Uhorka je fontána večnej mladosti. Účinky a recepty

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mnoho chronicky dehydratovaných ľudí by malo vedieť jeden dôležitý fakt: uhorka vám pomôže! Naozaj, je to vynikajúci protiliek na dehydratáciu. Účinkuje ako fontána večnej mladosti – hydratuje naše telo na najhlbšej možnej bunkovej úrovni. Navyše ochladzujúci účinok uhorky výborne osviežuje a účinne chladí horúcu, stagnujúcu pečeň.
Keď jete uhorku každý deň, zvrátite poškodenia pečene. Vráti vás zdravotne o 10 – 15 rokov späť, čo sa týka obsahu toxínov (vrátane ťažkých kovov a pesticídov ako napríklad DDT) a nevhodnej stravy.
Preto je táto zelenina (hoci v skutočnosti ide o ovocie) výnimočným spojencom pri znižovaní plynatosti.

Zjednodušene môžeme povedať, že sú dva druhy uhoriek: uhorka dlhá a štíhla, ktorá má hladkú šupku a označujeme ju ako šalátová uhorka.  Drobnejšie plody s jemnými a krehkými ostňami sú vyhľadávanejšie, nikdy ich nenechávame dorásť do veľkých rozmerov – tieto tzv. nakladačky zvyčajne nakladáme.
Prečítajte si, v čom všetkom nám uhorka pomáha, ako nás lieči a aká neuveriteľne omladzujúca je čerstvá uhorková šťava. Pridáme recept na osviežujúce uhorkové rezance, ale aj tip na zaváranie uhoriek.

 

Čerstvá uhorková šťava

Je to najlepšia omladzujúca tekutina na svete. Obsahuje elektrolytické zložky špeciálne určené na výživu a ochladzovanie preťažených nadobličiek a obličiek. Ich náročnou úlohou je filtrácia toxického odpadu, pričom sa často prehrievajú vplyvom toxickej kyseliny močovej.
Ak máte problémy s obličkami, podstupujete dialýzu alebo máte iba jednu obličku, pite uhorkovú šťavu každý deň – môže vám to výrazne pomôcť.

Ochladzujúci účinok uhorky na žľazy a orgány tiež znamená, že dokáže účinne znížiť teplotu organizmu tak dospelých, ako aj detí. Odšťavenie uhorky uvoľní jej zázračné protihorúčkové zložky, ktoré na zvýšenú teplotu pôsobia ako voda na oheň.

 

Zdravá uhorka

Stopy aminokyselín glycínu a glutamínu, spojené s vysokým a aktívnym obsahom enzýmov a koenzýmov a s prítomnosťou viac ako 50 stopových prvkov, robia z uhoriek vynikajúci prenosový systém pre neurotransmitery.
Je to dobrá správa pre tých, ktorí trpia úzkosťou a inými neurologickými ochoreniami.

Uhorky takisto poskytujú ďalšie významné živiny – napríklad chlorofyl v ich šupke je naviazaný na vitamíny A, B a C.
Uhorky podporujú aj trávenie: obsahujú doposiaľ neobjavené koenzýmy, ktoré sa raz budú nazývať talafíny. Popri enzýmoch, ktoré boli objavené pri medicínskom výskume (napríklad erepsín), talafíny napomáhajú trávenie bielkovín, čím umožňujú zobrať si to podstatné z každej skonzumovanej potraviny.

Anthony William, autor medicínskej knihy Liečivá sila potravín, radí: „Uhorky by ste mali zaradiť do jedálnička, ak trpíte chorobami ako je ochorenie obličiek, cukrovka, hypoglykémia, migréna, amyotrofická laterálna skleróza, ekzém, psoriáza, zápalové ochorenie panvy, nachladnutie, chrípka, ľudský herpesvírus 6, syndróm chronickej únavy, skleróza multiplex, lupus, kvasinkové infekcie, infekcia E. coli, streptokoková infekcia, popáleniny zo slnečného žiarenia.“

uhorka nakrájaná

 

Uhorkové TIPY

  • Ak chcete dosiahnuť viditeľné výsledky na zdraví, zjedzte dve uhorky denne.
  • Namiesto odšťavenia rôznych druhov zeleniny a ovocia skúste odšťaviť len uhorku. Takisto ako pri stonkovom zeleri, čistá uhorková šťava má jedinečné liečivé účinky. Ak budete pravidelne piť približne pol litra uhorkovej šťavy, môže vám to zmeniť život.
  • Ak chcete vynechať zo stravy obilniny, spravte si rezance z uhoriek pomocou špirálového krájača. Uhorkové rezance dodávajú viac tekutín a sú chutnejšie než populárnejšie cukinové rezance. Na dosiahnutie skvelého výsledku vyskúšajte šalátové uhorky. Nižšie nájdete recept.
  • Keď používate klasické uhorky, nezabudnite ich ošúpať.

cuketový čoko koláčPrečítajte si tiež
Cuketa. Jedna z najzdravších zelenín + recept na čoko koláč.

 

Recept na zavárané uhorky

zavárané uhorky

Zavárané, či nakladané uhorky sú vynikajúca príloha, ktorá sa hodí takmer ku všetkému. Nie je to nič zložité.
Vyberte si uhorky veľkosti 5 až 15 cm, môžete aj menšie. Ideálne sú 7-8 cm, ktoré elegantne naukladáte do pohára.
Najprv uhorky však dobre umyte v niekoľkých vodách, môžete očistiť aj kefkou a nechajte odstáť od večera do rána. Pripravte si zaváraninové poháre, menšie i väčšie. Na 10 kíl uhoriek budete potrebovať asi 25 pohárov s objemom 0,7 l.

Nakrájajte si na kolieska cibuľu, mrkvu a kôpor (asi 2 mm). Vezmite nakladač, čo je zmes soli a korenín, ktorý kúpite v obchode (odporúčame Zelko, použiť môžete aj Deko, Zeko, Lako, Nako). Ak si urobíte sami zmes, pridajte horčičné semienko, mletý bobkový list, koriander, jalovec a čierne korenie.
Obsah spomínaného balenia rozrobte podľa návodu, väčšinou s pol litrom octu, cca 2 litre vody a 100 gramov cukru. Necháte prejsť varom.

Na spodok pohára uložte pár koliesok mrkvy, cibule a kôpor. Potom vložte na stojáka väčšie uhorky. Natesno, vedľa seba. Medzery vypĺňajte menšími a tenšími uhorkami. Priebežne môžete vkladať mrkvu, cibuľu, prípadne aj cesnak. Od vrchného okraja by malo zostať cca 1 cm, aby sadlo viečko. Zalejte to nálevom, pokojne horúcim, práve zovretým.
Zatvorte viečkom a hneď otočte hore dnom. Dajte na to igelit a prikryte dekou. Netreba sterilizovať a uhorky sú výborné, tvrdé a chrumkavé.
Ak chcete sterilizovať, robte to vo vhodnom hrnci asi 20 minút pri teplote 85 stupňov Celzia.

 

 

RECEPT na uhorkové rezance

uhorkové rezance

Toto čisté, čerstvé jedlo vo vás zanechá pocit ľahkosti a sviežosti. Chuť limetky a sezamu inšpirovaná ázijskou kuchyňou sa zmieša s chuťou uhoriek, mrkvy a kešu orieškov – výsledkom je krásna, chrumkavá farebná zmes. Túto jemnú pochúťku môžeme urobiť pikantnejšou, ak nakoniec pridáme drvené čili papričky. Vznikne miska s jedlom rovnako chutným, ako krásnym.

Suroviny:

  • 4 uhorky
  • 2 veľké mrkvy
  • 2 čajové lyžičky sezamového oleja
  • 2 čajové lyžičky sezamových semienok
  • limetková šťava (asi z 2 limetiek)
  • drvené čili papričky (podľa chuti)
  • ½ šálky nasekaného koriandra
  • ½ šálky nasekanej bazalky
  • ½ šálky nasekaných kešu orieškov

 

POSTUP

Uhorky a mrkvy pokrájame na pásiky pomocou krájača julienne, noža alebo špirálového krájača. Vo veľkej miske zmiešame uhorkové a mrkvové rezance so sezamovým olejom, sezamovými semienkami, limetkovou šťavou a podľa chuti aj s čili papričkami. Pred servírovaním dochutíme zmes nasekaným koriandrom,  bazalkou a kešu orieškami. Dobrú chuť!


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.