7 tipov, aby malo vaše dieťa lepší spánok

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vaše dieťa sa budí niekoľkokrát za noc a túžite po tom, aby malo lepší spánok? Niekedy sa dokonca pomočí, máva nočné mory, volá vás menom, aby ste si k nemu prišli ľahnúť?
Deti to často robia v polospánku, po upokojení takmer okamžite opäť zaspávajú, respektíve pokračujú v spaní…ale vy ste sa prebudili, prípadne nabudili a potom sa polhodinu aj hodinu prevraciate v posteli a nie a nie zaspať.
Máte podobné skúsenosti? Už ste z toho unavení? A najradšej by ste to zmenili hneď teraz, ako mávnutím čarovného prútika?

Také jednoduché to, žiaľ, nebude 🙁
Najskôr však zistite, prečo sa vaše dieťa budí – aký malo deň, čo jedlo, s kým sa stretlo ap.
Dôležité je spoznať samotný priebeh spánku, možné rušivé a obmedzujúce činitele.
Vaše dieťa môže mať naozaj objektívny (svoj vlastný a skutočný) dôvod, prečo nechce ísť vlastne ani spať, potom sa budí, vykrikuje, pomočuje sa.
Nezhoršujte situáciu príkazmi, zákazmi a nariadeniami. Choďte na to citlivo…áno, ľahko sa to povie, ale rodičovstvo je najmä o trpezlivosti, postupnom hľadaní cestičiek, ako urobiť z dieťaťa šťastné a spokojné stvorenie. Preto máme deti. Nie aby sme sa rozčuľovali a hnevali.

 

7 tipov, aby malo vaše dieťa lepší spánok

NOČNÉ MORY

  • sú desivé sny, ktoré sa objavujú vo fáze REM spánku
  • dieťa sa budí s plačom, bojí sa
  • svoj sen vie po prebudení popísať, až keď má zhruba 4 – 5 rokov
  • dosť dlhú chvíľu to trvá, kým sa zase upokojí a zaspí
  • ráno si zvyčajne pamätá svoj zlý sen aj vašu blízkosť a tíšenie
  • častejšie sa objavuje u dievčat ako u chlapcov
  • ak sa nočné mory nevyskytujú často, sú len prejavom prežívania silných zážitkov predchádzajúceho dňa a nevyžadujú odbornú pomoc

Riešenie: dieťa objímte, hladkajte, porozprávajte sa s ním o jeho sne (podľa veku), vysvetlite mu, že sny nie sú realita a že sny máva každý človek a utíšte ho, kým znovu nezaspí
Prevencia: dieťa by nemalo pred spaním sledovať agresívne/akčné televízne programy ani byť vystavené prípadnému napätiu v rodine

 

NOČNÝ DES

  • objavuje sa pri prudkých zmenách fáz spánku zhruba hodinu a pol po zaspatí
  • dieťa sa zvyčajne nezobudí, kričí zo sna, prežíva hrôzu, kope, udiera, nereaguje na otázky ani upokojovanie
  • po odznení záchvatu sa rýchlo upokojí a spí ďalej
  • ráno si svoj desivý sen málokedy pamätá (na rozdiel od vás!)
  • častejšie sa vyskytuje u chlapcov
  • postihuje menej ako 4 % detí

Pomoc: počas nočného desu chráňte dieťa pred možným úrazom (ak kope, hádže sa a pod.), ak je dieťa po skončení ataku prebudené, stačí ho potichu objať, upokojí sa a zaspí (oveľa ľahšie a rýchlejšie ako vy)
Prevencia: „Ukladajte dieťa na spánok skôr, ako bude veľmi unavené,“ odporúča Igor Bukovský, autor knihy  Návod na prežitie pre bejby. „Ak sa nočný des opakuje často, skúste dieťa asi 15 minút pred očakávaným záchvatom (= asi 70 minút po zaspatí) zobudiť, potme a potichu mu chvíľu venujte svoju blízkosť a potom ho uspite – môžete to opakovať celý týždeň. Ak sa stav neupraví, poraďte sa so svojím pediatrom. Stav môže vyžadovať farmakologickú liečbu.“

nočná mora

Keď zobudí vaše dieťa nočný des, potme a potichu mu chvíľu venujte svoju blízkosť a potom ho uspite.

NÁMESAČNOSŤ

  • zriedkavo sa objavuje skôr ako okolo 5. roku
  • zvyčajne nie je prejavom žiadnej poruchy
  • deti si nepamätajú zobudenie, chodenie či jedenie
  • ak sa námesačnosť opakuje, je nevyhnutné v byte alebo dome urobiť všetky bezpečnostné opatrenia, ktoré si len viete predstaviť
  • častejšie sa vyskytuje u detí, ktoré trpia nočným desom

Pomoc: dieťa počas epizódy námesačnosti nebuďte (vystraší sa), len ho pokojne a bezpečne odveďte do jeho postele a chvíľu pri ňom zostaňte
Prevencia: pozorujte, či sa námesačnosť objavuje v nejakom intervale po zaspatí a potom skúste budiť dieťa zhruba 15 minút predtým, venujte mu chvíľu svoju blízkosť a potom ho znovu uspite. Ak to nepomáha alebo sa epizódy námesačnosti vyskytujú častejšie ako 1-krát za mesiac, poraďte sa so svojím pediatrom.

 

NOČNÉ POMOČOVANIE

  • aj keď je pomerne časté (25 % detí vo veku 2 – 4 roky), zvyčajne do 4. – 5. roka vymizne
  • ak pretrvá dlhšie, môže ostať až do puberty
  • 2-krát častejšie postihuje chlapcov
  • nočné (ani denné) pomočovanie zvyčajne nie je porucha vývoja dieťaťa

Príčinou môže byť:
1) neschopnosť zobudiť sa na signál z plného mechúra (veľkú úlohu v tom hrá genetika: ako bol na tom vo veku vášho dieťaťa jeho tato? aký mal on spánok?)
2) zápal močového mechúra
3) zápcha
4) včasný príznak cukrovky 1. Typu
5) stres (vtedy sa často pridružujú aj nočné mory)

Riešenie:
1) dajte dieťa pre istotu vyšetriť, či nemá zápal močového mechúra alebo cukrovku
2) kontrolujte pitný režim pred spaním: dieťa sa môže „doplna“ napiť asi pol hodinu pred večerou, ale asi 2 hodiny pred spaním by už nemalo prijímať tekutinu
3) ubezpečte dieťa, že tento problém nie je jeho vina a že mu pomôžete zbaviť sa ho
4) keď idete spať vy, zobuďte dieťa a pomôžte mu vymočiť sa (ak sa nepreberie úplne, bude potrebovať pomoc s triafaním do misy)
5) odmeňujte „suché noci“ (za jeden „suchý týždeň“ úplne stačia napríklad nejaké nové cool trenky/slipy, netreba hneď kupovať hraciu konzolu k PC!)
6) „mokré noci“ netrestajte (tresty nevysušia posteľ ani nevyriešia problém), stačí ak spolu s dieťaťom prezlečiete jeho mokrú posteľnú bielizeň, ale nedávajte k tomu žiadne prednášky (smiech a zábava však tiež nie sú pritom namieste)
7) pod plachtu dajte ochrannú podložku, aby ste zabránili premočeniu matraca

„Ak tento režim neprinesie o 3 mesiace viditeľné výsledky, poraďte sa s pediatrom – existuje možnosť použiť špeciálne zariadenie na detekciu močenia (tzv. enurektický alarm), ktoré vibráciou preruší spánok, čiže zobudí dieťa. Alebo možnosť nasadiť lieky na lekársky predpis,“ radí v knihe Návod na prežitie pre bejby doktor Igor Bukovský.
Pomoc lekára vyhľadajte bezodkladne, ak sa u dieťaťa vyskytne: krv v moči, bolesť pri močení, zúžený prúd moču až sťažené močenie, vyrážka v oblasti genitálií, nočné a súčasne aj denné pomočovanie a keď dieťa začne schovávať spodnú bielizeň alebo inak skrývať a tajiť svoj problém.
Nedajte sa nachytať: internet poskytuje veľa „spoľahlivých riešení na všetko“, ktoré stoja veľa peňazí, ale ich účinok je v lepšom prípade pochybný.

spánok dieťa

Zdravý a ničím nerušený spánok je pre správny vývin dieťaťa veľmi dôležitý.

CHRÁPANIE

  • môže sa objaviť u väčších detí
  • najčastejšie príčiny: upchatý nos (alergia, dráždidlá), zväčšené lymfatické uzliny (mandle) v hrdle alebo nose, obezita
  • ak spozorujete u dieťaťa pravidelné chrápanie, poraďte sa so svojím pediatrom
  • hurá: dnes sa už našťastie nerieši každé chrápanie dieťaťa vyrezaním krčných mandlí.

 

ŠKRÍPANIE ZUBAMI (bruxizmus)

  • dieťa môže škrípať zubami až vtedy, keď ich má 🙂
  • môže ísť o prejav vnútorného napätia a stresu – pozorne sledujte správanie dieťa cez deň (podráždenosť a agresivita, alebo naopak utiahnutie až plachosť?) a v prípade potreby sa poraďte s pediatrom alebo vyhľadajte pomoc detského psychológa
  • ak je škrípanie silné a časté, nechajte dieťa vyšetriť aj zubným lekárom – môže byť potrebná ochrana chrupu na noc (poškodenie mliečneho chrupu môže mať za následok trvalé poškodenie dospelého chrupu).

 

DIEŤA SPÍ SPOLU S RODIČMI

Spoločný spánok nie je nič zlé, dieťa lepšie zaspí, dojčenie je ľahšie, pomáha to kompenzovať deficit odlúčenosti, môže to byť krásny rituál…ale: dieťa môže mať neskôr problém odísť z rodičovskej postele. Dieťa si môže až príliš zvyknúť na našu blízkosť, že bez vás nezaspí a keď sa v noci zobudí, nebude sa vedieť bez nás utíšiť. „Pediatri to neodporúčajú – lenže pediatri sú trénovaní na to, aby vedeli vyšetriť, ošetriť a vyliečiť dieťa = otázky rodičovstva sa neučia na lekárskej fakulte,“ dodáva s úsmevom dr. Igor Bukovský.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.