Ako zistiť, či nie sú naše vysnené okná pridrahé?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Čo najviac ovplyvní cenu výsledného produktu? Drahá reklama, perfektný dizajn alebo použité materiály? Pozrite sa s nami na to, čo všetko vplýva na cenu plastových alebo hliníkových okien, a keď sa budete najbližšie rozhodovať, už budete schopní zvážiť, či sa niečo oplatí alebo nie.

 

Okná nekupuje na pár mesiacov, ale na pár rokov

Pri plánovaní rekonštrukcie alebo novostavby sa pri otázke výberu okien a dverí zastavíme o trochu dlhšie. Okrem toho, že našu domácnosť budú tepelne i zvukovo izolovať od vonkajšieho prostredia, sa budeme musieť minimálne 30 rokov pozerať na ich dizajn, a to už je číslo, ktoré nám možno aj naženie strach.

Kvalitné okná, a je jedno, či budú zhotovené z plastu alebo hliníka, nám môžu skutočne vydržať takto dlho, preto sa treba zamyslieť aj nad ich dizajnovou stránkou. Môže za cenu okna aj jeho vzhľad? Určite áno. Veď prepracovanosť do posledného detailu sa hodnotí v každej sfére, nielen vo svete okien.

vysnené okná

 

Druhy kovania

Keď si vyberáme okno, predajca na nás vybehne so spŕškou odborných výrazov. Izolačné dvojsklo, trojsklo, štvorsklo, výplňový materiál okien, počet komôr… Koľko zvuku alebo svetla má okno prepustiť? Bude priehľadné, nepriehľadné, alebo dokonca s ornamentom? Má byť okno bezpečnostné? Pod cenu okna, a je jedno, či plastového, alebo hliníkového, sa tiež podpíše jeho kovanie či spôsob otvárania (sklopné, posuvné a pod.).

Čím viac možností okno otvoriť, tým je kovanie zložitejšie a cena okna vyššia. Ak sa rozhodnete pre fixné okná bez možnosti otvárania, nie je isté, že budú lacnejšie, pretože pri výbere okien bez kovania si môžete vybrať kvalitnejšiu výplň okna a pod., čím sa dostanete na cenu okna s kovaním. Bude kovanie okien skryté alebo priznané? V tomto prípade vám bude účtované aj za pánty.

ako zabrániť vlhkosti v kúpeľniPrečítajte si tiež
Prirodzené spôsoby, ako eliminovať vznik vlhkosti v kúpeľni.

 

Plast alebo hliník?

Je jasné, že pod cenu výrobku sa podpisujú aj použité materiály. Hliník je vo všeobecnosti odolnejší ako plast a má lepšie izolačné vlastnosti. Ceny hliníkových okien by vás preto nemali demotivovať. Ak si aj za hliníkové okná priplatíte pri rekonštrukcii viac, o pár rokov sa vám táto investícia vráti v podobe ušetrených nákladov na vykurovanie. A v dobe, keď sa zo šetrenia stáva fenomén, je to naozaj vzácnosť.

A tak sa stane, že návrh okien na mieru sa nám začne zdať ako skutočná veda. Určite zvážime, či chceme hranatý alebo oblý profil okna, ak bude mať vplyv na jeho cenu. Cena plastových okien a hliníkových okien sa tiež odvíja od toho, či budú montážni pracovníci robiť aj demontáž starých okien alebo murárske práce.

Ak ste si zvolili oknám aj žalúzie alebo rolety, sieťky proti hmyzu, aj to ich cenu o niečo navýši. Čím väčšie okno a ťažšia manipulácia s ním, tým vyššia bude cena za jeho odbornú montáž. Do kvalitných okien na dom alebo byt sa však oplatí zainvestovať rovnako ako do vlastného zdravia. Je to oblasť, v ktorej sa šetrenie nevypláca.

— PR článok —
Foto: Freepik.com, ekoprofil.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.