Karma je zdarma. Naozaj sa nám vráti všetko dobré i zlé?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite ste už počuli slovo karma, aj spojenie karma je zdarma. Nebudeme teraz hovoriť o náboženskom chápaní karmy, ktoré vychádza napríklad z budhizmu alebo hinduizmu a zahŕňa reinkarnáciu. Chápe sa zvyčajne ako presvedčenie, že následky svojich činov si ponesieme do ďalšieho životného cyklu. Čím viac dobrých skutkov urobíte v tomto živote, tým lepší bude váš nasledujúci život.
Či už veríte v reinkarnáciu, alebo nie, väčšina z nás sa vie stotožniť s príslovím, že ako si ustelieš, tak budeš spať. Karma je zdarma.

Veríte v to, že všetko sa vám raz vráti? Čo robíte, čo hovoríte, ako sa správate k iným ľuďom, prírode…to všetko sa v nejakej forme neskôr vráti. V dobrom alebo zlom.
Veríte v to?
Keď sa k nám však ľudia zachovajú neférovo, málokedy sa utešíme tým, že ich raz dobehne karma, a hodíme to za hlavu. Namiesto toho sa umárame emóciami a racionálne myslenie hrá druhé husle…

 

Karma je zdarma

karma je zdarmaVedci už dlho hovoria o „príčine a následku“. Prípadne sa odvolávajú na tretí Newtonov zákon: „Každá akcia vyvoláva rovnako veľkú reakciu opačného smeru.“

„Ak napríklad o vás niekto rozhlasuje, že ste násilník, hoci to nie je pravda, môže sa vás to dotknúť. Ak s tým dotyčný pokračuje, začne sa vo vás zbierať hnev. Jedného dňa vás tie obvinenia možno prestanú baviť a zareagujete násilím. Aj keby tie klebety neboli pravdivé, vaše konanie v tom okamihu potvrdzuje, že je to naozaj tak,“ píše kouč mysle a podnikateľ v oblasti životného štýlu Vex King vo svojej knihe Dobré vibrácie, dobrý život.

Spojenie karma je zdarma neraz vyslovíme s pocitmi ublíženosti, v bezmocnom stave, či keď sme nahnevaní. Niekto nám totiž nejako ublížil, nevieme to zmeniť a tak povieme – karma je zdarma. Veď dotyčného potrestajú akési vyššie zákony.
Naozaj?

 

Najšťastnejšia krajina

Vedeli ste, že himalájske kráľovstvo Bhután je najšťastnejšou krajinou na svete? Ako jediná na svete má oficiálnu štátnu doktrínu hrubé domáce šťastie a nie hrubý domáci produkt. A veľmi si zakladajú na karme.

“Keďže uznávajú filozofiu karmy, tak zbierajú dobré body. Robia dobré skutky. Keď sa na vás niekto usmeje, už to považuje za dobrý skutok. Potrebujú urobiť dostatok dobrých skutkov, aby vyvážili tie zlé,” tvrdí spisovateľ Jozef Banáš, ktorý precestoval Bhután a napísal o tejto krajine úspešnú knihu Kód 7.

Ako dodáva, budhizmus nemá boha ani jeho syna. Na rozdiel od kresťanstva nespasí človeka spasiteľ, ale len človek sám svojimi skutkami. Tento zákon príčiny a následku sa jednoducho nazýva karma.

karma je zdarma

 

Ako fungujú karmické zákony?

Predovšetkým záleží na vás, ako sa správate a konáte. Ak nechávate všetko na „odplate zhora“, nie je to správny postoj. Karmické zákony sa neriadia našimi želaniami, túžbami a výzvami.
Je ľahké nechať sa vtiahnuť do ohovárania, ponosovania, sťažovania na ľudí, zamestnávateľa, susedov…na celý svet.
Je ľahké vnímať život ako nespravodlivý. Že nám chce čosi vziať alebo nám ublížiť.

Vesmír však odpovedá na vaše vibrácie.
Vráti vám takú energiu, akú doň vysielate. Práve zákon vibrácií je kľúčom ku skvelému životu. Keď sa naučíte jeho podstatu a začnete ho používať, váš život sa premení. Neznamená to, že sa vyhnete všetkým ťažkostiam. Podarí sa vám však nájsť spôsob, ako dostať veci pod kontrolu a vytvoriť si život, ktorý bude nielen dobre vyzerať, ale aj chutiť.

cesta von zo šialeného svetaPrečítajte si tiež
10 tipov, ako sa dostať von zo šialeného sveta.

 

Šírte dobré vibrácie

Napoleon Hill je jedným z prvých autorov literatúry o sebazdokonaľovaní. Písali sme o ňom aj v našom článku 30 hlavných príčin neúspechu.
Hillova kniha Mysli a zbohatni z roku 1937 stále patrí k najpredávanejším knihám všetkých čias a mnohí podnikateľskí guruovia si nevedia vynachváliť, ako im pomohla k úspechu. Hill sa pri písaní svojej knihy rozprával s päťsto úspešnými mužmi a ženami, aby zistil, ako dosiahli úspech, a potom sa podelil o ich poznatky. Vo svojich záveroch tvrdí:

„To, čo sme, z nás robia vibrácie myšlienok, ktoré zachytávame a zaznamenávame skrze podnety z nášho každodenného prostredia.“

Hill v knihe často spomína pojem „vibrácie“. Ak vytvárate a šírite pozitívne vibrácie, dokážete iných naladiť na svoju vlnovú dĺžku. A potom sa vám to vracia v rovnakej, optimistickej podobe.
Ako vyzýva kouč mysle Vex King, obklopte sa ľuďmi, ktorí vyžarujú vyššie vibrácie ako vy. Trávte čas s tými, ktorí sa cítia lepšie ako vy. Energia je nákazlivá. A vyžarujte také vibrácie aj vy. Vráti sa vám to.

Karma je zdarma.
Čo človek zaseje, to aj zožne.

Foto: Pixabay.com, Shutterstock.com, 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.