Ako má vyzerať izba pre školáka? Čo tam nesmie chýbať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Čo by malo byť v izbe žiaka alebo väčšieho študenta? Poviete si – stôl, skrinky, jeho veci…čo viac mu treba? Ale nie je to také jednoduché. Ak chceme, aby mali na učenie to najlepšie prostredie, musíme myslieť na základné pravidlá, ako má vyzerať izba pre školáka. Chcete predsa, aby ho veci naokolo nerozptyľovali, ale naopak – motivovali, podnecovali a inšpirovali. Aby dosahoval čo najlepšie výsledky a nemuseli ste ho neustále tlačiť a nútiť do učenia.

Pomôžte deťom a vybavte im izbu tak, aby sa im v nej čo najlepšie učilo.
Ideálne by mala mať správne zariadená detská izba tri zóny. Miesto, kde sa bude učiť, kde sa bude hrať a venovať svojím koníčkom. A kde bude spať.
Často je izba malá, alebo sú v nej aj súrodenci a ťažko potom rozdeľovať izbu na tieto tri zóny. V tom prípade sa však snažte dodržať aspoň zónu na učenie a zónu na relax.
Možno sa vám to na prvý pohľad nezdá také dôležité, či rozhodujúce. Ale verte, že to má význam, čo potvrdzujú aj viacerí psychológovia. Je však veľmi dôležité, aby zóna na relax neodvádzala pozornosť od zóny na učenie – dajte záležať už na tom, aké vyberiete postele do detskej izby.  Ich veľkosť, či s výsuvnou prístelkou, poschodové, s rozšíreným spodným lôžkom ap.

 

Zóna na učenie

Tam samozrejme nesmie chýbať dobrý, kvalitný stôl, stolička – radšej bez koliesok a nie otáčavá. Deti to láka vrtieť sa, otáčať a to ich len odvádza od učenia. Tiež by mala byť ergonomicky tvarovaná, pohodlná a výškovo nastaviteľná.
Tiež myslite na dostatok úložného priestoru, čiže zásuvky na písacom stole, alebo samostatný kontajner na kolieskach.
Niektorí prváčikovia alebo menšie deti si budú spočiatku písať úlohy pri vás – v kuchyni, keď varíte, alebo v obývačke pri žehlení. Je to v poriadku, ale aj tak im čo najskôr zadovážte vlastný pracovný priestor. Tam potom môžu ísť lúštiť rôzne hádanky, precvičovať si písanie, maľovať alebo kresliť.

študent sa učí izba pre školáka

 

Zóna na relax

Odpočinková zóna by mala byť nejako oddelená od tej „učiacej“. Stačí len provizórne, nejakou stenou z kvetov, kusovým kobercom, poličkou ap.
V relaxačnej zóne nemajú chýbať hracie prvky, skrinky s hrami, vlastná knižnica s prvými knihami, prípadne športové prvky (hrazda, hojdačka, rebriny). Môžete tam pridať tuli vaky, vankúše, aby tam mali väčšie pohodlie. Záleží samozrejme na veľkosti izby a finančných možnostiach rodiny 🙂

K tejto relaxačnej zóne rátame aj miesto na spanie, ktoré by však nemalo byť obklopené množstvo vecí. Žiadne hračky, ktoré by odpútavali pozornosť. Detský spánok je najmä počas školského roku mimoriadne dôležitý. Prečítajte si 7 tipov, aby malo vaše dieťa lepší spánok.

dieťa si vyfarbuje

 

Farby v detskej izbe

Základom sú príjemné farby, ktoré sa páčia vaším deťom. Často to býva boj, keď deti chcú ružovú, fialkovú alebo modrú farbu…rodičia prehovárajú, presviedčajú. No vyjdite im v ústrety alebo aspoň urobte menší kompromis.
Pokojne využite aj nejaké obrázkové dekorácie, obľúbené detské postavičky ap.
V podobných farbách by mali byť ladené aj doplnky a nábytok v izbe. Ideálne sú tri farby a ich odtiene – biela napríklad opticky rozžiari izbu. Červená však príliš stimuluje.
Radšej voľte pastelové a neutrálne farby, aby nepôsobili rušivo.

Ako naučiť deti zbaviť sa nepotrebných hračiekPrečítajte si tiež
Ako naučiť deti zbaviť sa nepotrebných hračiek a vecí?

 

Izba pre školáka a dôležité detaily

Dôležité je aj osvetlenie, celková dispozícia izby a rozmiestnenie nábytku. Neraz naskladáme do izby to, čo treba a nezamýšľame sa, či to má svoje miesto a neruší to.
Určite viete, že pracovný stôl by mal byť situovaný čelom k oknu, alebo aspoň bokom. Najlepšie tak, aby svetlo dopadalo na stôl z opačnej strany, ako dieťa píše. Ak je pravák, tak z ľavej strany, a opačne. Určite by dieťa nemalo sedieť chrbtom k oknu.
Na pracovný stôl položte lampičku s chladným bielym svetlom, ktoré sa na učenie hodí najlepšie. Do relaxačnej zóny potom pokojne dajte aj teplé žlté svetlo.

Naučte svojho školáka, aby si viackrát za deň vetral. Poznáte to – nie je nič horšie, ako keď vstúpite do zatuchnutej izby, kde to fakt smrdí. Dieťa si na to už zvykne, ale rozhodne to nie je dobré pre jeho sivé mozgové bunky. Dostatok čerstvého vzduchu vplýva na našu koncentráciu a efektivitu.

No a napokon, myslite aj na detaily, ktoré by tam chcel mať váš potomok. Plagáty, plyšákov na poličke, tabuľu na písanie alebo maľovanie. Vyjdite mu v ústrety, veď je to jeho izba a ak dodržíte rozdelenie detskej izby na zóny, určite to prinesie svoje výsledky.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.