Batoh alebo aktovka? Poradíme, ako si správne vybrať

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Blíži sa začiatok školského roka a mnohí rodičia riešia novú školskú tašku. Z minulých rokov možno zostala, je dobrá, ešte poslúži. Ak však máte prváčika alebo sa aktovka vášho dieťaťa zničila, zošúchala, je načase vybrať novú.
Nákup školskej tašky však predstavuje jednu z finančne najnáročnejších položiek. Zároveň ale aj voľbu, ktorá môže zásadne ovplyvniť komfort školáka a zdravý vývoj jeho chrbtice. Takže na čo prihliadať a ako vyberať školskú tašku?

 

Zabudnite na módne trendy

Kvalitná školská taška je rovnako  dôležitá pre prváčikov ako aj stredoškolákov. A hoci lákavý dizajn dokáže významne ovplyvniť každé rozhodovanie, pri nákupe  treba v prvom rade pozerať na ergonómiu a komfort. Áno, bude to ťažké, pretože deti majú svoje preferencie, túžby a vkus. No vy ste za ne zodpovedné a uvedomujete si, ako im nesprávny typ tašky môže poškodiť zdravie.

Takže aká taška? Chrbát batohu  alebo aktovky musí byť pevný, polstrovaný a anatomicky tvarovaný. Ramenné popruhy by mali byť široké  minimálne 3 až 4 cm, nastaviteľné a tiež polstrované.
Dôležité je brať do úvahy aj hmotnosť– a to tak tašky ako aj dieťaťa.  Hmotnosť tašky by nemala prekročiť 1,5 kg (pre menšie deti ideálne 1 až 1,2 kg), pretože po naplnení učebnicami a pomôckami sa záťaž niekoľkonásobne zvýši.
Podľa odborníkov by celková hmotnosť tašky s obsahom nemala presiahnuť 10% hmotnosti dieťaťa. Na to myslite aj pri výbere školských pomôcok.

školská aktovka ružová hello kittyŠtudentský set je vhodný pre školákov z II. stupňa základnej školy aj študentov stredných škôl.
Okrem batohu v ňom nájdete aj peračník a vak na chrbát.
Predáva mall.sk.

 

Aktovka alebo batoh?

Pokiaľ ide o tvar,  pre školákov prvej a druhej triedy je ideálna klasická aktovka, ktorá býva vo vnútri rozdelená na niekoľko priehradiek. Svoje miesto si tu nájde šlabikár, peračník, dosky s písmenkami aj zošit na kreslenie.
Na rozdiel od batohu pevne stojí a dieťa po otvorení vidí kompletný obsah, takže ľahko nájde to, čo potrebuje.

Pre staršie deti už môžete zvoliť vertikálny batoh. Pozerajte však aj na jeho vnútro – mal by mať dostatok vreciek a priehradiek na učebnice a zošity, školské potreby, fľašu na pitie a desiatu. Alternatívou je tiež nákup batohu v cenovo výhodnom sete s inými doplnkami.
Vyhýbajte sa športovým batohom, pretože, ako už názov napovedá, ich konštrukcia, zvolené materiály a tip ušitia sú určené na iné aktivity.

rozvíja sa moje dieťa správne? pýtajú sa rodičia predškolákovPrečítajte si tiež
Rozvíja sa moje dieťa správne? pýtajú sa rodičia predškolákov

 

 „Bezpečný“ dizajn

Pokiaľ ide o dizajn, do výberu aktovky či batohu je lepšie zapojiť aj samotného školáka. Predsa len, je to práve on, kto bude tašku dennodenne nosiť do školy.
Mladšie deti prirodzene inklinujú k rozprávkovým postavičkám, čo so sebou nesie riziko, že tašku bude chcieť meniť len čo ho omrzia, prípadne vyjdú z módy. Preto je dobré deti nasmerovať k nadčasovému dizajnu a sústrediť sa na vizuálne prvky, ktoré sú dôležité najmä z hľadiska bezpečnosti.  „Body“ navyše si rozhodne zaslúžia  výrazné farby, rôzne odrazky a reflexné prvky.

školská aktovka batohAktovka pre prváka môže rozvíjať aj fantáziu, kreativitu a zručnosť dieťaťa.
Na silikónovej doske si z balíčka  farebných pixelov môže každý deň vyskladať iný motív. Predáva mall.sk.

— PR článok —


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.