Máte svoje obľúbené plavky? Určite máte viacero plaviek, ktoré možno striedate…a pravdepodobne niektoré preferujete viac. Páčia sa vám, lepšie vám sedia, cítite sa v nich pohodlne a sexi. Určite teda chcete, aby vám vydržali niekoľko sezón. Na čo by ste mali myslieť, aby nestratili svoju žiarivú farbu alebo tvar? Ako sa starať o plavky, aby si zachovali kvalitu?
Ako sa starať o plavky
Niektorí to robia jednoducho – okúpu sa, následne plavky doma prepláchnu v umývadle (raz za čas vyperú v pračke), dajú usušiť a opäť použijú. To je síce ok, ale takto sa plavky čoskoro zničia, budú vyťahané, stratia farbu. Musíte na ich starostlivosť myslieť už pred prvým použitím, aj počas používania.
Pred prvým použitím plaviek
Skôr ako začnete používať nové plavky, opláchnite ich v octovom kúpeli. Namočte ich do 0,5 litra vlažnej vody zmiešanej s polievkovou lyžicou jablčného octu. Takto nestratia svoju farbu a nevyblednú.
Čo s mokrými plavkami?
Už na kúpalisku, pri jazere alebo na pláži by ste mali mať dvoje plavky. Keď sa okúpete, treba dať mokré dolu a obliecť si suché. Má to svoje zdravotné dôvody. Viď nižšie.
Keď máte len jedny plavky a odchádzate od vody, vyzlečte si ich a na cestu ich zabaľte do uteráka. Nedávajte ich do igelitového vrecúška alebo klasickej igelitky. Chlór a soľ sa tam ľahšie zažerú do vlákien a môžu ich poškodiť. Po príchode domov plavky ihneď rozbaľte a vyperte.
Tiež si pri vode dávajte pozor na použitie opaľovacieho krému – má byť hlavne na tele, nie na plavkách. Krémy, spreje a oleje totiž zanechávajú na plavkách ťažko odstrániteľné škvrny. Plavky si teda oblečte až po nanesení prípravku, ktorý necháte dobre vstrebať. Pri natieraní počas slnenia vždy dajte kúsok nabok plavky, natrite pokožku, nechajte vsiaknuť a potom látku vráťte na miesto.
Striedajte viacero kusov
Ako sme spomínali, mali by ste striedať aspoň dva kusy plaviek. Ak máte len jedny, niektoré časti môžu zostať mokré celý deň, čo nie je dobré pre pokožku ani pre látku plaviek. Zdravotné riziká, ak nosíte mokré plavky počas dňa:
- Bakteriálne infekcie.
Mokré plavky poskytujú ideálne prostredie pre rast baktérií, čo môže viesť k infekciám kože, ako sú vyrážky alebo folikulitída, čiže zápal vlasových folikulov. - Kvasinkové infekcie
Dlhodobé nosenie mokrých plaviek zvyšuje riziko kvasinkových infekcií, najmä u žien. Teplé a vlhké prostredie podporuje rast kvasiniek, čo môže spôsobiť nepríjemné svrbenie, pálenie a výtok. - Vaginálne infekcie
Ďalšia cesta, ktorá môže narušiť prirodzenú rovnováhu baktérií v pošve, čo zväčša vedie k bakteriálnej vaginóze alebo iným infekciám. - Kožné podráždenie
Mokré plavky vedia podráždiť pokožku a to najmä v citlivých oblastiach, ako sú slabiny, rôzne záhyby pokožky alebo zadok. Vedie to k podráždeniu, začervenaniu a nepríjemným pocitom. - Podchladenie
Nosenie mokrých plaviek môže spôsobiť pocit chladu, najmä ak je vonku chladno alebo fúka vietor. To vedie k podchladeniu, najmä u malých detí a ľudí s oslabeným imunitným systémom.
Prečítajte si tiež
Aqualand Moravia, Čo ponúka, koľko to stojí a oplatí sa?
Ako správne prať plavky?
Či už ste sa kúpali v bazéne, mori alebo na jazere, vždy je dobré plavky po návrate domov vyprať, aby ste sa zbavili nečistôt, ako je chlór, piesok, soľ. Vyperte ich v čistej vlažnej vode, pokojne stačí v umývadle a pridajte mydlo s neutrálnym pH. Nepoužívajte zmäkčovač tkanín, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje pružnosť vlákien.
Ak ich chcete prať v práčke, perte ich pri 30 stupňoch. Pred praním a sušením ich vždy otočte naruby, aby nestratili farbu. Ideálne je sušiť ich na vzduchu vo vodorovnej polohe. Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu, sušičkám a radiátorom. Plavky nežehlite. Priame vystavenie vysokým teplotám naruší štruktúru materiálu a farbu.
Foto: Freepik.com