Pracujete väčšinu dňa postojačky? Uľahčite si prácu a šetrite nohy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sú zamestnania, kde musíte celé dni stáť na nohách, sadnete si nanajvýš počas krátkej pauzy. A keď prídete večer domov, najradšej by ste si hneď ľahli a vyložili nohy. Ale to vás čakajú rôzne iné povinnosti, domácnosť, deti, rodina…
Áno, jednou z hlavných príčin bolestí nôh je práve celodenné státie. Niektorí ľudia sa však tomu nedokážu vyhnúť, pretože majú také zamestnanie. Ich charakter práce im nedovolí, aby si na pár hodín vyložili nohy, alebo aspoň sadli. A tak svoje nohy vystavujú zvýšenej námahe, čo sa veľmi ľahko môže prejaviť bolesťou a aj následnými zdravotnými problémami. Mnohí totiž nevieme správne stáť, nakláňame sa, preťažujeme jednu z nôh, prípadne celú chrbticu.
Mimoriadne dôležitá je v tomto smere správna obuv, takže šetrite nohy – poradíme, aká obuv sa oplatí.

Zdravotné komplikácie

U ľudí, ktorí pracujú veľkú časť svojej pracovnej doby postojačky, sa postupom času môžu prejaviť rôzne zdravotné komplikácie. Pracovníci výroby, kuchári, čašníci, recepčné, kaderníci či predavači…
Zamestnancov, ktorí trávia svoju pracovnú dobu na nohách je veľa. Ich práca môže spôsobiť nepríjemné bolesti chrbtice a opuchy na nohách.

Pokiaľ sa tieto bolesti neriešia, môžu vzniknúť aj trvalé následky. V dôsledku preťaženia kĺbov môže postupom času vzniknúť nepríjemná osteoartróza, chronické bolesti bedrovej a krčnej chrbtice, kŕčové žily či nepríjemné kŕče v lýtkach.

Okrem stojatého zamestnanie môžu mať vplyv na zdravotné problémy pohybového ústrojenstva aj ďalšie faktory: obezita, nevhodná obuv, vyšší vek či zlá životospráva.
Príznaky či komplikácie spojené s pohybovým aparátom by sa preto nemali podceňovať, pretože ľahko môžu vyústiť do neskorších trvalých následkov.

kováč práca postojačky

Ako uľaviť nohám a chrbtici

Milí zamestnávatelia a podnikatelia, ak chcete mať výkonných a spokojných zamestnancov, je potrebné sa postarať o ich pohodlie. Pri práci v stoji je to však náročné.
Aby ste im čo najviac uľahčili pri ich namáhavej práci a šetrili ich zdravie, je potrebné im zaobstarať zdravotnú obuv, ktorá im uľaví pri dlhom státí v práci. A zároveň zvýši ich bezpečnosť na pracovisku.

Správna obuv by mala mať protišmykovú podrážku a vnútro topánky má pri chôdzi a státí chodilo správne tvarovať. Niektoré zamestnania vyžadujú, aby topánky mali pevnú špičku aj pätu, čiže väčšinou sú uzavreté. Je dôležité, aby tieto topánky boli vyrobené z takého materiálu, ktorý dlhým a častým nosením nespôsobí žiadne kožné choroby chodidiel.

Okrem správnej obuvi, pomôžete svojim zamestnancom od možných zdravotných problémov správnou podlahou. Napríklad rohožami na miestach, kde sa najčastejšie počas pracovnej doby pohybujú alebo stoja. Existujú rohože, ktoré redukujú záťaž na kĺby a chrbticu a tak sa pri stoji alebo chôdzi nedeformuje ich postoj.

Tieto rohože sa nazývajú protiúnavové rohože. Pokiaľ máte pracovisko, kde je možnosť znečistenia podlahy vodou alebo olejom, môžete použiť ergonomické gumové rohože, ktoré majú rovnakú funkciu ako protiúnavové, ale naviac zvyšujú bezpečnosť práve na týchto pracoviskách. Gumové rohože sú mäkšie ako samotná podlaha a tým uľavujú kĺbom a chrbtici.

šetrite nohy gumené rohože

Prenájom gumených rohoží od spoločnosti Lindström (Zdroj: lindstromgroup.com).

Prenájom gumených rohoží

Pokiaľ váhate, či je pre vás rentabilné kupovať tieto rohože, existuje riešenie, ktoré vás oslobodí od ich nákupu, údržby a výmeny. Firma Lindström sa stará o lepšie podmienky zamestnancov – vychádza z popredných európskych textilných firiem a má vyše 170-ročné skúsenosti v oblasti textilného priemyslu.

Takže môžete si u nich vybrať napríklad gumené rohože, ktoré sú pre vašu prevádzku najvhodnejšie a firma vám ich prenajme aj s kompletným servisom. Postará sa o pravidelnú údržbu a výmenu rohoží a preto vy sa už nemusíte o nič, čo je spojené so zaobstaraním ergonomických gumových rohoží, starať.
Ak ste zamestnancom, dajte tento tip svojim šéfom – určite sú si vedomí, že spokojný a zdravý zamestnanec je oveľa cennejší.

ako nám prospievajú vyložené nohy?Prečítajte si tiež
Viete, ako vyložené nohy prospievajú vášmu zdraviu?

 

Zdravotné a bezpečnostné výhody

  • Znižujú tlak na chrbticu a bedrá, čím umožňujú zdravé státie pri práci.
  • Sú konštruované tak, aby sa telo pri státí ľahko pohojdávalo. Vďaka tomu dochádza k pravidelnému pohybu nôh a podpore krvného obehu.
  • Znižujú pocit únavy, pretože aktivujú činnosť svalov a podporujú krvný obeh.
  • Zvyšujú produktivitu práce, pretože eliminujú bolesť nôh a chrbta.
  • Zaisťujú vyššiu bezpečnosť pracovných priestorov a minimalizujú úrazy, pretože ergonomické gumové rohože sú zároveň i protišmykové rohože.
  • Majú tepelné, protihlukové, ale aj izolačné vlastnosti. Chránia tak zamestnancov pred chladom z podlahy, pred vlhkosťou i nepríjemnými vibráciami.

— PR článok —


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.