Dovolenka na Sicílii. Doprava, jedlo a zaujímavé miesta

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chystáte sa na Sicíliu alebo o tom aspoň uvažujete? Počuli ste, že má krásne pláže, pekné mestečká a chutné jedlo? Ako viete, je to najväčší ostrov v Stredozemnom mori a naozaj je lákadlom pre turistov z celého sveta. Ponúka bohatú históriu, fascinujúcu kultúru, úchvatné scenérie a chutnú gastronómiu. Dovolenka na Sicílii pritom nemusí vyjsť draho – poradíme, ako sa tam dostať, čo treba vidieť a ochutnať. Pozrite si aj naše fotky a krátke video.

Dovolenka na Sicílii

Najlepší čas na návštevu Sicílie je jar (apríl – máj) alebo jeseň (september – október), kedy je počasie príjemné a nie je to tam také preplnené.
Sú tam 3 letiská – Catania, Falcone Borsellino pri Palerme a Trapani, kde sme doleteli my priamo z Bratislavy.
Najväčšie je Catania, kam sa lieta z Budapešti, Katovíc aj Krakova. Na Falcone sa lieta z Viedne, Budapešti a Krakova.
A najčastejšie Slovci lietajú asi na Trapani, kde sa od konca marca do konca októbra lieta z Bratislavy. Letenka sa dá zohnať už za 20-30€, ak vystihnete správny moment, ale bežne dáte okolo 80€ za spiatočnú letenku.
Ubytovanie nájdete napríklad cez Booking a v júli na týždeň to vyjde pre 2 osoby od 400-500€, čo nie je veľa.

Asi vás zaujímajú pláže – sicílske pobrežie ponúka zmes piesočných pláží, okruhliakových zátok a rušných letovísk. Piesočnaté pláže sú hlavne na severe ostrova a sú aj dosť preplnené. majú tendenciu byť najviac preplnené.
Východné pobrežie je typické skalnatými plážami a pôvabnými rybárskymi dedinkami. Medzi najlepšie pláže patria Cala Mosche, Sant Vito Lo Capo, Cefalu, Mondello alebo Lido Fiori.

dovolenka-na-sicilii

Zaujímavé miesta na Sicílii

ikona lupaEtna je najvyššia aktívna sopka v Európe, ktorá ponúka jedinečné zážitky pre milovníkov turistiky a dobrodružstva.

ikona lupaÚdolie chrámov v Agrigento je archeologická lokalita s pozostatkami starovekých gréckych chrámov. Je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.

ikona lupaPalermo je hlavné mesto Sicílie s rušným historickým centrom, katedrálou a palácom Palazzo dei Normanni. Za návštevu stojí v Zozname UNESCO zapísaná Cappella Palatina, Chiesa di Santa Caterina d’Alessandria, Chiesa del Gesù (Casa Professa), katedrála mesta či Chiesa di San Giovanni degli Eremiti.

ikona lupaTaormina je malebné letovisko na pobreží s nádherným výhľadom na Etnu a starobylé grécke divadlo.

ikona lupaCatania leží na východnom pobreží Sicílie a je dobrým východiskom na poznávanie ostrova. Leží prakticky pod sopkou Etna. Blízko je i mestečko Enna, Taormina a Syrakúzy, ktoré patria k tomu najlepšiemu, čo na Sicílii môžete vidieť.

ikona lupaSyrakúzy je starobylé mesto s bohatou históriou, ktoré bolo kedysi dôležitým gréckym centrom. Mesto je plné palácov a obdivuhodných budov. Navštívte Neapolský archeologický park alebo Archeologické múzeum Paola Orsiho.

ikona lupaCefalù odporúčame tiež, malebné prímorské mestečko s normandskou katedrálou a krásnymi plážami.

Pozrite si naše krátke video:

ikona lupaSan Vito Lo Capo  je plážové letovisko s tyrkysovou vodou a bielym pieskom, ideálne na relax a vodné športy.

ikona lupaEolské ostrovy sú sopečné ostrovy severovýchodne od Sicílie s dramatickými útesmi a malebnými dedinkami.

ikona lupaÚdolie chrámov je najväčšie svetové archeologické nálezisko. V komplexe, ktorý zapísali aj do Zoznamu UNESCO, nájdete niekoľko veľkolepých gréckych chrámov. Údajne ide o najlepšie zachované grécke chrámy

ikona lupaSopka Etna je aktívna sopka, ktorá leží na východe ostrova a s výškou 3 357 metrov je jeho najvyšším bodom. Etna je jednou z najvyšších sopiek v Európe a jednou z najaktívnejších na svete. Jej dymiace krátery a prúdy lávy sú pôsobivým zážitkom.

ikona lupaErice patrí medzi najkrajšie sicílske dedinky. Leží vysoko na kopci a so svojimi strmými a úzkymi uličkami patrí k miestam, ktoré si zamilujete. Z výšky približne 750 metrov nad morom pozerá na mesto Trapani a západné pobrežie Sicílie. Okrem výhľadu odporúčame aj vstupnú bránu Porta Spada alebo Il Castello di Venere. Zaujímavý je aj normandský hrad z 12. až 13. storočia.
Erice je od Trapani vzdialené asi 14 km. Dostanete sa tam autom, taxíkom, ale odporúčame využiť lanovku, ktorá vás hore vyvezie za 10 minút.

sicilia-domy-pri-mori

Sicílske mestečko Trapani

Trapani na západe ostrova je typické sicílske mestečko, kde to dýcha históriou, je tam veľa múzeí a tradičný trh. Zájdite si ráno na rybí trh na konci ulice Via Torrearsa. Rybárstvo má v meste dlhú tradíciu, a preto je Trapani známe po celom ostrove pre vynikajúce jedlá z morských plodov, ako je slávny rybí kuskus, ktorý je najlepší s čerstvo uloveným tuniakom.

Trapani má úžasnú polohu – je medzi Stredozemným morom a Iónskym morom, pod spomínanou horou Erice, neďaleko archeologického náleziska Selinunte, pred Egadskými ostrovmi a známymi soľnými panvami.

Keď už hovoríme o soli, v Trapani sa už od nepamäti zbiera soľ zo soľných panvíc v pobrežnom pásme medzi Trapani a Marsalou. Urobte si čas a zájdite do prírodnej rezervácie Saline of Trapani and Paceco. Leží v okrajovej časti mesta a prehliadky sú v taliančine. Od júla do septembra môžete dokonca sledovať zber soli, a to prostredníctvom objednaných exkurzií alebo samostatne z ciest okolo soľných polí.

sicilia-trapani

Jedlo na Sicílii

Sicílska kuchyňa je ovplyvnená rôznymi kultúrami, ktoré v priebehu histórie ostrov obývali. Typické jedlá sú:

  • Arancini, čiže ryžové guľôčky plnené mäsom, hráškom a syrom.
  • Pasta alla Norma, cestoviny s baklažánom, paradajkovou omáčkou a ricottou.
  • Caponata – zeleninový slaný pokrm s baklažánom, paprikou, paradajkami a olivami.
  • Sfincione je vlastne sicílska pizza s nadýchanou kôrkou, na ktorej je paradajková omáčka, sardinky, bylinky, syr či cibuľa.
  • Pani Ca Meusa je žemľa plnená jahňacou slezinou a pľúcami. Mäso sa varí na vlastnom tuku alebo masti. Podáva sa s citrónom alebo mozzarellou na vrchu.
  • Gelato Brioche je talianska zmrzlina, ktorú podávajú v špeciálnej, trochu sladkej žemli.
  • Cannoli sú už známe aj u nás na Slovensku. Trubičky z cesta plnené krémom z ricotty a kandizovaným ovocím.
  • Granita na osvieženie, sladký ľadový dezert vyrobený z ovocnej šťavy a cukru.

recept na sladké pignolataPrečítajte si tiež
RECEPT na šťavnaté sicílske koláčiky pignolata

Doprava na Sicílii

Po Sicílii sa môžete presúvať rôznymi spôsobmi.
Prenajmite si auto, budete tak maximálne flexibilní pri spoznávaní ostrova. Jedno upozornenie – sicílske cesty nie sú vždy v najlepšom stave a parkovanie v mestách môže byť problematické. Zabezpečte si ho online vopred, aby sa vám ušlo a vezmite si so sebou kreditku (ako depozit pre požičovňu).

Pohodlný a cenovo dostupný spôsob dopravy medzi mestami a väčšími dedinami sú autobusy.
Vlak je scénickejší spôsob dopravy, ale sieť nie je taká rozsiahla ako autobusová.
Na Sicíliu sa môžete dostať aj trajektom z Talianska, turistickým lákadlom je aj plavba medzi ostrovčekmi okolo Sicílie, prípadne medzi pobrežnými mestami.

Pozrite si FOTO galériu:

Ostrovčeky v blízkosti Trapani

Z Trapani sme sa plavili loďou k ostrovom Favignana a Levanzo. Je to pekná jednodňová plavba, na ktorej dostanete aj jedlo, zastavíte sa v zátokách, kde si môžete zaplávať.

Favignana je najväčší a asi najnavštevovanejší ostrov, kam plavba loďou trvá asi 30 minút. Môžete si tam požičať bicykel a prebehnúť si ho. Odporúčame dve historické budovy – Palazzo Florio, v ktorom sídli radnica a Tonnara, slávna stará továreň na výrobky z tuniaka. Pláže a zátoky majú krásnu tyrkysovú vodu a bielym pieskom (napríklad Cala Rossa, Lido Burrone, Cala Azzura či Cala Rotonda).

Levanzo má len 6 štvorcových kilometrov, ale určite sa oplatí kvôli  pravekej jaskyni Genovese. Loďou sa tam z Trapani doplavíte za 25 minút, z ostrova Favignana si môžete zobrať lodný taxík, ktorý vás tam presunie za desať minút.
V blízkosti sú aj ostrovčeky Marettimo, pri ktorom sa dá potápať (krásne zátoky a krasové jaskyne), či Pantelleria.

na-lodi-sicilia

Zdroj a foto: LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.