Drsný historický príbeh Právo krvi a železa od Zuzky Šulajovej

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bola to mimoriadne drsná doba, zoťať hlavu nič neznamenalo. Zároveň to však bol nádherný mytologický svet v celej prirodzenosti, svet, ktorý ešte neveľmi ovplyvňovalo kresťanstvo. Svet bol o čosi voľnejší ako v neskorších dobách. Žena vždy patrila mužovi a ten si s ňou mohol robiť, čo chcel, no skutočné peklo paradoxne prišlo s kresťanstvom možno po 10. storočí… „Pokúsila som sa zachytiť všetky farby, ktoré mohol tento svet poskytovať,“ tvrdí Zuzka Šulajová.

Množstvo fanúšikov si získala svojimi Džínsovými denníkmi, knihami pre tínedžerov. No ukazuje sa, že vie písať aj seriózne historické knihy… novinka Právo krvi a železa je už jej 14.kniha. A treba povedať, že poriadna buchla ?. Vyše 700 strán, drsný a miestami brutálny epický príbeh z obdobia 6. a 7.storočia, z čias kolísky európskych národov v temnom veku.

 

O čom je Právo krvi a železa?

Právo krvi a železa Zuzka ŠulajováHoci Slovania boli v podriadenom postavení voči Avarom, v Európe spolu tvorili nepremožiteľnú obávanú silu, ktorej okolité národy nedokázali vzdorovať. Preto mocnejúca Franská ríša nezaváha, keď kráľa Chlotara II. a jeho syna Dagoberta I. osloví byzantský cisár Herakleios s naliehavou prosbou o spoluprácu: s Avarmi a so Slovanmi treba zatočiť a vraziť medzi nich klin, pretože rozdelení nebudú takí silní a konečne sa s nimi dokážu porátať. Majú v rukách silnú zbraň: Malykeia, jediného žijúceho potomka posledného antského vládcu Musokia.

A tak v roku 623 prichádza do Devínskej brány, významnej križovatky obchodných ciest na sútoku riek Dunaja a Moravy, výprava diplomatických vyslancov v prestrojení ako kupecká karavána na čele s mladým franským kupcom Samom. Výprave velí veliteľ Dervan so zlobou v duši a s nenávisťou k barbarom, pretože pri slovansko-avarskom vpáde na územie jeho domoviny v Bavorsku ako dieťa prišiel o celú rodinu a bol svedkom ich vražedného vyčíňania.

Spočiatku nie je jasné, ako majú splniť kráľovský a cisársky rozkaz, ale keď vyslanci spoznajú najnezvyčajnejšiu princeznú, akú kedy videli, otvoria sa im brány do celkom nového, neznámeho sveta, aj brány do srdca. Nespútaná princezná Kazi je ako prírodný živel, dotkne sa srdca každého, kto sa s ňou stretne, a rúca nielen spoločenské normy, ale aj zvyčajný pohľad na svet.

Príchod kupcov medzi Slovanov roztočí koleso osudu, a keď o niekoľko mesiacov odchádzajú späť do Francie, zanechávajú za sebou smrť, spúšť a chaos. Aby Slovania prežili, musia nadviazať nové spojenectvá. No ani táto cesta nebude ľahká. A princezná Kazi sa bude musieť vzdať toho, čomu prirodzene vládla – lásky…

Právo krvi a železa Zuzka Šulajová

 

Tri príbehy v jednom

Príbeh Právo krvi a železa zachytáva obdobie, ktoré predchádzalo vzniku Samovho kráľovstva. Autorka do knihy vtesnala v podstate tri príbehy o troch ríšach: Franskú ríšu na západe, Byzantskú ríšu na východe a v Európe sa sústredí na Avarov. Vykresľuje ich kultúru, zvyky a samotnú históriu. Tie jednotlivé príbehy sa postupne prelínajú prostredníctvom liečiteľky, Slovanky, ktorá žije medzi Avarmi.

„Objavila som nádherné heroické slovanské príbehy predchádzajúce dobe Samovho kráľovstva, zabudnuté príbehy chamtivosti a zrady z Franskej ríše (súčasné Francúzsko a Nemecko) a v neposlednom rade ma veľmi zaujímalo, ako sa mohol stať naším kráľom práve franský kupec Samo,“ približuje Zuzka Šulajová. „A tak som sa pustila do rozsiahleho pátrania a štúdia, fantázia pracovala na plné obrátky a napokon som všetky tri príbehy spojila do jedného celku. Kniha sa teda začína tromi príbehmi, ktoré sa postupne zlejú v jeden.“

Ako sa jej darilo? Aký je výsledok?

 

Ponorte sa do jej príbehu…

Kniha je nabitá historickými informáciami, postavami a aj preto sú súčasťou knihy nielen mapy, ale najmä zoznam postáv (hviezdičkou navyše označila skutočné postavy) a tiež slovník slov, ktoré by vám mohli robiť problémy. Predsa len to boli veľmi odlišné časy od tých dnešných, Európa sa výrazne zmenila a autorka takto pomáha tým, čo nemajú taký prehľad, aby lepšie pochopili a ponorili sa do jej príbehov.

Zuzka v príbehu vyťahuje viaceré postavy, ktoré sú minimálne známe a prirodzene, neučíme sa o nich ani v škole…pritom sú veľmi zaujímavé. Všetci sme asi počuli, učili sa o Samovi…ale viete, kto bol Dervan? Knieža Lužických Srbov, prvý vládca severozápadných Slovanov. Zmienka o ňom je de facto prvý písomný doklad o prítomnosti Slovanov na sever od Krušných hôr.
Alebo taký Ardagast, knieža a veliteľ Slovanov na dolnej Tise. Či Albsuinda, dcéra longobardského kráľa Alboina a franskej princeznej Chlodsindy.

Zuzka Šulajová nie je historička a jej ambíciou ani nebolo napísať historickú knihu. Chcela priblížiť dejiny staré 1500 rokov, opierala sa o historické fakty a postavy, no pridala tomu svoju spisovateľskú pečať. A treba uznať, že má rozprávačský talent, vie dobre prepojiť historické udalosti s fiktívnym svetom.

„Zadívajte sa okolo seba,“ šepla. „Tam na strome sedí slávik, ešte našu krajinu neopustil, no čoskoro odletí a na jar sa zo zimoviska vráti – pretože sa mu tu páči. To, čo počujete, je škovránok, takisto odchádza, ale vždy sa vráti. Sýkorka,“ ukázala na ďalšieho drobného vtáčika, čo sa tak rýchlo mihol okolo nich, že si ho Samo ani nestačil všimnúť, „zostáva stále. Niektoré mi zobú semiačka z dlane,“ vyznala sa a v očiach sa jej zase zablyslo. „Teraz voľakde spadol strom, ktorý skúsene zložil bobor. Počuli ste to?“
Samo zmätene pokrútil hlavou. Ukázala mu lienku, čo jej liezla po košeli, preliezla jej na prst a odletela.

Foto: Tatran


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.