Advent sa zvyčajne začína v období medzi 27.novembrom a 3.decembrom. Štyri nedele, počas ktorých postupne zapaľujeme 4 sviečky na adventnom venci. Čo symbolizujú jednotlivé časti venca? Viete, kto vlastne vymyslel adventný veniec a ako sa tento pekný zvyk zrodil? Aké sú najčastejšie adventné koledy?
Vedeli ste, že slovo advent pochádza z latinského “adventus”? Znamená to príchod, obdobie prípravy na Vianoce, ktoré symbolizuje očakávanie príchodu Ježiša Krista.
Takto sa zrodil adventný veniec…
Adventné vence sú dnes neodmysliteľnou súčasťou tohto obdobia. Pochádzajú z 19. storočia. Prvý adventný veniec údajne vyrobil Johann Hinrich Wichern, nemecký protestantský pastor, ktorý sa staral o chudobné deti v Hamburgu. Deti sa ho často pýtali, kedy už budú Vianoce, a tak vyrobil veľký drevený kruh so 4 veľkými sviečkami na nedele a 19 menšími sviečkami na všedné dni.
Postupne sa tento zvyk zjednodušil na veniec so štyrmi sviečkami, ktorý poznáme dnes. Môže sa ozdobiť šiškami, sušenými pomarančmi, koreninami ako škoricou alebo klinčekmi. Používajú sa sviečky červené, fialové, zlaté, biele.
Symbolika adventného venca
Kruh venca predstavuje večnosť a nekonečnosť Boha, pretože nemá začiatok ani koniec. Zároveň symbolizuje jednotu a celistvosť.
Zelené vetvičky – často sa používajú ihličnaté vetvy, ktoré sú stálozelené, čo symbolizuje nádej, život a nesmrteľnosť.
Štyri sviečky. Každá sviečka predstavuje jednu adventnú nedeľu. Tradične sú tri sviečky fialové a jedna ružová, čo odráža farby liturgického roka:
- Fialová: Pokánie, očakávanie a príprava na kráľovstvo nebeské.
- Ružová: Radosť (Gaudete – tretia adventná nedeľa, Nedeľa radosti).
- Biela: občas aj biela sviečka, ktorá sa používa na Štedrý deň a počas vianočných sviatkov. Symbolizuje čistotu, radosť a Božiu slávu.
Oheň sviečok. Svetlo sviečok symbolizuje príchod Krista, ktorý je svetlom sveta. S každou zapálenou sviečkou sa svetlo zosilňuje, čo vyjadruje rastúcu blízkosť Vianoc.
Prečítajte si tiež
Urobte si domáce adventné dekorácie.
Hviezdičky na okno a mikulášske ozdoby
Tradičné adventné koledy a zvyky
Koledy patria neodmysliteľne k adventu. Sú to piesne, ktoré sa tradične spievajú počas vianočných sviatkov a adventu v kostoloch, počas bohoslužieb a adventných koncertov, chodieva sa od domu k domu, alebo sa koledy spievajú na verejných priestranstvách, ako vianočné trhy, námestia či kultúrne podujatia.
Koledy majú rôzne melódie a texty. Niektoré sú jednoduché a ľahko zapamätateľné, iné sú zložitejšie a vyžadujú si viac hudobných zručností. Spoločné pre všetky koledy je ich radostný a slávnostný charakter. Medzi najznámejšie patria:
- Nesiem vám noviny: Táto koleda je jednou z najznámejších a najobľúbenejších. Rozpráva o narodení Ježiša Krista a prináša dobré správy ľuďom.
- Narodil sa Kristus Pán: Oslavuje narodenie Ježiša Krista a vyjadruje radosť z tejto udalosti.
- Pásli ovce valasi: Táto koleda opisuje biblický príbeh o narodení Ježiša Krista a pastieroch, ktorí ho prišli navštíviť.
- Tichá noc, svätá noc: Jedna z najznámejších a najobľúbenejších kolied, je pôvodom nemecká, ale stala sa populárnou po celom svete. Vyjadruje pokoj a pokoru pri narodení Ježiša Krista.
Adventné farmy, aj pôst
Vedeli ste, že na niektorých farmách sa počas adventu organizujú rôzne podujatia pre deti? Napríklad kŕmenie zvierat, pečenie medovníkov alebo tvorivé dielne.
Organizujú sa tiež adventné koncerty, najmä vo väčších mestách, ale aj na vidieku. Znejú na nich tradičné koledy a vianočné piesne.
V niektorých kresťanských denomináciách sa počas adventu dodržiava adventný pôst. Nazýva sa aj Filipovka (najmä v pravoslávnych a gréckokatolíckych tradíciách) a tradične sa začína 15. novembra (na sviatok sv. Filipa, preto názov Filipovka). Trvá do 24. decembra. V západnom kresťanstve advent nie je prísne spojený s pôstom, ale stále si zachováva charakter obdobia pokánia.
Adventný pôst má veriacich viesť k duchovnej obnove a hlbšiemu prežívaniu Vianoc. Je to čas pokory, ticha a očakávania, kedy sa človek zameriava na vnútornú prípravu namiesto vonkajších aktivít. Základom je zdržanlivosť od mäsa, mlieka, vajec a iných živočíšnych produktov. Ďalej obmedzenie hodovania a striedmosť v zábave.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, wikipedia, Pexels.com