Liečivá kurkuma. Spôsoby použitia, detox a recept na čaj z kurkumy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mnohí ju síce poznáme najmä z indickej kuchyne, no kurkuma je základná zložka liečivých zmesí. Koreň kurkumy sa už dávno využíval pri alergiách a zápalových stavoch. Najnovšie výskumy rozširujú jej liečivé účinky, keďže pôsobí silne protizápalovo, ako antioxidant, chráni pečeň a stimuluje odtok žlče.
Liečivá kurkuma je skutočne zázrakom v medicíne, a to v liečbe i prevencii. Povieme vám, aké sú spôsoby jej využitia, ako si pripraviť čaj z kurkumy a ako s jej pomocou detoxikovať telo.

Ako sa píše v Malej encyklopédii prírodnej medicíny, „kurkuma hrá dôležitú rolu pri mnohých chronických zdravotných problémoch a v poslednom čase sa užíva aj ako prevencia proti rakovine. Okrem toho sa odporúča ako vhodný doplnok aj vtedy, ak už lekári rakovinu diagnostikovali. V tomto prípade ju možno užívať len pod dohľadom kvalifikovaného odborníka alebo lekára.“

 

Spôsoby využitia kurkumy

Najčastejšie sa kurkuma používa ako prášok pri príprave jedál, veľmi často aj ako koreň, ale tiež výluh, tinktúra, odvar, pasta, obklad, kúpeľ, maska, či čaj. „V medicíne sa kurkuma používa v rôznych liekových formách: v tabletách, práškoch, mastiach, pastách, roztokoch, bylinných zmesiach atď,“ uvádza známy ruský fytoterapeut a liečiteľ N.I.Danikov v knihe Liečivá kurkuma, kde ponúka aj množstvo tipov a receptov.

liečivá kurkuma

Výluh

Do smaltovanej misky dajte 1/2 čajovej lyžičky mletej kurkumy a na špic nožíka mletého čierneho korenia, zalejte 1 pohárom horúcej vody, prikryte pokrievkou a za častého miešania hrejte vo vodnom kúpeli 15 minút.
Potom nechajte 45 minút chladnúť pri izbovej teplote a preceďte. Odcedený zvyšok suroviny vytlačte. Objem získaného výluhu dolejte prevarenou vodou do 200 ml.
Užívajte 3-krát za deň po 1/3 pohára 15 minút pred jedlom.

 

Odvar

Do smaltovanej misky dajte 1/2 čajovej lyžičky mletej kurkumy a na špic nožíka mletého čierneho korenia, zalejte 1 pohárom horúcej vody, prikryte pokrievkou a za častého miešania hrejte vo vodnom kúpeli 30 minút.
Potom nechajte 10 minút chladnúť pri izbovej teplote a preceďte. Odcedený zvyšok suroviny vytlačte. Objem získaného odvaru dolejte prevarenou vodou do 200 ml.
Užívajte 3-krát za deň po 1/4 pohára 30 minút pred jedlom.

 

Kúpele s kurkumou

Kurkumové kúpele sa používajú na zmiernenie bolestí svalov a kĺbov a tiež ako prostriedok na prevenciu chorôb z nachladnutia. Tieto kúpele prinášajú uvoľnenie, zvyšujú obranyschopnosť organizmu, pomáhajú predchádzať chorobám z nachladnutia v daždivom a sychravom jesennom období alebo v mrazivom zimnom dni.

Na prípravu budete potrebovať: 3 polievkové lyžice mletej kurkumy.
Spôsob prípravy a použitia: Kurkumu zalejte 1 litrom studenej vody, priveďte do varu a potom hrejte na miernom ohni 10 až 12 minút. Odvar vylejte do vane naplnenej teplou (37 až 38 °C) vodou a dobre premiešajte.
Sedenie v kurkumovom kúpeli sa neodporúča dlhšie ako 20 minút. Po kúpeli sa neosprchujte. Tieto procedúry je najlepšie vykonávať pred spaním.

 

Liečivá kurkuma a čaj

Kurkumový čaj sa odporúča najmä pre tých, ktorí majú poruchy fungovania tráviacej sústavy: nechutenstvo, nevoľnosť, žalúdočné bolesti, tráviace ťažkosti, zápchy atď. Tento hrejivý nápoj pomáha aj pri prechladnutí, chrípke, kašli, bronchitíde, bolesti hlavy, bolestiach tela a horúčke.

Kurkumový čaj má tiež veľký čistiaci účinok, a preto dokáže čistiť organizmus od toxínov a škodlivín, normalizuje metabolizmus tukov a krvný tlak, čím pomáha zbaviť sa nadváhy, znížiť riziko aterosklerózy a tvorby krvných zrazenín. Čaj z kurkumy popritom dokonale vzpruží a obnoví sily.

Existuje veľa receptov na kurkumový čaj. Pripravuje sa z prášku, z mletého sušeného koreňa kurkumy. Treba mať na pamäti, že korenie má ostrú chuť, takže privykanie na tento nápoj si vyžaduje nejaký čas. Kurkuma sa pridáva do čaju pri jeho zavarení, potom ho treba nechať postáť v čajovej kanvici alebo termoske najmenej 5 minút. Na zlepšenie chuti sa ešte pridáva zelený čaj, med, mäta, medovka, kardamóm, citrón a pomarančová šťava.

kurkumový čaj

RECEPT na kurkumový čaj s medom a citrónovou šťavou

1 čajová lyžička kurkumového prášku, na špic nožíka mletého čierneho korenia, 1 čajová lyžička medu, citrónová šťava podľa chuti.
Spôsob prípravy: Kurkumu s korením zalejte 200 ml vriacej vody a nechajte lúhovať 10 minút. Pridajte med a citrónovú šťavu. Užívajte ráno po 100 ml tohto nápoja, 30 minút pred raňajkami. Zvyšný čaj vypite cez deň po malých dúškoch medzi jedlami. Nápoj zlepšuje trávenie, odvádza z tela toxíny, podporuje vstrebávanie potravy.

Pravidlá pri príprave čaju z kurkumy

  1. Ak čaj pripravujete na liečbu chorôb z nachladnutia, vodu s kurkumou varte v otvorenom hrnci 10 minút.
  2. Ak chcete použiť mletú kurkumu, znížte jej množstvo na polovicu a nápoj hrejte na nízkej teplote 20 až 25 minút.
  3. Kurkumu môžete zavariť v termoske a potom ju nechajte lúhovať niekoľko hodín.
  4. Do kurkumového čaju, ktorý sa pije ako osviežujúci nápoj, po ochladení pridajte lístky mäty a kocky ľadu. Môžete pridať aj med podľa chuti.

Dôležité! Kurkumový čaj sa nesmie piť: v druhej polovici tehotenstva, v čase hypertenzných kríz, v prípade horúčky a zhoršenia gastrointestinálnych ochorení.

kurkuma proti rakovine a zápalomPrečítajte si tiež
Kurkuma proti zápalom, pre fajčiarov aj proti rakovine.

 

Kurkuma detoxikuje

Kurkuma pôsobí priaznivo na hornú časť tráviacej sústavy, potláča infekcie, zápal žalúdka a tenkého čreva. Zároveň chráni pečeň pred poškodením toxínmi a stimuluje odtok žlče, uvádza Malá encyklopédia prírodnej medicíny.

Fytoterapeut Danikov súhlasí a odporúča – ak pri vyprážaní pridáte do potravín kurkumu, môžete tak minimalizovať vznik karcinogénnych látok. Dokáže totiž odstrániť produkty rozpadu, ktoré sa tvoria v oleji počas vyprážania. Pritom však nestráca svoje cenné vlastnosti. Pomáha tiež očistiť celý organizmus.

Na záver jeho liečivý detoxikačný kurkumový recept: odmerajte 12 čajových lyžičiek ľanových semien, zalejte 1 litrom vriacej vody, postavte na oheň a varte 10 minút, potom odstavte z ohňa. Počkajte ešte 20 minút, preceďte a pridajte 1 čajovú lyžičku kurkumy.
Pite tento liek 6-krát za deň v dávkach po 150 ml.

 

Zdroj: Liečivá kurkuma, Svet prírodných antibiotík,
Malá encyklopédia prírodnej medicíny, Wikipedia
Foto: Pixabay.com, Shutterstock


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.