Ako naučiť deti zbaviť sa nepotrebných hračiek a vecí?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Takmer každý rodič to pozná: deti radi zbierajú, zhromažďujú, obklopujú sa vecami, hračkami a drobnosťami. A najhoršie je, že sa s ničím nechcú rozlúčiť. Všetko potrebujú, ešte to využijú, páči sa im to a nemôžete to vyhodiť. Poznáte to? 🙂
A každým dňom, sviatkom a nejakou akciou sa veci naďalej hrnú. Narodeninová oslava a šup, máme doma zopár nových plyšákov. Vianoce, meniny, návšteva babky, či tety a je tu ďalší prílev lacného plastového smetia. A vy nie a nie naučiť deti, aby neprepchali detskú izbu množstvom zbytočností.

Predpokladáme, že aj vy vediete boj spolu so svojimi deťmi a už ste ich presviedčali, hrozili, kričali, však? Pomôžte im naučiť sa veľmi dôležitú životnú pravdu o poriadku, o hodnote peňazí, o realite ťažkej práce vrátane starostlivosti o veci. Musíte ich naučiť zodpovednosť za rozumné narábanie so zdrojmi. Je to veľká výzva a niekedy poriadne vyčerpáva, ale stojí to za to. Dáte dieťaťu do života oveľa viac, ako len urobiť si poriadok vo svojich hračkách a veciach.

 

Zabojujte

Presne tak to zažila aj Ruth Soukupová, ktorej blog LivingWellSpendingLess.com patrí medzi najprominentnejšie v oblasti životného štýlu a financií. Mesačne ho navštívi viac ako milión ľudí, ktorí hľadajú praktické rady. A jej tipy ocenili mnohé svetové denníky, napríklad Wall Street Journal napísal: „Jej slová vás inšpirujú, aby ste viedli naplnený život a zbavili sa všetkého, čo vám v tom bráni.“

V slovenčine už vyšla kniha Lepšie žiť, menej míňať a ďalšie silné príbehy, aj užitočné rady ponúka v knižke Nad vecou. „Vojna s prebytkom vecí v životoch našich detí predstavuje súboj, ktorý sa nikdy nekončí,“ tvrdí Ruth. „Vyžaduje si od nás bojovať za naše deti a s našimi deťmi, aby sme spolu dosiahli úspech nielen v boji s konzumnou kultúrou, ale aj pri neľútostných čistkách, určovaní prísnejších hraníc a poznávaní hodnoty peňazí. Táto bitka bude úplne iná pre dvojročného ako pre tínedžera.“
A tak Ruth zostavila niekoľko kľúčových bodov, na ktoré sa môžete zamerať v rôznych obdobiach života vášho dieťaťa.

 

Ako naučiť deti zbaviť sa zbytočností?

rubikova kockaOd narodenia do 2 rokov

Tu je pôvod všetkého, preto začnite smerovať svoje dieťa k úspechu už od úplného začiatku určením prísnych hraníc pre seba a členov svojej rodiny. Vieme, že v takom útlom bábätkovskom veku chcete dopriať dieťaťu všetko, rozmaznávať ho, veď je také milučké, nádherné…
Modely, ktoré zavediete v tomto štádiu života, ho však budú sprevádzať po celý život. Buďte preto pri selekcii účelní a počet šiat, hračiek a výbavy znížte na minimum. A začnite svoje batoľa učiť upratovať si hračky.

Ako naučiť deti zbaviť sa nepotrebných hračiek

 

rubikova kockaVeková hranica 3 – 5 rokov

V tomto veku deti ľahko podliehajú prílišnému množstvu hračiek a možnostiam výberu. Porozmýšľajte nad zavedením jedného malého boxu alebo košíka na hračky, ktorý bude mať dieťa k dispozícii a vy ho raz týždenne môžete zásobovať inými hračkami. Hranice a vyraďovanie budete musieť zvládnuť sami, takže ak budete cítiť, že vám detské hračky prerastajú cez hlavu, mohli by ste uplatniť stratégiu „jedna dnu, druhá von“.
Mohli by ste zaviesť zásuvku s „taľafatkami“, ktorá bude miestom, kde môžete hodiť všetky chuťovky z narodeninových osláv, hračky z fastfoodových menu a iné čačky, ktoré deti v tomto veku zbierajú.

 

rubikova kockaVeková hranica 6 – 9 rokov

Deti v školskom veku sa učia, ako vychádzať so svojimi rovesníkmi. Znamená to tiež, že sú ľahko ovplyvniteľné správaním a postojom svojich priateľov a spolužiakov. Pre vás, rodičov, to znamená, že musíte byť stále v strehu.
Buďte konzistentní a opakujte deťom svoje očakávania a hodnoty, pracujte s nimi na určení hraníc počtu vecí, robte čistky, ak je to nutné, prípadne ak z hračky vyrástli.
V tomto veku im pod posteľ môžete umiestniť plastové boxy, kde si môžu začať ukladať svoje cenné školské práce a výkresy. Uzavrite však dohodu, že keď budú boxy plné, zodpovednosť za pretriedenie nesú ony.

poriadokPrečítajte si tiež
Poriadok v domácnosti znamená poriadok v živote.

 

rubikova kockaVeková hranica 10 – 13 rokov

Táto veková skupina je ešte náchylnejšia na tlak od rovesníkov. Znamená to, že my, rodičia, nemôžeme v tomto období poľaviť.
Vaše deti budú potrebovať vedenie a výchovu, aby dokázali robiť správne rozhodnutia, nastaviť hranice a rozhodovať o tom, čo a kedy vyhodiť. Ale musíte ich začať viesť aj k samostatnému uvažovaniu. V tomto období je možno namieste poriadna čistka v detských hračkách, keď dieťaťu pomôžete rozlúčiť sa s plyšovými zvieratkami, hračkami, knihami, hrami a kostýmami, z ktorých vyrástli alebo nezodpovedajú ich záujmom.

 

rubikova kockaVeková hranica 14 – 18 rokov

Stredoškoláci sú malí dospelí v skúšobnej lehote a práve tak by sme sa k nim mali aj správať. V tomto vekovom období by sme im my, rodičia, mali zrozumiteľne vysvetliť všetko, čo sa týka našich očakávaní a ich zodpovednosti. Mladí ľudia v tomto veku by mali niesť plnú zodpovednosť za svoje veci – koľko ich donesú domov, čo si nechajú, ako sa o ne budú starať a čoho sa zbavia. Je však na rodičoch, aby ich naučili tie správne zručnosti a sledovali dodržiavanie pravidiel.

Ak vás zaujímavú ďalšie tipy, ako si upratať v živote, v mysli aj v duši, ako lepšie žiť a menej míňať, siahnite po knižkách Ruth Soukupovej. Práve kniha Nad vecou krásne prezrádza, prečo sú naše domy a srdcia preplnené balastom. A radí ako sa ho zbaviť, aby sme žili spokojnejší život.


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.