Ako zostať vo forme aj na dovolenke?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Leto je v plnom prúde. S ním aj dovolenková a prázdninová sezóna. Slnečné letoviská sa tešia masám turistov a cestovné kancelárie majú plné ruky práce.
Možno sa aj vy chystáte na dovolenku a neviete sa zhodnúť na programe? Ak váš partner, kamarátka či rodinný príslušník obľubuje relax pri vode, ale vy ste skôr na adrenalínové aktivity, máme pre vás riešenie.
Ponúkame tipy, ako stráviť dovolenku v športovom duchu. Aj keď si vaši blízki chcú najmä oddýchnuť a poleňošiť 🙂

 

Beh

Dovolenka zväčša naruší zabehnutý cvičebný režim. Je prirodzené, že ak si užívate chvíľky voľna, nebudete behať po neznámom mieste a hľadať fitnes centrum. V takomto prípade stavte na beh!
Dopredu si nastavte tréning tak, aby ste presne vedeli kedy chcete behať a akú vzdialenosť by ste radi odbehli. Hlavne v prípade, ak sa venujete behu pravidelne, za 10 dní ničnerobenia by mohla vaša kondička výrazne utrpieť.
Režim je dôležité nastaviť s rozumom, v opačnom prípade by ste mohli prísť o ostatné zážitky s rodinou či blízkymi.

 

Plánovanie

Vopred si naplánujte ktoré dni chcete behať a vytýčte si trasu. Tento plán môžete následne meniť podľa okolitých podmienok. Nevyhnutnosťou je vždy počúvať svoje telo a do ničoho sa nenútiť. Ak svoj plán nakoniec nesplníte, domov sa vrátite oddýchnutý a plný energie, čo prospeje vášmu ďalšiemu tréningu.

šport na dovolenke

 

Čas a miesto

Z hľadiska času odporúčame skoré ranné hodiny alebo podvečer, po západe slnka. Vyhnete sa tak prípadným horúčavám a davom ľudí na každom kroku.
Okrem vysokých teplôt môže byť problémom aj zmena terénu. Každý typ povrchu zaťažuje vaše svaly a kĺby iným spôsobom, preto sa snažte vybrať si takú trasu, ktorá je z hľadiska náročnosti podobná tej obvyklej.

Čo sa týka behu po pieskovej pláži, snažte sa priblížiť sa čo najviac k vode. Mokrý piesok toľko “nelieta“ a beh by mal byť jednoduchší.
Ak ste v romantickej nálade a chcete si vybehnúť na pláž iba tak, naboso, radšej na tento nápad rýchlo zabudnite. Dlhší beh bez toho, aby ste mali bežeckú alebo fitness obuv, by mohol príliš zaťažiť vaše chodidlá a vy by ste si už do konca dovolenky nezabehali.

Po návrate domov by ste však mali pomaly začať s pôvodným režimom. Odborníci odporúčajú behať na 75% bežného objemu a intenzity v prvom týždni po návrate do obvyklej rutiny.

 

Vodné aktivity

Medzi najobľúbenejšie vodné aktivity patrí surfovanie, ktoré však nie je dostupné vo všetkých dovolenkových destináciách. Podobnou alternatívou môže byť windsurfing, ktorý je veľmi podobný surfovaniu. V kategórii vodných športov sú však veľmi obľúbené vodné lyže, ktoré sú dostupné takmer všade, kde je more.
Ak túžite po športovom vyžití aj na dovolenke, ale neviete aký typ aktivity by vám vyhovoval, rozhodne odporúčame využiť ponuku hotelových rezortov. Mnoho cestovných kancelárií má v ponuke zaujímavé programy pre malých aj veľkých.

— PR článok —

 


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.