12 najobľúbenejších kníh o Vianociach

Pinterest LinkedIn Tumblr +

K Vianociam patria knihy – či už ich dostanete pod stromček, darujete, alebo si proste čítate. Na tom sa asi zhodneme 🙂 Existuje obrovské množstvo nádherných kníh o Vianociach, no my sme sa rozhodli vybrať 12 z nich, ktoré patria medzi najobľúbenejšie. Zisťovali sme v internetových a kamenných kníhkupectvách, v niektorých knižniciach, dostali sme čiastočné čísla predajnosti.
Tento zoznam rozhodne nie je objektívny a jediný – každý máme iný vkus, iné záujmy a to je dobré. Možno bude v tej dvadsiatke viacero kníh, ktoré ste prečítali a naozaj patria aj podľa vás k Vianociam. Možno tam niektoré budú chýbať – budeme radi, ak pripíšete tie svoje. Dáte ostatným tip.

Vyberali sme knihy o Vianociach pre dospelých i deti, detektívky aj romance, staršie i novšie. Predovšetkým však majú v sebe vianočného ducha, ktorý sa – veríme – trošku prenesie aj na vás, ak sa do nich začítate. Knihy majú moc, aby nás ovplyvňovali…a ak sa týmto o Vianociach podarí vo vás umocniť pokoj a lásku Vianoc, naladiť vás, prispieť k rodinnej pohode, potom splnili svoj cieľ 🙂

 

12 najobľúbenejších kníh o Vianociach

1.Také nezvyčajné Vianoce. John Grisham je majster právnických trilerov, no dokáže úžasne písať aj iné žánre. Jednoducho skvelý rozprávač a jeho príbeh určený pre moderné časy. Veselý a satirický pohľad na chaos a zmätky, ktoré sa stali neoddeliteľnou súčasťou našej vianočnej tradície. Príbeh o Krankovcoch, ktorí sa nečakane rozhodnú, že aspoň jediný raz v živote zrušia vianočné sviatky…

2.Vianočná koleda od Charlesa Dickensa je úžasná novela o lakomom, chladnom, necitlivom mrzútovi Scroogeovi. Ale najmä o jeho náprave po tom, čo ho navštívia traja duchovia na Štedrý večer… Pán Scrooge je známy ako lakomec a jeho chamtivosť nepozná hraníc. Dokonca ani na Vianoce sa jeho tvrdé srdce neobmäkčí, len podráždene a s kyslým výrazom na tvári sleduje predvianočný zhon. Nečakaná a tajuplná návšteva, ktorá ho vyľaká, však mnohé zmení… Viac si môžete prečítať tu.

vianočná koleda

Jedna z najkrajších kníh o Vianociach…

Extra TIP – Čaro Vianoc.

3.Štedrý deň vo Friday Harbore od Lisy Kleypassovej, ktorá patrí na Slovensku k najobľúbenejším autorkám romancí. Príbeh o Markovi a Megie, ktorí uveria, že Vianoce ešte môžu byť krásne a plnia sa najtajnejšie sny.

4.Modrý dom. Jedna z najlepších a najkrajších kníh Táni Keleovej-Vasilkovej, ktorá očarí aj tých, čo ju bežne nečítajú. Na samote v starom modrom dome sa cez vianočné sviatky stretáva veľká rodina. Jej členov spája svojská a silná osobnosť – matka. Stará pani má sedemdesiatsedem rokov a dlhý život ju obdaril láskou aj múdrosťou. Napriek tomu, že svoje deti miluje, vidí aj ich nedostatky a slabosti. Niekedy stačia len tri dni na to, aby sa v živote toľko zmenilo.

5.Oliver – kocúr, ktorý zachránil Vianoce. Príbeh malého kocúra s veľkým srdcom je nádherným posolstvom, ktoré vás vo vianočnom čase určite správne naladí. Oliver vo svojej blízkosti nájde veľa láskavých ľudí, ktorí sa oňho postarajú. Ujmú sa ho, starajú sa oňho a Oliver sa znovu naučí dôverovať. Svojím jedinečným spôsobom ovplyvňuje celé okolie.

6.Vianočné mystérium (Jostein Gaarder) je neuveriteľný príbeh nórskeho dievčatka, ktoré sa v predvianočnom ruchu stratí mame v obchodnom dome. Kniha vyšla so skvelými ilustráciami Vlada Krála.

7.Poirotove Vianoce od Agathy Christie. Keď sa na Štedrý večer zídu vo vile milionára jeho príbuzní, nikto z nich netuší, že rodinné stretnutie sa skončí tragicky… Prípad ako stvorený pre slávneho fúzkatého detektíva Hercula Poirota.

kniaPrečítajte si aj
Vymaľujte si Vianoce podľa seba.

8.Vianoce po francúzsky a Fiona Valpy. Hlavnú hrdinku Evie opustil manžel, a tak využije ponuku priateľov, aby strávila pár dní v ich dome na francúzskom vidieku. Vypraví sa tam sama, len s receptami po babičke a plánom piecť, variť a na celé Vianoce zabudnúť. Sneh, štedrovečerná večera a trošku vianočného kúzla v podobe lásky.

9.Vianočná pošta z pera Daniela Heviera je múdra knižka, ktorá prináša napínavý príbeh o tajomstvách Vianoc. Súčasťou knihy je príručka pre deti ako zvládať čítaný text s porozumením.

10.Vianočné príbehy pre potešenie duše od Bruna Ferrera sa odohrávajú od adventu do Troch kráľov a sú prevoňané vianočnou tematikou. V rôznych úlohách sa tu objavujú aj zvieratká obdarené podivuhodnými schopnosťami. V príbehoch vystupujú malé i väčšie deti, a taktiež dospelí, ktorí často riešia. A namiesto troch kráľov sa stretneme hneď so siedmimi kráľmi, ktorí šli do Betlehema pokloniť sa dieťatku.

11.Vianoce s Annou. Kto by nepoznal knihy Lucy Maud Montgomeryovej, či seriál o Anne zo Zeleného domu. Krásne príbehy s témou Vianoc, prehriate ľudskou dobrotou, starými tradíciami a veselými rodinnými stretnutiami. V knižke nájdete aj dva čarovné vianočné príbehy z Anninho života v Zelenom dome, všetky ostatné vyšli po prvý raz.

12.Zimná romanca od Sabriny Jeffriesovej je krásna historická romanca. Vojvoda Pierce je vychýrený londýnsky starý mládenec, no hoci vystriedal veľa žien, zaľúbený nebol ani raz. S matkou nemá dobrý vzťah, no jedného dňa mu príde list, v ktorom ho žiadajú, aby sa čo najskôr vrátil domov, ak chce matku zastihnúť nažive. Pierce sa teda rozhodne stráviť Vianoce v rodinnom sídle, no čaká ho tam prekvapenie: jeho matka je zdravá ako ryba a vedľa nej stojí krásna a bystrá mladá dáma, ktorá zvodcu ako Pierce nemôže nechať ľahostajným…


Zdielať

About Author

Jeden komentár

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.