Plavky. Módny výstrelok, ktorý pretrváva dodnes

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Plavky – malý kúsok látky, ktorý priniesol toľko revolučných momentov v módnom biznise. Ľubovoľný výber strihu či farby, ako ho poznáme dnes, nebol vždy samozrejmosťou. Viete, čo sa ukrýva za históriou obľúbeného „plaveckého úboru“?

 

Priekopnícky Rím

Plavky poznali už v antických časoch. A nie hocijaké, ale na tú dobu veľmi pokrokové – dvojdielne. Tie si starovekí Rimania obliekli predtým, ako vstúpili do svojich povestných rímskych kúpeľov. Typické pre ne bolo to, že sa uväzovali a boli bez ramienok.

 

Dlhé plavky sú dobré

Po odvážnych dvojdielnych plavkách z antických čias, prišli do módy naopak celé, telo zahaľujúce plavecké plášte. Ženy sa dokonca zvykli kúpať v uzavretých kabínach, aby nemuseli ukázať nevhodnú časť ženského tela. To by znamenalo veľký prehrešok. Ak aj plavky siahali strihom po kolená, pripojili sa k tomu ešte podkolienky na plávanie.

Spoločnosť začala byť odvážnejšou na prelome 20. a 30. rokov, čo sa odzrkadlilo aj v módnych ateliéroch. Ženské telo sa postupne odhaľovalo, a to v rôznych partiách. Najväčším a zároveň posledným lákadlom, ktoré ostalo na dlhú dobu zahalené, bolo brucho. Veľkú módnu revolúciu odštartoval až francúzsky automobilový dizajnér Louis Réard, ktorý priniesol na móla výstredné dvojdielne plavky – bikiny.

dlhé plavky

 

Bikiny? Za žiadnu cenu

Bikiny, ako ich poznáme dnes, neboli prijaté s nadšením od úplného začiatku. Vykrojené trojuholníčky a odhalené brucho pobúrili celú spoločnosť. Na tú dobu konzervatívne a upäté krajiny, ako napríklad Taliansko, nosenie bikín spočiatku úplne zakázali.
Extravagantný módny výstrelok sa však postupom času začal objavovať častejšie na svetových mólach, obálkach módnych časopisov či striebornom plátne. Uzda spoločenskej zdržanlivosti sa popustila a bikiny sa stali obľúbeným modelom, ktorý pretrval dodnes.

F&F módna kolekcia 2018Prečítajte si tiež
Nová F&F kolekcia jar/leto 2018. Inšpirujte sa

 

Rôznorodosť je povolená

Ak sa vyberiete na nákupy plaviek dnes, neviete, kam sa skôr otočiť. Situácia je úplne iná a mnohí si ani nedokážeme predstaviť, aké všakovaké obmedzenia vládli v minulosti.
V súčasnosti je k dispozícii pestrá paleta strihov, farieb a vzorov. Vtiahne vás do víru skúšania a nakupovania viac ako len jedného kúska, však? 🙂
Módny priemysel je čoraz odvážnejší a hravejší. Ženské telo sa stáva modlou v rukách návrhárov, čoho výsledkom sú nápadité a originálne trendy, ktoré každý rok osviežia naše šatníky. Túto sezónu sú to „staronové“ jednodielne plavky, kombinácia viacerých vzorov naraz a nadčasové námornícke prúžky.

plavky bikiny

— PR článok —

 


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.