Aký dôležitý je dátum narodenia? Letné deti to majú ťažšie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kedy ste sa narodili? Ak v lete, mali ste to v detstve oveľa ťažšie a mohlo vás to ovplyvniť na celý život. Aspoň tak hovorí 5-dielny dokument prestížnej televíznej stanice BBC Kalendárová konšpirácia (The Calendar Conspiracy). Tzv. letné deti majú v škole horší prospech a častejšie neposlúchajú. Sú komplikovanejšie a ťažšie zvládnuteľné, ako deti narodené v zime, či na jeseň. Na vine je zvyčajný dátum narodenia a teda začiatku školskej dochádzky.

Deti narodené v júli alebo auguste idú do školy s deťmi, ktoré môžu byť skoro o rok staršie. Tie sú zrelšie, rozumnejšie a lepšie im ide učenie. Dlhodobo sa tým zaoberajú mnohí vedci a odborníci, jedným z nich je Geoff Lyndsay z britskej Univerzity vo Warwicku. „Deti narodené v lete majú častejšie špeciálne vzdelávacie potreby a to najmä v oblasti reči, jazyka a komunikácie. Zo štatistík je jasné, že za tieto horšie schopnosti môže práve ten chýbajúci rok, o ktorý majú najmä jesenné deti náskok,“ tvrdí odborník.
Profesorka Xenia Gondová  z budapeštianskej univerzity Semmelweis zasa pre The Atlantic dodáva: „Zdá sa, že dátum narodenia môže u vás zvýšiť alebo znížiť šancu na rozvoj určitých porúch nálady.“

 

Nakoľko nás to ovplyvní?

Otázkou teraz je, či sú tie rozdiely len dočasné a postupne vymiznú. Alebo sa na nás prejavujú skryto aj v neskoršom veku.
Možno si túto otázku dávate v súvislosti so svojimi deťmi, ktoré začínajú chodiť do školy a obávate sa, ako ich to ovplyvní. A ak sú na prelome prázdnin, prípadne septembrové, či ich dať skôr do školy, alebo ten rok počkať.

Podľa odborníkov sú rozdiely najväčšie predovšetkým v prvých školských rokoch a postupom času sa zmazávajú. No ak sú príliš veľké, môžu v prvom, druhom ročníku dieťa natoľko ovplyvniť, že si to nesie aj do neskoršieho veku. Práve v tých prvých rokoch sa totiž učia učiť, nadväzujú nové priateľstvá, začínajú súťažiť, získavajú množstvo nových a dôležitých schopností a zručností. Učia sa byť zodpovední, poctiví, svedomití.

Podľa Inštitútu pre fiškálne štúdie sa dátum narodenia  prejavuje aj vo výsledkoch testov GCSE, čo je britská obdoba našich maturít. Letné deti majú v nich až o 6% horšie výsledky.
A handicap spôsobený dátumom narodenia sa podľa odborníkov môže premietnuť až do tínedžerského veku, dokonca do dospelosti. Na vysoké školy ide menej letných detí, ako tých v septembri narodených.
A ďalšie britské štatistiky potvrdzujú, že jesenné deti môžu mať až o 16% vyššiu šancu dostať sa na univerzitu v Owforde, ako letné deti.

dátum narodenia

Dátum narodenia rozhoduje?

Zaujímavý je aj výskum Centra pre longitudinálne štúdie. Podľa neho sú letné deti častejšie terčom šikanovania.
Iná štúdia skúmala športové úspechy detí narodených v lete a v inom období – zistili, že väčšina vrcholových anglických futbalistov a kanadských hokejistov sa narodila na jeseň. Odborníci to vysvetľujú tým, že staršie deti vyzerajú vedľa tých mladších nadanejšie a častejšie si ich preto aj tréneri vyberajú do svojich tímov.

Áno, vyzerá to tak, že dátum narodenia je dôležitý. Samozrejme, ide o priemer – fakty, ktoré sme spomenuli, neplatia bez výnimky pre všetkých. No tak ako je dôležitý embrionálny vývoj dieťaťa, zdravie matky, tak dôležité sú aj vonkajšie faktory, ktoré ovplyvňuje ročné obdobie.
V zahraničí si matky dokonca plánujú tehotenstvo podľa toho, aby bolo dieťa vo výhode pri nástupe do školy. Prostredie, príroda a ročné obdobia totiž na nás silno vplývajú. V rôznych sezónach ženské telo produkuje rôzne množstvo serotonínu, dopamínu, melanínu a ďalších látok, ktoré výrazne ovplyvňujú ešte nenarodený plod.

Deti narodené na jar bývajú veľmi pozitívne, optimistické a povzbudivé. Jesenné deti zasa trpia menej depresiami, zimné deti sú menej podráždené a naopak, letné deti majú väčšie výkyvy nálad a ľahko vybuchnú,“ tvrdí profesorka Xenia Gondová  z budapeštianskej univerzity Semmelweis.

šťastná rodina dátum narodenia dieťaťaPrečítajte si tiež
Šťastná rodina? 7 tipov a pravidiel.

Má to však aj výhody

Áno, výskumy a experimenty dokázali, že letné deti to majú v mnohých smeroch ťažšie, ale sú tu aj výhody. Deti narodené v júli či auguste majú všeobecne oveľa lepšiu fyzickú stavbu tela a sú tiež zdravšie.
Deti narodené v lete sú tiež najmenej náchylné na obezitu a alergiu na potraviny. Sú v priemere väčšie a silnejšie. Najmenej ich ohrozujú zhubné nádory.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.