Ako na najčastejšie problémy s nohami – tvrdé päty a kurie oko?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Keď sa u pedikérky, ale aj lekára spýtate, s čím majú ľudia ohľadom nôh najčastejšie problémy – sú to tvrdé päty a kurie oko. Až vtedy sa možno začneme viac zaujímať o svoje chodidlá. Pravdou je, že hoci „to vieme“, nevenujeme im dostatočnú pozornosť. Pritom na nohách stojíme neraz celý deň, pochodíme na nich kilometre a zaslúžili by si viac pozornosti.
Ako sa vyhnúť spomínaným problém? A keď už máte tvrdé, popraskané päty, alebo kurie oko – ako sa tohto problému zbaviť? Pomôžu nohy v lavóre, škrabka na kožu a podobné metódy? Čo vlastne pomôže na problémy s nohami?

V prvom rade – a to je dobrá rada, ktorú potvrdia mnohí, ktorí si tým prešli – začnite sa venovať svojím nohám už teraz. Aj keď nemáte žiadne problémy, nepociťujete ťažkosti, nájdite si trošku času na svoje nohy, kým nie je neskoro.
Podobné problémy totiž vznikajú postupne, nenápadne. Zrazu preťažujeme nohy, potia sa nám intenzívnejšie a viac ako predtým. Niekedy spôsobia problémy ploché nohy, keďže sa pri nich preťažujú päty. A keď si navyše kúpite nové topánky, ktoré vám úplne skvele nesadnú, problém môže prísť skôr ako sa nazdáte.

 

Nohy v lavóre?

najčastejšie problémy s nohamiVeľmi odporúčaná procedúra, ktorú si môžete urobiť sami doma, pri pozeraní telky alebo čítaní dobrej knihy. Na 15-20 minút si namočíte nohy do vody, v ktorej rozpustíte morskú soľ, prípadne nalejete ocot. Tento postup je skvelý na zrelaxovanie chodidiel, zbavenie sa potu a nečistôt.
Odborníci však neodporúčajú následnú pedikúru, čiže tzv. mokré ošetrenie. Koža totiž napučí, zmení sa jej štruktúra a keď ju v takom stave zbrúsite, nebude určite hladká. Mokrá pokožka sa navyše viac otvorí a prijíma nielen ošetrujúci krém, ale aj prípadné infekcie, plesne. Oveľa bezpečnejšia je preto prístrojová pedikúra na sucho.

Po kúpeli teda nohy nezbrusujte, neodstrihávajte zhrubnutú pokožku. Nohy dôkladne osušte a natrite krémom. Ak nemáte nejaké problémy, použite svoj obľúbený krém. Staršie nohy si vyžadujú mastnejší krém, keďže im ubúda tuk. Aj krém na diabetickú nohu musí byť mastnejší, aby premastil pokožku a dobre ju hydratoval.

 

Tvrdé päty

Jeden z najčastejších problémov, dosť bolestivý a dlho liečiteľný. Tvrdá koža na pätách nôh totiž neraz praská a takéto prasklinky sa nezacelia samé, bez nejakej špeciálnej starostlivosti. A ako vieme, praskliny v koži sú vstupnou bránou pre rôzne baktérie a škodlivé mikroorganizmy.

Takáto popraskaná koža navyše bolí už na dotyk, neviete normálne chodiť a po chôdzi začne občas aj krvácať. To je ďalšie priestor na rôzne infekcie, ktoré sa môžu dostať do tela. Keďže koža na pätách je dosť hrubá, praskliny sa pomerne dlho hoja a zdĺhavejšie liečia.
Tak veríme, že sme vás už presvedčili, prečo sa oplatí myslieť na prevenciu a starať sa o chodidlá už teraz, keď ich máte ešte v poriadku.

Lekári odporúčajú na popraskané päty ureu, ktorá ich dokonale hydratuje, zjemní pokožku a posilňuje jej obrannú schopnosť. A to práve vďaka obsiahnutým látkam – urea krémy obsahujú okrem urey aj ceramidy a ďalšie hydratačné látky. Dermatologické testy preukázali, že takýto krém posilňuje prirodzenú bariéru pokožky, menej sa vysušuje.

Vyskúšajte tiež:

  • Prípravky s glycerínom, panthenolom, prírodné vosky a oleje, bambucké maslo ap.
  • Kúpeľ zo sódy bikarbóny odstráni suchú pokožku, mykózy (lavór s teplou vodou, na 3 litre asi 3 lyžice sódy bikarbóny). Namáčajte nohy, po osušení natrite hydratačným krémom.

najčastejšie problémy s nohami

 

Kurie oko

najčastejšie problémy s nohamiS kurím okom sme sa asi stretli takmer všetci. Malý bolestivý útvar sivožltej farby je vlastne zosilnenou kožou, ktorá vzniká na miestach vystavených prílišnému tlaku alebo treniu. Najčastejšie sa objavuje na kĺboch, palcoch a päte. Dôvod je jasný – nevhodná obuv alebo jej nesprávne nosenie.

V drogérii dostať kúpiť náplasť na kurie oko. Funguje to ako prvá pomoc, určite nie ako bežná prax. Na uľavenie pomáha zmäkčenie kurieho oka špeciálnymi prípravkami a následné obrusovanie. Určite v tomto smere navštívte profesionálnu pedikérku, ktorá ponúka aj odborné odstránenie kurieho oka. Nepúšťajte sa do tejto procedúry sami.

Domáca liečba – vyskúšajte:

  • Zmes citrónovej šťavy a octu. Namočte do toho vatový tampón a priložte na kurie oko. Previažte a nechajte pôsobiť.
  • Banán s cesnakom. Ten odporúčajú najmä naše babičky, tiež striedku chleba s octom. Pri oboch každé 3-4 dni použite aj pemzu na odstránenie zhrubnutej pokožky.
  • Ak si viete zohnať lastovičník väčší, vyskúšajte to. Potierajte kurie oko jeho šťavou niekoľko dní.

Mimochodom, ak používate na nohy pemzu, sklenený alebo elektrický pilník, je to v poriadku aj podľa odborných lekárov. Dôležitá je však hygiena: nástroj treba vždy poriadne umyť a nechať usušiť. Obzvlášť pozor si musia dať diabetici, ktorí mávajú problémy s nohami. Pri poranení sa zle a dlhšie hoja. Takže oni by nemali používať žiadne ostré, či kovové nástroje.

ako nám prospievajú vyložené nohy?Prečítajte si tiež
Viete, ako vyložené nohy prospievajú vášmu zdraviu?

 

Pleseň na nohách

Toto je tiež pomerne častý zdravotný problém súvisiaci s nohami. Pritom nemusí ísť priamo o vašu chybu a nejaké zanedbané kroky. Mykózu na pokožke alebo nechtoch treba začať liečiť okamžite – a nie u pedikérky, ale u odborného lekára, keďže ide o infekčné ochorenie.
V prvotnej fáze sa dá liečiť voľne predajnými prípravkami, takže sa spýtajte v lekárni. Ale radšej si nájdite čas a navštívte dermatológa, ktorý odoberie vzorku tkaniva a podľa kultivácie v laboratóriu zistí pôvodcu mykózy. Následne určí najvhodnejšiu liečbu.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.