Aspirín a 12 tipov na jeho využitie v domácnosti, pre krásu aj v záhradke

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Takmer každý má doma aspoň pár tabletiek aspirínu, resp. acylpyrínu. Zvykli sme si po ňom siahnuť, keď nás trápi nejaká bolesť alebo chceme potlačiť zápal, prípadne znížiť horúčku. Je to voľne dostupný liek, aj cenovo dostupný 🙂 , takže prečo nemať doma nejaké zásoby?
Tento rozšírený liek nám vie stlmiť bolesť, ale dá sa využiť aj ako všestranný pomocník v domácnosti. Prečítajte si, ako vám vie pomôcť s lupinami, akné alebo v boji proti vodnému kameňu.

A propos, aspirín a acylpyrín sú obchodné názvy pre ten istý liek. Obidva prípravky obsahujú rovnakú účinnú látku − kyselinu acetylsalicylovú. Aspirín si ako ochrannú známku registrovala firma Bayer v roku 1897, o rok neskôr bol patentovaný v USA. Acylpyrín od firmy Herbacos je generikum, čiže legálna kópia aspirínu…viac sa dozviete v našom článku Naozaj acylpyrín pomáha predchádzať infarktu a rakovine?

Všestranný aspirín

Aspirín využívajú ľudia už viac ako sto rokov a stále patrí k najpredávanejším a najstarším synteticky vyrábaným liekom. Tento zázračný prípravok okrem tlmenia bolesti však môžete využiť aj inak.

Proti lupinám, potu aj akné

aspirín v domácnosti

Ak máte problémy s lupinami, suchou pokožkou, vyrážkami, pomôžte si aspirínom.
Rozdrvte pár tabletiek a zmiešajte ich so šampónom. Potom si ním klasicky umyte vlasy.
Na suchú pokožku zasa stačí zmiešať rozdrvené tabletky aspirínu s jogurtom a natrieť na postihnuté partie. Necháte pôsobiť a potom umyjete vlažnou vodou.

Vyhodili sa vám na tvári, dekolte alebo na iných miestach vyrážky? Mávate častejšie akné? Ak vám nepomáhajú bežné prípravky, vyskúšajte aspirín. Rozdrvte 2-3 tabletky a zmiešajte ich s tromi lyžičkami vody. Mala by vzniknúť hustá pasta.
Tú si potom aplikujte na postihnuté partie pokožky, nechajte pôsobiť niekoľko minút a napokon dôkladne umyte. Môžete to opakovať každý deň nasledujúce dva týždne a výsledky sa dostavia.

Ak máte problémy s tmavými škvrnami na tvári alebo niekde inde na pokožke, vyskúšajte jednoduchý recept z aspirínu a citróna. Stačí vám na to 10 minút – pozrite si inštruktážne video:

 

Ďalšie tipy, ako využiť aspirín v domácnosti

  • Pridajte niekoľko tabletiek aspirínu do práčky a uvidíte, že biela bude belšia 🙂
  • Rozdrvený aspirín zmiešajte s vodou a octom. Zmes potom použite na odstránenie vodného kameňa napríklad na vodovodnej batérii.
  • Priniesli ste si domov čerstvé kvety? Pridajte do vázy s vodou jednu tabletku aspirínu a kvety zostanú čerstvejšie oveľa dlhšie.
  • Aspirín je dobrý bojovník proti kurím okám a tvrdým mozoľom. Dajte do teplej vody pár tabletiek a doprajte si 20-minútový kúpeľ nôh s následným jemným zbrúsením kože pemzou.

najčastejšie problémy s nohamiPrečítajte si tiež
Ako na najčastejšie problémy s nohami – tvrdé päty a kurie oko?

  • Aspirín na škvrny. Rozpustite 4 tabletky v pohári vody a zmes aplikujte na škvrny od krvi, potu ap. Nechajte pôsobiť tri hodiny a potom vyperte na nízkej teplote.
  • Poštípalo vás niečo a poriadne to svrbí? Namočte dané miesto vodou a potierajte tabletkou aspirínu.
  • Pre záhradkárov. Rozpustite tabletku aspirínu v litri vody a polejte pôdu zasiahnutú hubami alebo plesňami ešte pred výsadbou. Počas rastu odporúčame slabší roztok, 1 tabletka na 5 litrov vody.
  • Na vyčistenie zaneseného odtoku doň vhoďte 3 tabletky aspirínu, zalejte trochou kyseliny octovej a nechajte pôsobiť. Asi po piatich minútach nalejte do odtoku liter horúcej vody z kanvice.

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.