Úsmev robí človeka. A v dnešnej dobe je zdravý chrup v rámci vonkajšieho vzhľadu veľmi dôležitý. Mali by sme oň dbať, pretože bez dostatočnej starostlivosti sa ľahko kazí a taký chrup veľmi vábne naozaj nevyzerá.
Nedostatočná hygiena však spôsobuje aj nepríjemné zdravotné ťažkosti v dutine ústnej, ako napríklad rôzne bolestivé zápaly, ktoré môžu – ak sa povedzme paradentóza nelieči – končiť až vypadávaním zubov.
Choroba, ktorá vás ľahko pripraví o chrup
Paradentóza, známa aj ako periodontitída, je jedným z najčastejších problémov so zubami, ktorým čelíme. K tomuto ochoreniu dochádza, keď je postihnuté parodontium – tkanivo obklopujúce zub, ktoré udržuje zuby pevne na svojom mieste.
Ako paradentóza vyzerá? Väčšinou sa prejavuje zápalovým ochorením, kedy sa tkanivo uvoľňuje, zuby sa postupne začnú kývať a neliečenie spôsobí postupné vypadávanie chrupu. Vo väčšine prípadov je príčinou ochorenia nesprávna starostlivosť o zuby. Práve správne čistenie zubov zabraňuje baktériám priľnúť k zubu a tak ho chráni proti poškodeniu a možným zápalom.
Príznaky a symptómy
V počiatočnom štádiu nemá toto ochorenie veľa prejavov, ale keď sa začína vyvíjať, musíte venovať pozornosť týmto príznakom:
- keď si čistíte zuby, alebo keď konzumujete tvrdé ovocie, vidíte nejaký čas začervenanie
- opakované opuchy ďasien
- pri vyplachovaní zubnej pasty pľujete aj krv
- vznikajúce medzery medzi zubami a ďasnami
Vv prípade, že sa vyššie uvedené symptómy neriešia, môže dôjsť ku strate zubov.
Ochorenie je spôsobené deštrukciou periodoncia, čo je tkanivo podporujúce naše zuby. Často práve naša spokojnosť so svojimi nesprávnymi zubnými zvykmi pri dentálnej hygiene, zapríčiňuje tieto nepríjemné následky. Nesprávna dentálna hygiena je dôvodom rastu baktérií a prípadnej tvorby plaku.
Ďalšou príčinou paradentózy môže byť aj cukrovka. Preto práve cukrovkári musia dbať o správnu starostlivosť o zuby ešte viac. Fajčenie sa tiež stáva dôvodom toho, že sa zvyšuje riziko zápalov v ústnej dutine, ktoré následne spôsobujú toto ochorenie.
Dá sa paradentóza liečiť?
Rovnako ako akékoľvek iné ochorenie je paradentózu možné liečiť. Musíte sa ubezpečiť, že každý deň dodržiavate správnu zubnú hygienu.
Dáme vám pár rád, ako sa vyhnúť tejto zákernej chorobe vo vašich ústach:
Čistenie kefkou
Toto je najlepší a jediný spôsob, ako sa vyhnúť akémukoľvek ochoreniu ústnej dutiny. Čistenie úst sa odporúča dvakrát denne v dĺžke 2 až 3 minút. Práve takto je možné udržať si zdravé prostredie v ústach.
Medzizubné kefky
Každodennou súčasťou dentálnej hygieny by mala byť aj medzizubná kefka. Klasická kefka nedokáže vyčistiť až 40% zubu a práve na miesta, kde sa nedostane, je ideálna medzizubná kefka.
Dentálne nite
Každodenné používanie dentálnej nite alebo medzizubných kefiek pomáha odstraňovať jedlo, ktoré často ostáva po umývaní kefkou v medzizubných priestoroch.
Pravidelná návšteva zubného lekára
Odborník vie problém diagnostikovať a nastaviť správnu liečbu. Pravidelné kontroly u zubára vám zabezpečia rýchlu a efektívnu prevenciu pred akýmkoľvek ochorením ústnej dutiny.
Čo ak nemáte vždy čas?
Určite sa vám stáva, že nie vždy máte čas absolvovať túto “procedúru” pre zdravý chrup. Práve pre tieto chvíle existuje alternatíva v podobe elektronickej kefky Philips AirFloss, ktorá vám zjednoduchší čistenie zubného plaku a to aj v medzizubných priestoroch. Zlepšuje zdravie vašich ďasien a zabraňuje tak nepríjemným zápalom, ktoré môžu prerásť až do zdravotných komplikácií.
Philips AirFloss je mobilná medzizubná sprcha. Ľahko sa ovláda, a preto ju môžu využívať aj malé deti. Medzizubnú kefku nenahradí, ale to ani nie je účelom tohto prístroja.
Ak chcete vedieť, ako táto kefka funguje, môžete si prečítať recenziu od užívateľa.
Najväčší mýtus o paradentóze
Určite ste počuli, že paradentóza je dedičná, a preto nemá zmysel s ňou bojovať. Keď ju majú rodičia, tak dieťa ju bude mať určite tiež. Lenže paradentóza je spôsobená baktériami, ktoré vznikajú z vytvoreného povlaku, a teda zo zlej alebo žiadnej ústnej hygieny. Príčinou, prečo celá rodina trpí touto chorobou nie je dedičnosť, ale zlé hygienické či stravovacie návyky, ktoré sa deti učia od svojich rodičov.
Problémy s chrupom u detí zapríčinia rodičia už vtedy, keď majú mliečne zuby. Ďalší mýtus, ktorý je nepravdivý je, že mliečne zuby netreba čistiť, pretože aj tak vypadnú. To však nie je pravda, pretože práve správne návyky od útleho detstva učia deti ako sa starať o svoj chrup Už pri mliečnych zuboch zabránia vzniku baktérií a rôznych zápalov, ktoré sa môžu následne odraziť na dospelom chrupe.
— PR článok —
Foto: Unsplash, PxHere, Philips