Ako zariadiť detskú izbu podľa predstáv rodičov aj detí

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nákup nábytku a dekoratívnych predmetov do detskej alebo študentskej izby je príjemnou, no zároveň veľmi zodpovednou úlohou. Vybavením tejto miestnosti predsa tvoríte pre svoje dieťa ideálne podmienky na život, osobný priestor, realizáciu a zábavu. Okrem toho, je táto izba vždy multifunkčnou miestnosťou. Často je to spálňa, šatňa, miesto na štúdium alebo hry.

Pokryť všetky tieto potreby a množstvo funkcií vhodným nábytkom a vybavením však nie je až také jednoduché a rodičia majú potom „hlavu v smútku“. Preto sa vám pokúsime predstaviť všetky dôležité detaily zariadenia izby, ktorá bude spĺňať požiadavky všetkých zúčastnených strán.

 

Úložný priestor

Pre deti akéhokoľvek veku je dôležité vytvorenie modulárnych úložných systémov. Veľmi kompaktná a priestor šetriaca je napríklad komoda. V prípade potreby nielen deťom, ale aj vám, rodičom, umožní rýchlu reorganizáciu priestoru. Je pritom dôležité pamätať na bezpečnosť detí – skladovacie systémy s veľkými prvkami zo skla a kovu nie sú vhodné.
Alebo si vyberte stabilné modely nábytku s dobre priliehajúcimi kovaniami. Originálna a svetlá vstavaná skriňa je dobrým riešením, pretože takýto nábytok je jednoduchý a pohodlný na používanie.

 

Miesto na spanie

Ak ide o priestor na odpočinok a spanie, najlepšie je nechať si vyrobiť postele na objednávku z kvalitných materiálov. Neoplatí sa šetriť, pretože veľa druhov módnej preglejky, ako aj drevotrieskové dosky a MDF, emitujú toxické látky, ako sú fenol a formaldehyd, ktoré sú súčasťou lepidla.
Ak vaše dieťa miluje hry a má nekonečnú energiu, vyberte mu posteľ s mäkkou čelnou doskou a zaoblenými hranami, aby ste zabránili možným zraneniam. Nezabudnite  k posteli kúpiť aj nočný stolík, ktorý vytvorí dodatočný priestor na uskladnenie všetkých dôležitých maličkostí.

ako zariadiť detskú izbu

 

Tvar a farba

Pre mnohých rodičov je výber detského nábytku spojený s množstvom jasných farieb. Majte však na pamäti, že deti rastú a spolu s vyšším vekom sa menia aj ich záujmy. Určite to vo vlastnom, ako aj  záujme vašich detí nepreháňajte a voľte neutrálnejšie odtiene.
Myslite tiež na to, že deti sú k svojmu prostrediu oveľa náchylnejšie ako dospelí. Ovplyvňuje to potom ich náladu a dokonca aj formovanie charakteru.
Ak zvolíte neutrálne farby, nábytok a dekoráciu, zmeny v interiéry budú v budúcnosti oveľa jednoduchšie.
Najlogickejšou vecou je zamerať sa na menšie kusy nábytku, napríklad stoličky a stoly. Alebo použiť na výzdobu svetlé akcenty – také predmety sa dajú v prípade potreby vždy ľahko vymeniť.

 

Pracovná plocha

Pri zariaďovaní a výbere doplnkov pracoviska je lepšie zvoliť nastaviteľný stôl alebo starostlivo zvoliť vhodné modely podľa výšky a veku dieťaťa. Štandardnou požiadavkou pre všetky detské sedačky je pohodlie. A samozrejme je lepšie sa pozrieť aj na nastaviteľné modely. Aj tu môžete zavesiť modulárne police, ktoré sa dajú ľahko kombinovať v závislosti od oblasti v miestnosti.

izba pre školákaPrečítajte si tiež
Ako má vyzerať izba pre školáka?

 

Osvetlenie

V detskej alebo študentskej izbe je lepšie používať základné rozptýlené alebo odrazené svetlo a pre jednotlivé zóny voliť špeciálne žiarovky. Stolová lampa by mala byť nastaviteľná. Pri čítaní a písaní by malo byť svetlo tiež smerové. Je lepšie zvoliť stojaci lampu s matným odtieňom, aby v prípade potreby fungovala aj ako nočná lampa.
Správne zariadený priestor pre vaše deti podporí ich rozvoj a vy budete mať s jeho údržbou minimálne starosti.

— PR článok —
Foto: Maradon 333 / Shutterstock.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.