Čierne uhlie. Tipy, ako ho využiť v domácnosti, záhrade, či pre krásu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Asi ste už aj aspoň raz v živote využili čierne uhlie, keď ste mali problémy so zažívaním, mali ste kŕče v žalúdku, bolo vám nevoľno. Záchrana v podobe tejto čiernej tabletky je známa už desaťročia, no možno ste nevedeli, ako možno čierne uhlie využiť v domácnosti, či na záhradke. Alebo na žiarivejšiu pokožku. Pritom stojí pár centov – škatuľku s 20 tabletami kúpite do troch eur.

Aktívne uhlie má vynikajúcu absorpčnú schopnosť, v tráviacom trakte pohlcuje škodlivé látky, takže pomáha pri rôznych vírusových a bakteriálnych infekciách čreva. Aj pri hnačkách.
Funguje to tak, že povrch uhlia dokáže naviazať rôzne látky, ktoré potom síce nezničí – také všemohúce veru nie je – ale pošle ju ďalej. Čiže von z tela. A práve táto vlastnosť sa dá výborne využiť aj v ďalších oblastiach života.

Čierne uhlie na pleť

Čierne uhlie sa tiež využíva do rôznych pleťových masiek, pretože tie majú potom schopnosť vytiahnuť z pokožky rôzne mikro-nečistoty, škodliviny a prebytočný maz. Rozžiarite tým pokožku a dodáte jej sviežosť. Aktívne uhlie nájdete aj v niektorých šampónoch, či peelingoch.

Napríklad ak máte na tvári, čele, brade alebo na dekolte malé čierne bodky, vyskúšajte nasledovný postup: uhlie v prášku zmiešajte s vyšľahaným vaječným bielkom a takouto kašičkou potrite dané miesta. Priložte na to biely obrúsok a znova natrite zmesou. Nechajte pôsobiť asi 15 minút a potom dajte obrúsok dolu a pokožku umyte vlažnou vodou.

Prípadne rozdrvte tabletku čierneho uhlia a zmiešajte ju s pleťovou vodou. Vytvorte kašičku, tú naneste na pleť a nechajte trochu pôsobiť. Potom dôkladne opláchnite a vyčistite.

čierne uhlie na pleť

Na lepší dych a krajšie zuby

Áno, aktívne uhlie zlepšuje náš dych, ak sme zjedli niečo príliš aromatické, ako sú povedzme zrejúce syry (či olomoucké syrečky). Uhlie môže fungovať ako prvá pomoc.

Tiež sa pridáva do zubných pást, ktoré majú tak bieliaci účinok. Môžete po nich siahnuť, ale môžete si aj tabletku rozdrviť, zmiešať s troškou kokosového oleja a umyť si tým zuby. Prípadne si len na klasickú zubnú pastu dajte trošku prášku a umyte si zuby.
Potom ich len dočistíte bežnou zubnou pastou. Opakujte aspoň raz týždenne.

Takýto trik používajú najmä ľudia, ktorým fajčenie, pitie kávy či červeného vína „zafarbili“ zuby. Prípadne aj známe celebrity, ak chcú rýchlo vybieliť zuby a nepoškodiť si tým zubnú sklovinu.

čierne uhlie na belšie zuby

Ako ho využiť v domácnosti

čierne uhlie a filtrácia vodyČierne uhlie je výborným pomocníkom na filtráciu vody. To len aby ste vedeli, keď uviaznete niekde v prírode, ďaleko od civilizácie a jediná voda po ruke bude tá z potoka. Ak máte pri sebe čierne uhlie, vyskúšajte to 🙂

Čierne uhlie však môžete využiť aj praktickejšie. Keďže nasáva, viaže na seba pachy, dajte ho na tanierik, či do misky a vložte do botníka.
Vďaka absorpčným schopnostiam ho využijete aj v zime, keď máme v domácnostiach prílišnú vlhkosť. Dôsledkom sú vlhké steny, popraskané parapetné dosky, či dokonca omietka, prípadne plesne na stenách. Vlhko býva aj v zásuvkách a skrinkách a práve tam môžete vložiť kúsok binchotanu, čo je špeciálna tyčinka z aktívneho uhlia. Necháte pôsobiť, ale po pár týždňoch tyčinku vymeňte – tú „použitú“ vyvetrajte a vysušte. Jedna tyčinka vám môže pri správnom použití vydržať aj tri roky.

Tip pre záhradkárov

Čierne uhlie podporuje zakoreňovanie pri rozmnožovaní rastlín odrezkami. Navyše likviduje plesne a huby v zemine v kvetináčoch, takže sa vám to zíde pri izbových rastlinách.

Ak máte na záhrade okrasné jazierko, môžete na filtráciu využiť práve čierne uhlie. Používajú sa tzv. peletky, ktoré umiestnite do filtračného zariadenia. Aktívne uhlie je de facto jedna z najpoužívanejších filtračných zmesí, ktoré účinne zachytávajú chlór a upravujú chuť, aj pach vody. Odstraňuje tiež pesticídy a herbicídy. Používa sa tiež do malých filtračných kanvíc.

vhodný substrát pre rastlinyPrečítajte si tiež
Vhodný substrát pre rastliny, zeleninu, kaktusy a kokedamy.

Toto radšej nerobte!

Niektorí ľudia odporúčajú aktívne uhlie na jarný detox. Prípadne ho môžete používať aj preventívne, napríklad ak cestujete do exotickej krajiny. Omyl…či skôr hlúposť. Nerobte to. Dlhodobejšie užívanie uhlia môže dokonca uškodiť – veď ako sme spomenuli vyššie, priťahuje a naviaže isté látky v tráviacom trakte. No veľmi si nevyberá, také inteligentné nie je. Takže môže nabaľovať aj účinné látky, napríklad z niektorých liekov, doplnkov stravy alebo z niektorých živín.

Ak teda nemáte tráviace ťažkosti, aktívne čierne uhlie neberte zbytočne preventívne – žiadny výskum nedokázal, že by to pomáhalo pri detoxikácii alebo chudnutí. Niektorí muži tvrdia, že uhlie je super na prevenciu „opice“, ale opäť je to mýtus. Čierne uhlie nedokáže znížiť hladinu alkoholu v krvi, ani zmierniť príznaky pri opitosti.

Foto: Freepik.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.