Počuli ste o tom, že užívanie aspirínu pomáha predchádzať infarktu, cievnym príhodám a tiež rakovine? Potvrdzujú to viaceré výskumy a lekári tvrdia, že acylpyrín sa osvedčil ako liečivo pri niektorých typoch rakoviny. Je to naozaj pravda? Ako to v skutočnosti funguje?
Ako možno viete, acylpyrín je liek so špeciálnym statusom. Poznali ho už v antike a prírodným zdrojom aspirínu je vŕbová kôra. Je to jeden z 10 najrozšírenejších liekov na svete a naozaj sa odporúča aj ako prevencia. Už v 80.rokoch minulého storočia preukázal britský vedec John Vane, že aspirín bráni zhlukovaniu krvných doštičiek, a tým aj vzniku krvných zrazenín, ktoré upchávajú cievy a spôsobujú infarkt alebo náhle mozgové príhody.
A propos, aspirín a acylpyrín sú obchodné názvy pre ten istý liek, ktorý je dostupný aj bez lekárskeho predpisu najmä na tlmenie bolesti. Obidva prípravky obsahujú rovnakú účinnú látku − kyselinu acetylsalicylovú. Aspirín si ako ochrannú známku registrovala firma Bayer v roku 1897, o rok neskôr bol patentovaný v USA. Acylpyrín od firmy Herbacos je generikum, čiže legálna kópia aspirínu.
Acylpyrín, alias aspirín
Prvýkrát sa na trh dostal v roku 1899 a desiatky rokov bol najobľúbenejším liekom na bolesť.
Dnes ho však užívajú milióny ľudí aj z iného dôvodu: na zníženie rizika infarktu alebo cievnej príhody. „Okrem analgetických účinkov je aspirín výborný aj na riedenie krvi. Často sa zvykne predpisovať v malých dávkach pacientom po infarkte alebo cievnej príhode ako ochrana pred opakovaným atakom,“ vysvetľuje Graham Lawton v Knihe, ktorá vám možno zachráni život.
Na vysvetlenie: tieto účinky dosahuje inhibíciou krvných doštičiek, teda krvných teliesok, ktoré spúšťajú zrážanie krvi.
Podľa RÚVZ SE je to na Slovensku podobne: „Aspirín znižuje výskyt koronárnych príhod a celkový počet náhlych cievnych mozgových príhod, no aj nesignifikantne zvyšuje výskyt hemoragických náhlych cievnych mozgových príhod.“
Odborníci tvrdia, že ľudia ohrození infarktom by mali mať pri sebe vždy acylpyrín. V kritickej chvíli totiž môže zachrániť život – ak pocítite intenzívnu bolesť vystreľujúcu od srdca smerom k ruke a krku, okamžite by ste mali užiť dve tabletky aspirínu.
Znižuje riziko infarktu, ale…
V rozsiahlych klinických testoch v 80. rokoch sa ukázalo, že acylpyrín v nízkych dávkach znižuje riziko infarktu a cievnej príhody o tretinu a riziko smrti o štvrtinu. Vplyv aspirínu na zrážanlivosť krvi je zároveň jedným z jeho hlavných mínusov.
Je dobre známe, že môže spôsobovať podráždenie a krvácanie tráviaceho traktu, a menej známe, že môže viesť aj k výronu krvi do mozgu. Vyskytujú sa aj prípady vážneho krvácania, aj keď zriedkavo.
Faktom však zostáva, že vyše 90% ľudí môže užívať malé dávky aspirínu úplne bez obáv. Pacienti s históriou žalúdočných problémov, napríklad vredov, alebo s vysokým tlakom by sa mali pred braním aspirínu poradiť s lekárom. Niektorí zdravotníci tvrdia, že ak pacient nemá žiadnu históriu srdcových ochorení, mal by brať aspirín, aby to tak zostalo aj naďalej.
Ako uvádza autor v spomínanej knihe, v USA berie aspirín v rámci dennej prevencie odhadom 40 miliónov dospelých, väčšina z nich bez predpisu. Správa potravín a liečiv Spojených štátov však pred takýmto užívaním varuje. Podľa nej riziko krvácania prevažuje nad benefitmi aspirínu, a to aj v prípade pacientov s rodinnou (hoci nie osobnou) históriou srdcových chorôb.
Prečítajte si tiež
9 tipov, ako ušetriť v lekárni.
Pomáha tiež predchádza rakovine?
Denné branie aspirínu má ešte jeden dôvod. Mnoho výskumov naznačuje, že pomáha predísť rakovine. Analýza dostupných vedeckých dôkazov zistila, že len v Británii by sa dalo predísť 130 000 úmrtiam, ak by populácia vo veku 50 až 64 rokov brala denne malé dávky aspirínu (zdroj: PubMed.gov).
Podľa zistení viedli k 30-percentnej redukcii výskytu aj úmrtnosti na rakovinu hrubého čreva, žalúdka a pažeráka, menší efekt bol zaznamenaný aj pri rakovine prostaty, prsníkov a pľúc. Autori analýzy tvrdia, že malé dávky aspirínu sú druhou najlepšou prevenciou rakoviny (prvou je nefajčiť). Aspirín má tieto účinky vďaka tomu, že potláča zápal a zrážanlivosť krvi. Krvné doštičky totiž môžu obaľovať rakovinové bunky v krvi a ukryť ich pred imunitným systémom. Dôkazy o prevencii rakoviny hrubého čreva a konečníka pomocou aspirínu NICE považuje za presvedčivé, ale zatiaľ túto prax neodporúča.
V každom prípade, acylpyrín je stále liek, takže je lepšie sa poradiť o jeho prípadnom pravidelnom, preventívnom užívaní s lekárom.
Zdroj: Kniha, ktorá vám možno zachráni život, Regionálny úrad verejného zdravotníctva/Samo Trnka prekladateľ, Mojalekaren.sk, ADC.sk, PubMed.org, Primar.sk, Wikipedia.org