Ako vybrať jedálenské stoličky? Poradíme vám, ako na to

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Stolička patrí medzi jeden z najdôležitejších a základných kusov nábytku v každej domácnosti. Je užitočná takmer vo všetkých miestnostiach. V jedálni má stolička predovšetkým funkciu praktickú. Ako si teda vybrať ten správny model do jedálne?
Čo je potrebné vziať do úvahy a na čo si dať pozor, keď vyberáte jedálenské stoličky?

Je ťažké si predstaviť jedáleň bez stoličiek. V jedálni jeme, odpočívame a relaxujeme, zvlášť keď je miestnosť prepojená s obývacou izbou. Táto miestnosť je miestom stretnutia s rodinou a hosťami. Niekedy v jedálni tiež pracujeme. A prakticky každá z týchto činností vyžaduje stoličku.

Spolu so stolom hrá jedálenská stolička kľúčovú úlohu. Takže jej používanie musí byť potešením. Preto je tiež dôležité, aby bola jedálenská stolička pohodlná a funkčná. Primeraná stabilita a pohodlie pri používaní sú dôležitými faktormi, ktoré je potrebné vziať pri nákupe do úvahy.

 

Ako vyberať jedálenské stoličky?

Nemalo by sa však zabúdať, že stoličky v jedálni sú reprezentatívne. Slováci stále častejšie pozývajú svojich priateľov na spoločné varenie. Príležitosť stretnúť sa môže mať parametre obchodnej večere alebo rodinnej oslavy. Existuje teda mnoho dôvodov, prečo sa zaoberať vzhľadom nábytku v tejto miestnosti

Ďalším faktorom pri výbere jedálenských stoličiek by mal byť vzor a materiál tkaniny. Tento nábytok má potešiť oko a tiež zdôrazniť charakter interiéru. Je žiaduce, keď vzhľad stoličiek ladí so štýlom ostatných miestností. To umožňuje slobodu pridávať stoličky do jedálne a ďalších častí domu bez vizuálneho nesúladu.

Keď premýšľate o tom, aké stoličky si vybrať do jedálne, stojí tiež za to si položiť otázku, koľko ľudí ich bude denne používať. Musíte myslieť na pomer rozmerov stola a samotnej miestnosti. Nezhoda v tomto smere výrazne obmedzuje komfort pohybu okolo nábytku. Širokú ponuku stoličiek do Vašej domácnosti nájdete v eshope stolicky24.sk.

 

Výber materiálu – konštrukcia a čalúnenie

Výber materiálu a typu stoličky má, vzhľadom na veľkú úžitkovú a estetickú stránku stoličiek, veľký význam, a preto je nutné starostlivo vyberať. Najobľúbenejšími stoličkami sú stoličky drevené a čalúnené, aj keď stále viac sú obľúbené stoličky plastové a kovové.

Drevo patrí medzi najobľúbenejší a najušľachtilejší materiál. Má univerzálny charakter. Drevené stoličky možno ľahko prispôsobiť každému interiéru. Biela stolička s ľahkou štruktúrou sa perfektne hodí do svetlých škandinávskych interiérov. Sú však vhodné aj pre moderné kuchyne, kde majitelia chcú kúsok tradičného materiálu.
Masívne drevené stoličky budú perfektné pre priestranné jedálne s veľkým stolom, kde je veľa miesta. Drevený rám je veľmi odolný a udržiavať ho v čistote je jednoduché. Veľa však záleží na dizajne a typu použitého dreva. Stoličky vyrobené z borovicového dreva sú ľahké, ale menej odolné ako stoličky z dreva dubu či buku.

Stoličky plastové a kovové sú o niečo menej populárne, nemožno im však poprieť atraktivitu a originalitu. Hoci plast môže byť spájaný s nízkou kvalitou, nepatrí tu len lacný a krehký záhradný nábytok. V dnešnej dobe môžu plastové stoličky vyzerať skvele a zároveň poskytovať dostatočnú stabilitu a pohodlie. Ponúkajú tiež širokú škálu farieb – žltá, zelená, oranžová, červená svetlo hnedá, svetlo modrá alebo béžová. Skvelým príkladom je stolička Capri, ktorá je dostupná v mnohých farebných prevedeniach.

ako vybrať jedálenské stoličky

 

Moderná kovová stolička

Studený kov môže byť pre niekoho nepríjemný kvôli jeho drsnej povahe. Tu nájdete modely, ktoré sa hodia nielen do industriálneho interiéru. Moderná kovová stolička je kombináciou viacerých materiálov s modernými záprahovými látkami.

Čalúnený nábytok je jedným z najobľúbenejších riešení. Poskytuje pohodlie a je mimoriadne praktický. U niektorých látok môže byť čistenie komplikované. Čalúnická látka na jedálnych stoličkách býva obzvlášť citlivá na nečistoty. Je teda dobré venovať pozornosť druhu a kvality čalúnenia. Dôležitý je tiež tvarovanie operadla a prítomnosť podrúčiek, čo prispieva k ergonómii a pohodlii používania. K najobľúbenejším čalúneným stoličkám patrí stolička klasických tvarov s jednofarebným poťahom ako napríklad stoličky Simple.

ako vybrať jedálenské stoličky

Za zmienku tiež stojí to, že farbu a vzor na stoličkách možno ľahko meniť, a to vďaka farebným poťahom a vankúšom na stoličkách. Ide tiež o riešenie, ktoré uľahčuje udržiavanie čistoty stoličiek a ich pôvodného čalúnenia.

Ktoré jedálenské stoličky sú teda v súčasnosti obľúbené?
Odpoveď nájdete v internetovom obchode Stoličky24.sk. Jedálenské stoličky z obchodu www.stolicky24.sk patria medzi veľmi obľúbené modely zvolené samotným trhom, ktoré ponúkajú vysoký komfort používania, kvalitu spracovania a príjemnú estetiku.

 

Stoličky tradičné alebo dizajnérske – aký štýl zvoliť?

Musíme si položiť otázku, čo je pre nás pri výbere jedálenských stoličiek dôležité. Dôraz je kladený tiež na detaily, vďaka ktorým vyzerajú stoličky v jednej jedálni perfektne, a naopak v jedálni inej sú úplne nežiadúce. Ako budú korešpondovať s už zakúpeným jedálenským stolom?

Istým spôsobom, ako sa vyhnúť týmto problémom, je kúpa stoličiek naraz so stolom. Nie vždy sa však zákazníci takto rozhodnú. V takom prípade by ste mali pamätať na snahu zachovať štylistickú súdržnosť stoličiek so zvyškom miestnosti.

To neznamená, že všetky stoličky pri jedálenskom stole musia byť rovnaké. Kontrast je módny a je silným nástrojom na vytvorenie zaujímavého efektu. Vyžaduje to však trochu aranžérských znalostí a citu.

Vo väčšine prípadov však budeme chcieť zvoliť stoličky tak, aby ladili s doplnkami a dotvárali interiér. Musíme zvážiť, aký efekt chceme dosiahnuť a ako je zariadený samotný priestor bytu či domu. Čierne plastové stoličky sa v rustikálnom interiéri vďaka svojej štylistickej odlišnosti môžu javiť ako cudzie prvky alebo naopak sa osvedčia ako moderné jedálenské stoličky. V podstate musíte len udržať rovnováhu usporiadania.

ideálna kuchyňaPrečítajte si tiež
Ideálna kuchyňa, alebo ako sa vyhnúť chybám v návrhu.

Za zmienku stojí aj to, že na vzhľad stoličky nemá vplyv len farba a materiál, ale aj samotný tvar stoličky. Vysoké operadlá sú pohodlné a praktické, ale vďaka nim bude stolička ťažšia, objemnejšia – ako z hľadiska hmotnosti, tak i vzhľadu. Ak však chceme stoličku vzdušnejšieho charakteru, potom budú optimálne stoličky s operadlom vyčnievajúcim asi 20 cm nad dosku stola.

Zvoliť tradičné riešenia alebo uprednostniť dizajnové stoličky? Naozaj záleží na užívateľovi, jeho vkusu a samotnom interiéri. Najdôležitejšie je cítiť sa v jedálni dobre. Stojí za to si dôkladne vybrať, čo sa nám páči a čo spĺňa požiadavky na funkčnosť a ergonómiu.

— PR článok —
Foto: Photographee.eu / Shutterstock.com, stolicky24.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.