Pliaga. Príbeh o výnimočnej láske v období cholerovej epidémie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sú knihy, ktoré vás pohltia a vezmú na úžasnú a dobrodružnú cestu. Táto vás vezme do iného sveta, takmer 200 rokov do minulosti, kedy sa naším územím prehnala epidémia cholery a nám to na prvý pohľad pripadá také vzdialené…a pritom takmer podobné zažívame aj dnes. Epidémie sú živnou pôdou pre zlobu, podvádzanie, závisť i nenávisť, hoci by to malo byť práve naopak. A ako píše autor, hlúposť je živnou pôdou pre smrť.
Začítajte sa do novinky Pliaga od Michala Slaničku.

 

Historický príbeh Pliaga

 „Aj keď sa príbeh odohráva v roku 1831, presahy do súčasnosti sú vďaka cholere a s ňou spojenou pandémiou až zimomriavkové. Priznám sa, že na túto knihu som veľmi hrdý,“ tvrdí Michal Slanička o svojom románe.

Je to príbeh o výnimočnej láske, ktorý sa odohráva na pozadí reálnych udalostí v roku 1831, keď sa naším územím prehnali dve rany – povstanie roľníkov proti šľachte a cholerová epidémia. Pliaga, zákerná rovnako ako mor, nepozná hranice a nerozlišuje medzi pánmi a sedliakmi. Zniesť zo sveta dokáže každého bez rozdielu. Či už s modrou krvou alebo bez rodokmeňa.

Keď sedliacky mládenec Zachariáš zachráni život grófskej dcére Emílii, obaja začnú v mene zakázanej lásky bojovať s neprekonateľnými predsudkami a nepochopením vlastných rodín. Emíliu by navyše po svojom boku rád videl hrdý barón Bercsényi, ktorý vždy dosiahol, čo si zaumienil. Čo dokáže zvíťaziť nad pliagou, ktorá sa zaháňa kosou nad hlavami všetkých? Viera? Láska? Medicína?
Ako povedal gróf Abalfy, „láske nerozkážeš, tá si vždy nájde cestu“.

„Čo načne cholera, dokončia ľudia. Alebo naopak. Ľudská hlúposť cholere kosu ostrí. Ja už nejako dožijem. Vy si budete musieť zvykať na nový svet,“ povedal ustarostený otec synovi Zachariášovi. „Na svet, v ktorom už onedlho budú poslední prvými a prví mŕtvymi.“

 

Snáď sa dokážeme poučiť…

Pliaga Michala Slaničku je vystavaná veľmi umne, má dva piliere – lásku a choleru, dve nezlučiteľné veci, ktoré sa však pretnú a prepletú. Do toho triedne rozdiely, plány mocnejších a vláda nadradenosti, hlúposti, nenávisti.
Cítiť, že autor si naštudoval historické reálie, využíva autentické citácie a novinové správy z 19.storočia. Či už vyhlásenie kráľa Františka I, biskupa, profesora Lekárskej fakulty, bežného sedliaka, alebo z Kódexu opatrení urobených na odvrátenie hladomoru.

K príbehu dvoch mladých ľudí na pozadí epidémie pridáva aj dobové  zaujímavosti, vďaka ktorým si knihu vychutnáte ešte viac. Zoznámi nás s tradíciami, zvyklosťami, myšlienkami a pohľadmi vtedajších ľudí. Práve tento aspekt je výborným lákadlom pre tých, čo historické romány príliš nečítajú – tu sa netreba obávať záplavy údajov, faktov, mien.

ikona knihyPozrite si ďalšie KNIŽNÉ TIPY.

Pliaga sa aj vďaka dialógom číta svižne, vtiahne vás, nezdržiava dlhými opismi a miestami akoby sa vám pred očami premietal film. Michal to okorenil troškou humoru a pridal citlivosť, aká nie je u mužov-spisovateľov taká bežná.

Verme len, že hlúposť a nenávisť nezvíťazia. A že tak ako píše autor v úvode – „pohľad do minulosti pomáha pochopiť prítomnosť“. Snáď sa dokážeme zamyslieť, zbaviť bezohľadnosti a hlúposti, a poučíme sa z omylov minulosti.

„Vo vysnívaných dňoch bolo len porozumenie a láska, o ktorú už nebolo treba bojovať, ale o ktorú sa chceli obaja starať.“

Pliaga Michal Slanička

Foto: LepšíDeň.sk, Motýľ, Michal Slanička/FB


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.