam. Riešením sú aj spojovacie panely, pomocou ktorých môžete na práčku umiestniť sušičku. Tie sú vhodné pre spredu plnené práčky. Dbajte na dôkladné meranie priestoru a na umiestenie dverí miestnosti či otváranie dvierok sušičky.
- Väčšina kupujúcich si vyberie kondenzačnú sušičku. Tá zahrieva vzduch vo vnútri sušičky pomocou tepelného čerpadla a následne na seba viaže vodnú paru. Horúca para sa mení na vodu.
Vodu, ktorá sa počas cyklu sušenia zachytáva do kondenzačnej nádoby, môžeme vyliať do odtoku. Druhou možnosťou je montáž hadice, ktorá bude vodu odvádzať priamo do odtoku. - Čiže buď si kúpite sušičku s napojením na odpad, alebo ak tú možnosť nemáte (dávate sušičku napríklad do šatníka), tak vodu nahromadenú v zásobníku pravidelne vylievate.
- Vyberte si sušičku aspoň na 8 kg bielizne. Hmotnosť je uvedená na mokrú bielizeň.
- Voľte spotrebič s nízkou spotrebou, ktorá vám ušetrí náklady na elektrinu. Základom je trieda A a minimálne dve hviezdičky, ideálne tri.
- Urobte si prieskum medzi známymi, ktorí vlastnia sušičku. Prípadne si prečítajte recenzie.
- Niektorí výrobcovia ponúkajú predĺžené garancie na motor až na 10 rokov od kúpy spotrebiča, informujte sa pri kúpe.
Kontrola sušičky pred zimou
V lete ste ju možno až tak často nepoužívali, boli ste rozcestovaní, väčšinu času na chalupe alebo ste sušili bielizeň na balkóne. Je teda načase ju skontrolovať a pripraviť na jej sezónne používanie.
Ako sušičku udržiavať a ako ju pripraviť na zimnú sezónu?
- Skontrolujte filtre a vyčistite ich. Najprv pomocou vysávača povysávajte všetky škáry a odstráňte nečistoty. Antistatickou handričkou povytierajte.
- Do bubna sušičky nastriekajte dezinfekčný prípravok, môžete použiť aj vodu s pár kvapkami citróna alebo octu.
- Vylejte kondenzačnú nádobu, skontrolujte, či tam neostala voda a vylejte ju. Nádobu utrite od prachu a nevynechajte ani priestor, kde je umiestnená.
- Utrite aj dvierka sušičky, jej boky a vrchnú časť.
- Nakoniec skontrolujte, či dvierka na sušičke tesnia poriadne a dotiahnite ich.
Čo v žiadnom prípade nesušíme v sušičke?
- Kontrolujte symboly na oblečení. Ak nenájdete symbol sušičky, radšej ich do sušičky nedávajte
- Nesušte v nej kašmír, čipku či flitrové oblečenie, ani oblečenie s nažehľovačkami
- Hodváb , softshell, neoprén či silón do sušičky nedávajte
- Nevhodné je sušiť v nej hračky a kabelky
- Sušenie topánok je možné – niektorý výrobcovia ponúkajú k sušičke špeciálne koše na sušenie topánok, ktoré umiestnite v sušičke.
Prečítajte si aj náš článok 7 trikov, ako mať mäkké a voňavé uteráky či osušky.
Foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com