Aktuálne trendy v tetovaní? Minimalizmus, prsty, tradícia…

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Čoraz viac ľudí sa necháva tetovať, čo niektorí považujú za „sebapoškodzovanie“, iným sa to páči, ak to je v únosnej miere. A sú takí, ktorí preferujú „poriadne“ tetovanie neraz pokrývajúce značnú časť tela.
Kedysi sa ľudia bežne maľovali po tele v rámci rituálov, či ako symbol patriaci do určitého kmeňa. Neskôr však bolo tetovanie výsadou kriminálnikov a väzňov. Vezmite si napríklad ruských vorov, pre ktorých bolo tetovanie aj formou komunikácie, označenie člena podsvetia. „Jeleň v skoku na hrudi? 

tatérka

Symbolizoval čas strávený v jednom zo severských lágrov. Nôž ovinutý reťazou na pravom predlaktí? Ten muž spáchal za mrežami násilný trestný čin, nie však vraždu. Kríže na troch hánkach? Tri rôzne tresty odňatia slobody,” približuje novinár Mark Galeotti, autor knihy Vory.

Posledné roky však vďaka spoločenským a technickým pokrokom tetovaniu podliehajú rôzne spoločenské vrstvy. Ako oblečenie, dizajn, architektúra, aj kresby na tele prechádzajú cez rôzne trendy. Iste si pamätáte, že v 90-tych rokoch boli v kurze tetované retiazky okolo ramena ako nosila Pamela Anderson či Mel C zo Spice Girls.
Viete, čo sa nosí vyryté do kože dnes? Aké sú trendy v tetovaní? A čo je to biele tetovanie?

 

Minimalizmus

Je zaujímavé, že aj napriek technologickému pokroku tetovacích zariadení, s ktorými je možné vykresliť a tieňovať detaily podobné obrazu, sú populárne minimalistické tetovania v podobe jednoduchých symbolov a nápisov.
Niekedy vám vôbec nemusia dávať zmysel, ide napríklad o bodky, krúžky či dokonca čiarky umiestnené rôzne na tele.
Citáty sa zvyknú tetovať v jednoduchom alebo čarbavom písme. Obľúbené sú rôzne dátumy, čísla, prídavné mená. Tieto môžete často vidieť na zápästí, na predlaktí a u žien pod prsami na rebrách.

aktuálne trendy v tetovaní

aktuálne trendy v tetovaní

 

Potetované prsty

Prsty sú dnes IN, pokiaľ ide o tetovanie. Na prsty si nechávajú vytetovať drobnosti aj ľudia, ktorí inak nepreferujú veľké tetovania. Na prstoch je to akési „únosnejšie“.
Obľúbené sú geometrické útvary, symboly, nápisy či prstene.
Tatéri však toto miesto príliš neobľubujú. Na prstoch zvykne obrázok veľmi rýchlo blednúť, jeho kontúry sa rozpíjajú a je potrebné ho často dopĺňať.

tetovanie na prstoch

 

Geometria

Možno ste ju na škole nemali radi, no v tetovaní zažíva rozkvet. Vychádza z minimalizmu, kedy sa motívy robia iba jednoduchými čiarami, netieňujú sa.
Zapadajú sem však aj veľkoplošné tetovania, kedy rôzne čiary lemujú chrbticu alebo sú vedené po celej nohe.
Veľmi obľúbené geometrické tetovania sú napríklad súhvezdia. Do geometrie by sme mohli zaradiť aj abstraktné obrazy, ktoré na pohľad vôbec nemusia dávať zmysel rovnako ako abstraktný obraz. Majitelia týchto tetovaní však svoj význam pod motívom iste majú, i keď často samy priznávajú, že niektoré tetovania si dali urobiť čisto z estetického dôvodu a žiaden hlbší význam nemajú.

trendy v tetovaní

 

Rukávy a veľkorozmerné tetovania

Kontrastne k minimalizmu sú stále v kurze veľkoplošné motívy a rukávy – rôzne tetovania pokrývajúce celú ruku. Medzi veľmi obľúbené patria tetovania pokrývajúce značnú časť chrbta. Tieto sú typické pre ľudí, ktorí chcú ukázať svoju jedinečnosť, individualitu a neboja sa experimentovať.
Tatéra týmto tetovaním potešíte najviac, pretože sa na veľkej kresbe môže kreatívne vyžiť a zúročiť tak svoje dlhoročné skúsenosti.

tetovanie na prstoch

 

Tradičné motívy

Aj napriek všetkým trendom, tetovať sa stále dávajú tradičné motívy v podobe čierno-bielych obrazov ako čínske znaky, tribal, kvety, historické symboly či zvieratá.

tetovanie tradičné vzory

 

Nie ste si tetovaním istí?

Počuli ste už o bielom atramente? Tieto tetovania vyzerajú až nadprirodzene. Lákavé na nich je to, že vôbec nie sú výrazné. Sú tak vhodné pre ľudí, ktorí tápajú nad motívom, boja si, či obrázok nebudú časom ľutovať alebo im práca nedovoľuje výrazné tetovania.
Tetovanie s bielym atramentom zatiaľ nie je úplne bežná a tak si urobte dobrý prieskum, komu sa zveríte do rúk. Vyžaduje si totiž trošku iný prístup ako čierna farba, tetuje sa s ním dlhšie a niečo viac aj stojí.
Poraďte sa vopred s tatérom, či je pigment vašej pokožky pre tento typ vhodný. Je možné, že na príliš svetlej pokožke ani nevynikne a nemusí vyzerať dobre.

tetovanie bielym atramentom

Kde môže tetovanie bolieť?
Každý má prah bolesti nastavený niekde inde. Pravdou však je, že väčšinou na miestach, kde je pokožka blízko ku kosti, je tetovanie bolestivejšie. Vibrácie strojčeka sa totiž budú prenášať po kosti až do nervov.
Medzi najhoršie časti na tele patrí koleno, lakeť, krk alebo vnútorná strana stehien.
Taktiež sú bolestivé tie partie, ktoré sú v blízkosti žíl, kde sa odoberá krv, na zápästí, kde sa meria tep či v okolí pazúch.

tetovanie a zdravotné rizikáPrečítajte si tiež
Tetovanie a zdravotné riziká. Čo vám naozaj hrozí?

Foto: Pixabay.com, Unsplash.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Drew beauty blogerka

Beauty blogerka Drew má vlastný blog, ktorý spustila v apríli 2015 a za ktorý vyhrala v roku 2017 ocenenie Bloger roka. Sympatická brunetka je známa aj v zahraničí a zažiarila ako plus size modelka. Miluje blogovanie aj modeling. „Dlho mi ľudia hovorili: ´Ty si taká fotogenická, mala by si robiť modelku...´ Ja som sa vždy musela smiať a myslela som si – v našich končinách? S mojou konfekciou? A to som “len” 42.“ Dnes je to realita, je vyhľadávaná, obľúbená a rada píše aj pre LepšíDeň.sk :-)

Komentáre sú uzavreté.