Aprílové knižné novinky. Slávne mená, napätie i vzrušenie | 8 tipov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Franz Kafka svojho času povedal, že „kniha musí byť ako sekera pre zamrznutý oceán vo vnútri nás“. Mala by sa nás nielen dotknúť, ale zasiahnuť nás vo vnútri. Naše srdce, dušu, naše emócie. Správna kniha by vám mala preniknúť pod kožu, do mysle, rozcítiť vás a siahnuť do zákutí, o ktorých ste možno predtým ani netušili. Máme pre vás 8 tipov na aprílové knižné novinky a sme si istí, že si vyberie každý. Vyjdú totiž slávne mená ako John Grisham, či Ken Follett. Romantika, detektívky, young adult, ale aj príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami o boji knihovníkov počas druhej svetovej vojny.
Príjemné čítanie.

 

Aprílové knižné novinky

„S knihami je to ako s ľuďmi: len veľmi malý počet niečo znamená, zvyšok sa stráca v množstve,“ povedal v 18.storočí francúzsky filozof a najznámejší francúzsky osvietenský spisovateľ Voltaire. Platí to aj dnes a tak sme vybrali osem kúskov, ktoré vychádzajú v apríli a mohli by vás zaujať. Tých kníh samozrejme vychádza oveľa viac, takže bude z čoho vyberať. Toto je pre inšpiráciu.

ikona knihy1. Vražda na ostrove Camino (John Grisham) | KRIMI

aprílové knižné tipy Vražda na ostrove Camino„Pred tromi rokmi som vydal knihu Ostrov Camino, fiktívny príbeh, ktorý sa odohráva na ostrovčeku na Floride. Vražda na ostrove Camino je akési pokračovanie. Má celkom iný dej, ale veľa postáv je rovnakých a v centre pozornosti je tajomná vražda, tak dúfam, že sa vám bude páčiť,“ odkazuje John Grisham v podcaste Knižný kompas.
Táto novinka je opäť svet literatúry, spisovateľov a kníh. Na ostrov Camino sa rúti hurikán Leo, mnohí sa nechajú evakuovať, ale medzi tými, čo zostanú je aj majiteľ kníhkupectva Bruce Cable, či zopár jeho priateľov – spisovateľov. Hurikán dorazí, narobí obrovské škody, zrovná so zemou domy, zničí hotely a obchody, zaplaví ulice, pripraví o život desiatku ľudí. Tieto pasáže vykreslil Grisham dokonale a máte pocit, že ste priamo v tom hurikáne a sledujete jeho dôsledky. Niečo, čo ste asi ešte nezažili. No a jednou z obetí je aj Nelson Kerr, Bruceov priateľ a autor úspešných trilerov. Čoskoro vysvitne, že jeho smrť nezapríčinil hurikán, ale niekto ho brutálne zavraždil. Bol to nejaký jeho konkurent, ktorý sa ho chcel zbaviť? Alebo niekto, koho Nelson naštval predchádzajúcimi trilermi?

 

ikona knihy2. Parížska knižnica (Janet Skeslien Charles) | SVET KNÍH

aprílové knižné tipy Parížska knižnicaParíž býval vraj mestom čitateľov. Ľudia si u priateľov všímali knihy podobne ako nábytok. Aby mohli potom o nich diskutovať, preberať s priateľmi, známymi, kolegami. V tomto duchu hovorí jedna z postáv knihy, ktorú si zamilujete: volá sa Parížska knižnica, napísala ju Janet Skeslien Charles, ktorá žije striedavo v americkej Montane a v Paríži. A táto jej kniha vychádza v 20-tich jazykoch. Je druhá svetová vojna, Paríž je okupovaný. Prebieha vojna proti slovám medzi nacistami a knihovníkmi. A knihovníci vyhrajú. Je to skutočný príbeh knihovníkov, ktorí porazili nacistov, aby mohli osobne doručovať knihy židovským čitateľom.
“Prvýkrát som sa o tomto príbehu dozvedela, keď som pracovala v Americkej knižnici v Paríži. O tejto knihe som začala uvažovať už ako desaťročná. Vyrástla som v malom mestečku v prérii a jediným spojením s vonkajším svetom bola pre mňa suseda Claudine, francúzska vojnová nevesta. Aj taká malá som chápala, že je veľmi odvážna, ak dokázala opustiť svoju rodinu, priateľov, krajinu, ba dokonca rodný jazyk. Túžila som napísať o jej odvahe…“ rozpráva autorka – pod článkom nájdete celé jej video. Takže začítajte sa do príbehu o knihovníkoch počas druhej svetovej vojny, ktorí ukázali svoju odvahu a neváhali chrániť nielen ľudské životy, ale ani knihy… Naozaj nádherný príbeh o sile kníh a literatúry ako takej.

 

 

ikona knihy3. Večer a ráno (Ken Follett) | HISTÓRIA

aprílové knižné tipy Večer a ráno Ken FollettTohto autora netreba vôbec predstavovať. Ak máte radi výpravné historické príbehy, ktoré majú stovky strán a nikdy nenudia, potom určite Folletta poznáte. V románe Večer a ráno sledujeme trojicu navzájom sa prelínajúcich príbehov, čo je Follettova silná rozprávačská stránka. Večné románové klišé, kde vystupujú hrdinovia aj zloduchovia, kde dobro prekoná zlo, kde nechýba romantika, napätie či nečakané zvraty, vie v správnej miere namiešať len zručný autor, a tým Ken Follett nepochybne je.
Ide o prequel k sérii Piliere Zeme, Na veky vekov a Ohnivý stĺp. Píše sa rok 997. Anlicko čelí útokom Welšanov na západe a Vikingov na východe. Život je ťažký a tí, ktorí majú v rukách moc, ju tvrdo využívajú a podrobujú si spravodlivosť. Kráľova moc je krehká, zákony si mnohí vykladajú podľa seba a tak vládne v krajine chaos a krviprelievanie.
A v tomto neistom čase spoznávame tri postavy: mladého staviteľa lodí, ktorý sníva o lepšej budúcnosti; normandská šľachtičná, ktorá nasleduje milovaného manžela cez more do novej zeme; a schopný mních, ktorý sníva o tom, že zmení svoje prosté opátstvo na centrum vzdelanosti, ktoré by obdivovala celá Európa.

 

ikona knihy4. Prudká rozkoš (Linnea May) | EROTIKA

aprílové knižné tipy Prudká rozkošJe až neuveriteľné, akú popularitu zažívajú erotické romány v posledných rokoch. Najmä rôzne série, ktoré čitateľky vtiahnu a ponúkajú množstvo vášne, rozkoše, lásky a nehy. Aj Prudká rozkoš je prvý diel série Violents, ktorá je temná, tak trošku psycho a posúva hranicu romantiky na úplne inú úroveň. Linnea píše veľmi šikovne, sviežo, jej postavy sú plastické, zápletka pútavá, čiže ak máte radi tento žáner – neváhajte. Spoznáte Lianu, ktorá prežíva hrozný týždeň: prichytila svojho priateľa, ako ju podvádza. Jej zamestnávateľ práve zomrel, ona stratila prácu…a navyše ju unesú.
Pritom si to takpovediac spôsobila sama: v bare, kde išla zapíjať žiaľ a smútok, dostala chuť niekomu ublížiť. Niečo urobiť, aby potlačila tragické emócie. A tak ukradne akejsi žene červený kabát a utečie. Lenže Liana netušila, že tento červený kabát bol vlastne identifikačným znakom pre Josepha, ktorý Lianu unesie. Joseph má temnú a násilnú minulosť a jediný spôsob, ako ju ovládať a potláčať je, keď prežíva temné fantázie so ženami. A to mal v pláne so ženou v červenom kabáte…

 

ikona knihy5. Dámsky gambit (Walter Tevis) | PREDLOHA SERIÁLU

aprílové knižné tipy Dámsky gambitVideli ste jeden z najúspešnejších seriálov posledných rokov spoločnosti Netflix? Volá sa Dámsky gambit a toto je jeho literárna predloha. Román o živote fiktívnej nesmierne talentovanej mladej šachistky vás zavedie do päťdesiatych rokov minulého storočia.
Volá sa Beth Harmonová, má 8 rokov a je sirota. Je to mĺkve nenápadné dievča, ktoré z letargie prebudí až jej prvá šachová partia. Už ako šestnásťročná súperí so špičkou a stáva sa z nej najlepšia americká šachistka. Čím vyššie sa však dostáva, tým osamelejšia je. Únik hľadá v alkohole a tabletkách na upokojenie. Veľmi rýchlo zisťuje, že musí čeliť nielen súperom, ale aj svojim démonom. Autorom príbehu je Walter Stone Tevis, ktorý bol učiteľom na strednej a vysokej škole, až neskôr sa začal venovať výlučne písaniu. Nezvládol náhlu slávu a stal sa z neho alkoholik, čo sa odrazilo aj na jeho tvorbe – jeho hrdinovia sa často vyrovnávajú so závislosťou. Dámsky gambit sa oplatí pozrieť, ale aj prečítať – je to nesmierne pútavý a srdcervúci príbeh, plný napätia a nádeje, ktorá drieme v každom z nás.

 

ikona knihy6. Veľké tučné klamstvo (Dr. Anne Flecková) | ZDRAVIE

aprílové knižné tipy Veľké tučné klamstvoPočuli ste už o tom, že kvalitný tuk je zdravý, zoštíhľuje, lieči (nielen) autoimunitné ochorenia a chráni pred toľko obávanými civilizačnými chorobami? Počujete to prvý raz v živote a ešte stále veríte, že keď zjete viac ako tri vajcia týždenne, pri najbližšej príležitosti vás skolí infarkt? Alebo že štíhlosť a zdravie dosiahnete len tak, že sa budete vyhýbať tučným potravinám? Pravdou však je, že ak sa vám napríklad nedarí zhodiť nadbytočné kilá, bojujete s ekzémami alebo vysokým tlakom, tuk je v tom nevinne. Vaše bunky po ňom zúfalo bažia! Uznávaná lekárka Dr. Anne Flecková prichádza s riešením, ktoré je založené na najnovších vedeckých poznatkoch a jej dlhoročných skúsenostiach priamo z praxe, ktoré môže pomôcť zlepšiť aj váš život a zdravotný stav. Správne využívanie tukov totiž v sebe skrýva úžasný potenciál predchádzať chronickým chorobám, ako sú srdcovo-cievne ochorenia, nadváha, depresia, Alzheimerova choroba a rakovina, zmierňovať ich príznaky, a dokonca ich liečiť.
V knihe Veľké tučné klamstvo sa dozviete šokujúce fakty o tom, ako vlastne došlo k „tučnému” omylu, ktorý dlhodobo podkopáva naše zdravie.

 

ikona knihy7. Začať znova (Mona Kasten) | YOUNG ADULT

aprílové knižné tipy Začať znovaAllie Harperová odchádza na vysokú školu za vidinou nového začiatku. Vzdáva sa snobského života a necháva minulosť za sebou s vedomím, že už nikdy neprehovorí s rodičmi. Pred začiatkom semestra je však ťažké nájsť vhodný podnájom. Dobré izby sú obsadené, ponúk je žalostne málo. Chvíľu to vyzerá na noc v aute, keď sa vyberie na poslednú obhliadku. Byt je nádherný, ale má jednu chybu. Volá sa Kaden White. Príťažlivý chalan s ľahostajným prístupom k životu by možno stál za hriech, ale to arogantné a odmerané správanie! Pravda, Allie nemá na výber, tak sa nasťahuje. Kaden jej vo dverách oznámi súbor pravidiel. Ak sa ich podnájomníčka nebude držať, môže sa rovno zbaliť: Neobťažuj ma svojimi babskými problémami. Nekomentuj moje dámske návštevy. A NIKDY sa spolu nevyspíme.
Na prvý pohľad jednoduché. Veď kto by sa chcel zapliesť s takým neotesancom ako Kaden? No Allie postupne zisťuje, že v Kadenovi sa skrýva oveľa viac, ako sa zdá a na svoje správanie má vážny dôvod.

 

ikona knihy8. Zvierací agenti 1 (Riina a Sami Kaarla) | PRE DETI

aprílové knižné tipy Zvierací agentiV apríli prináša Stonožka množstvo krásnych knižiek pre deti – spomeňme tretí diel série Holubia agentúra, knižku o detských emóciách Betka a mocný Brumbulák, Rozprávky spod černičia, či ďalší diel série o Kubkovi – tentoraz Kubko sa učí rozprávať.
Nová séria Zvierací agenti je pre deti od šesť rokov a prvý diel sa volá Už letíme, zvieratká!
Hlavná hrdinka E-Milka je šikovné dievča, ktoré miluje zvieratká minimálne tak ako techniku a programovanie. Vždy rada pomáhala susedom so zvieratkami, no keď sa na ňu začali obracať ľudia zo širšieho okolia, uvedomila si, že potrebuje asistenta. Zostrojila si lietajúceho robota Ti-bota a spolu ako Zvierací agenti začali pomáhať aj voľne žijúcim zvieratám. Na streche paneláka v starom vodojeme si založili centrálu, kde majú dostatok miesta pre všetkých zvieracích kamarátov aj počítač. Zvieracím agentom nuda veru nehrozí! Musia pomôcť vybrať rodine správne psie plemeno, zistiť, prečo šteniatko od susedov bolí bruško a Ti-bot sa dokonca premení na veveričku, aby zachránil veveričie mláďatko. Zvládnu to všetko?

 

tipy na knihyPozrite si ďalšie KNIŽNÉ TIPY.

Foto: Ikar, Tatran, Stonožka, Vydavateľstvo Motýľ, Premedia

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.