Plogging vás urobí šťastnejšími. Viete, ako sa robí a prečo je taký obľúbený?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Je to nový a stále populárnejší druh športu. Plogging je vlastne beh spojený so zbieraním odpadkov. Zo švédskeho „plocka upp“ a “jogga” vzniklo slovo plogga a potom plogging 🙂
Nejde o žiadnu zložitú disciplínu a môže ju robiť takmer ktokoľvek. Pri behaní, ale aj svižnej prechádzke, pri joggingu ap., proste pozbierate odpadky, na ktoré narazíte. Stačí mať v ruke tašku, ktorú napĺňate a potom ju vyhodíte do odpadkov. Nielenže urobíte dobre sebe – pohyb na zdravom vzduchu sa vždy ráta. Ale tiež prispejete k čistejšiemu okoliu. Podľa odborníkov je obľúbenosť tejto aktivity v posledných mesiacoch dôvodom, prečo sa ľudia cítia užitočnejší a šťastnejší.

 

Ako vznikol plogging?

Celé sa to začalo v roku 2016, keď sa 57-ročný Erik Ahlström presťahoval do Štokholmu. Denne chodieval do práce na bicykli, po práci si chodieval zabehať a uvedomil si jednu vec: množstvo odpadkov pohodených popri ceste, na chodníkoch, na trávniku. Jedného dňa sa rozhodol, že s tým musí niečo urobiť a tak vždy, keď si išiel zašportovať, zobral so sebou aj tašku, Odpadky do nej pozbieral a hodil do kontajneru.

Zakrátko sa k Erikovi pridali priatelia, potom známi a napokon aj neznámi ľudia, ktorým sa zapáčila táto myšlienka. Čistili svoje okolie, robili niečo pre svoje telo a bežný jogging sa zmenil na plogging. Zo Štokholmu sa začal šíriť do ďalších častí Švédska a potom aj do Európy.

plogging

 

Čoraz populárnejší

Možno by ste to nepovedali, ale plogging sa šíri čoraz viac a je naozaj populárny. Denne sa mu venuje asi 20-tisíc ľudí v 100 krajinách celého sveta.
Fanúšikovia tejto outdoorovej ekoaktivity dokonca vypracovali zoznam 5 veľkých výhod ploggingu:

plogga aktivitaJe to dobré pre srdce, znižuje riziko srdcovocievnych ťažkostí, zvyšuje kapacitu pľúc a zlepšuje trávenie.

plogga aktivitaPlogging nám dáva šancu prekonať  sám seba, cítiť sa lepšie pri starostlivosti o prírodu a posilňuje to naše povedomie o životnom prostredí.

plogga aktivitaZlepšujete si výkonnosť, fyzické schopnosti optimálnejším okysličením organizmu a dodávate telu viac energie.

plogga aktivitaPosilňujete kosti, pretože sa pri takejto aktivite zvyšuje hustota kostí. Zároveň sa znižuje riziko artritídy a osteoporózy.

plogga aktivitaZnižujete svoju hmotnosť, keďže spaľujete ešte viac kalórií, ako pri bežnom behaní, či rýchlej chôdzi (viď nižšie).

populárne plogovanie

Plogging v anglickom Kente.

 

Vyskúšajte si tento ekošport

Webová stránka tejto globálnej aktivity Plogga dokonca ponúka tipy, ako sa zapojiť a zlepšovať sa.
Napríklad odporúča, aby ste ploggovali v skupinke – pokojne sa stretnite priatelia a vyrazte, bude to zábavnejšie. Môžete to skombinovať s inými cvikmi – odpadky zbierajte v podrepe, s ohnutím na jednej nohe, alebo sklonením chrbta, čím sa zlepší pohyblivosť bedier.
Tašku si prehadzujte medzi rukami, aby ste neprenášali váhu len na jednu nohu a jednu stranu. Miestami môžete vyšprintovať na ďalšie miesto, prípadne si dajte preteky s inou skupinou: ktorá za určitý čas vyzbiera viac odpadkov.

A zdieľajte svoju aktivitu na sociálnych sieťach s hashtagom #plogging. Nie aby ste sa chválili, ale aby ste inšpirovali druhých ľudí. Len na instagrame nájdete pod týmto hashtagom takmer 200-tisíc výsledkov.

ekologická stopaPrečítajte si tiež
Viete, aká je vaša ekologická stopa?

Takže ak radi beháte alebo si dopriavate dlhšie prechádzky, pribaľte si nabudúce tašku na odpadky a skúste ju čo najviac naplniť. Nič vás to nebude stáť, práve naopak. Skrášlite svoje okolie a dokonca spálite viac kalórií, ako sa zistilo. Zastavenie, zohnutie sa a opätovné vykročenie, či vybehnutie totiž viac zaťaží telo a vy vydáte viac energie. Navyše ponaťahujete a vytrénujete svaly, ktoré by inak asi zostali v nečinnosti.

#plogging

Zdroj a foto: Plogga.se, BuzzFeedNews, GoPlogging.org,
Wikimedia/Funk Dooby, Wikimedia/Ben Nelson


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.