Chryzantéma a dušičky. Symbolika a TIPY, ako vám vydržia dlho svieže

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chryzantéma je medzi kvetmi jednoznačne symbolom jesene, sviatku Všetkých svätých a dušičiek. Chryzantémy vedia krásne zakvitnúť a vydržia až do prvých mrazov. Rozžiaria záhradu, balkón a počas dušičiek aj sivé, pochmúrne cintoríny. Hodia sa aj do bytu alebo do domu, kde vyniknú ako rezané kvety vo váze, či ako kvety v kvetináči.
Chryzantéma a dušičky patria k sebe – prečo? Ako sa starať o tieto kvety, aby dlhšie vydržali svieže? Ako si pripraviť čaj z kvetov chryzantém a pri akých problémoch pomáha?

Chryzantémy pochádzajú z Ázie, kde dodnes patria k najrozšírenejším kvetinám. Existuje množstvo rôznych druhov a vyšľachtených kultivarov. Kúpiť si môžete všakovaké tvary i farby, veľkokveté aj drobnokveté, jednoduché aj plné.

 

Chryzantéma a dušičky

Už ste sa niekedy zamysleli, prečo práve tieto kvety prevládajú v ponukách obchodov a najmä trhovísk pred dušičkami?
Predovšetkým je to aj vďaka tomu, že napriek sychravému, zahmlenému a nevľúdnemu počasiu zostávajú tieto kvety dlho krásne, farebné a svieže. Chryzantéma sa okrem toho považuje za symbol večnosti. V mágii symbolizuje ochranu pred zlom a zlými silami.

Aj preto na Dušičky nakupujeme najmä chryzantémy. Či už rezané alebo v nádobách, ako súčasť zdobených vencov či košíkov. Ak chcete dať na hrob chryzantému v kvetináči, pokojne ju zapustite do zeme aj s kvetináčom, aby mohla čerpať prirodzenú vlahu. Bude tak aj stabilnejšia voči prípadnému silnému vetru.

Mimochodom, vedeli ste, že chryzantéma je kvetina dlhých nocí? Musí mať 12 hodín tmu, aby začala kvitnúť. A je len málo kvetov, ktoré na kvitnutie nepotrebujú toľko svetla a tepla, ako práve chryzantémy. Pravdepodobne aj preto sa v mnohých krajinách sveta stali kvetmi cintorínov.

chryzantéma dušičky

 

Ako sa z chryzantém tešiť čo najdlhšie?

Po správnom zaobchádzaní vydrží chryzantéma v byte v plnej kráse aj tri týždne. Určite dajte zo stonky dolu všetky listy – ak ich necháte vo vode, začnú hniť a skrátia životnosť rastliny. Konce stoniek zrežte šikmo ostrým nožom, nikdy ich nestrihajte nožnicami.

Niekedy sa stáva, že kvet cez stonku nedokáže prijímať dostatok vlahy, a to kvôli vzduchovým bublinám. Rastlina potom skôr odumiera a vädne. V tom prípade ju stačí znova zrezať našikmo nožom a do vázy pridajte niekoľko kociek ľadu. Pri nižšej teplote stonky vodu lepšie prijímajú a vedia ju efektívnejšie využiť.

A napokon výmena vody – nenechávajte starú vodu príliš dlho vo váze. Určite ju priebežne vymieňajte, ideálne asi po štyroch dňoch. Stonky môžete o pol centimetra opäť zrezať a pridať výživu pre rezané kvety.

Trik na dlhšiu výdrž
Ak si chcete dať do bytu alebo domu kvetináč s chryzantémami, rastline čo najskôr presaďte do hustejšieho záhradníckeho substrátu. Väčšinou sa totiž chryzantémy sadia do ľahkej rašelinovej zeminy. Kvetináč dobre zalievajte, chryzantéma miluje vodu a vlhko, hoci neznáša premokrenie. Dôležité je, aby nestála vo vode, inak začne zospodu zahnívať. Kvitnúce rastliny treba na jeseň pohnojiť, potom vám vydrží aj dva mesiace – ideálne je viaczložkové hnojivo.

ako upraviť hrob na DušičkyPrečítajte si tiež
Dušičky. Ako upraviť hrob, aby vydržal dlho pekný?

 

Čo s chryzantémami po odkvitnutí?

Ak si kúpite chryzantému v supermarkete, určite vám dlho nevydrží. Po odkvitnutí ju teda presaďte do iného kvetináča. Aj tak vám čoskoro odíde, je to predsa len sezónna kvetina.
Ak ale máte záhradu, prípadne skleník, zasaďte tam odkvitajúcu chryzantému a na jar ju potom premiestnite na záhon.

Môžete tiež vyskúšať čaj z kvetov chryzantémy, ktorý má antiseptické účinky, zabraňuje infekciám dýchacích ciest, znižuje horúčku a potláča bolesti hlavy. Tiež zlepšuje videnie, odstraňuje zápaly a únavu očí, znižuje krvný tlak a uvoľňuje kŕče.
Niekoľko sušených alebo čerstvých kvetov (pukov) zalejte vriacou vodou. Nechajte vylúhovať a potom popíjajte 2 až 3-krát denne.

sušené chryzantémy čaj

 

Zaujímavosti o chryzantémach

V niektorých krajinách ako Belgicko alebo Rakúsko sa chryzantémy používajú takmer výlučne pri pohreboch alebo na Dušičky.
V USA sa všeobecne považujú za pozitívne a veselé kvety. Sú v kvetinárstvach najpredávanejšie vďaka relatívne jednoduchému pestovaniu a schopnosti kvitnúť podľa plánu. Tiež očaria vďaka veľkému množstvu rôznych tvarov a farieb.

Chryzantémy sa v gastronómii používajú pri výrobe čaju, špeciálneho ryžového vína, šalátov alebo polievok.
Podľa štúdie NASA o čistote ovzdušia z roku 1989 znižujú znečistenie vzduchu v interiéri.

Foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com, Vecteezy.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.