Dress code na svadbách. Ako predísť nepríjemnému faux pas?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Svadba je jeden z najdôležitejších okamihov života. A predstavte si, že by ste ju pokazili výberom nevhodného oblečenia. Pravidlami sú navyše zviazaní nielen snúbenci, ale aj svadobčania. Než dôjde k vstupu do manželského zväzku, pozrime sa na pár bodov, ktoré treba dodržať.

Zásnubný prsteň, žiadosť o ruku, miesto obradu, pozvánky, téma svadby, koláče, torta a všetko ostatné – to sú len predstupne svadobného dňa, ktorým snúbenci začínajú úplne novú životnú etapu. A na taký okamih treba vybrať ten správny dress code. Od nevesty cez ženícha až po svadobčanov.

Stredobodom svadby je vždy nevesta

Každý čaká na moment, keď nevesta v oslnivých bielych šatách prechádza spolu so svojím otcom uličkou smerom k nastávajúcemu. Na sebe má často niečo nové, staré, požičané a aj modré. Ide o tradíciu, ktorú v tento výnimočný deň stále dodržiava veľa žien. Aké ďalšie pravidlá pri obliekaní prináša rola nevesty?

  • Sýtu bielu farbu môže nahradiť krémová alebo jemné pastelové odtiene. Vždy však vyberajte svetlé tóny.
  • Dĺžka šiat je na vás – kratučké, veľmi dlhé alebo niečo medzi tým? Kreativite sa pravidlá nekladú.
  • Doplnkom môže byť tradičný závoj, neobvyklé však už nie sú ani fascinátory alebo módne klobúčiky.
dress code na svadbách

Nevestine šaty majú byť tie najkrajšie.

Jedno je isté: Šaty svadobčanov by nikdy nemali zatieniť samotnú nevestu. Neváhajte v pozvánke uviesť tému svadobného dňa. Pozvaní hostia si môžu podľa témy vybrať svoje oblečenie.

Páni, hoďte sa do gala. A s citom!

Pánske obleky vyžadujú dodržiavanie niekoľkých pravidiel. Mnoho pánov si ich stále nemôže vryť do pamäti, a preto si počas príprav radšej všetko zopakujte:

  • Oblek môžete mať tmavý aj svetlý. Gentleman dneška môže do svadobného dňa vykročiť v sivej, hnedej, tmavomodrej, bledomodrej, ba aj bielej farbe. Na čo však zabudnite, je krabicový štýl saka a príliš dlhé nohavice a rukávy. Radšej vyberajte slim strihy, ktoré sú viac trendy.
  • Biela košeľa je základ, etiketa však pripúšťa aj akékoľvek pastelové odtiene. Môžete tak so svojou milou vytvoriť harmonický pár už na prvý pohľad – skrátka zlaďte farebné tóny.
  • Obuv aj opasok musia spolu ladiť. A aj s vybraným oblekom. Čierne k čiernemu obleku, k modrému voľte radšej hnedé, prípadne sivé šnurovacie topánky.
  • A čo doplnky? Manžetové gombíky by vám mali ladiť so sponou na opasku a zároveň s hodinkami. Navyše, keď si po vyslovení svojho „áno“ s nevestou vymeníte svadobné obrúčky, môžete zvážiť aj tento detail. Ideálne je držať všetky kovy v rovnakej farbe.

Častým prehreškom v pánskom dress code bývajú ponožky. Etiketa nám vraví, že by mali ladiť buď s farbou nohavíc, alebo s topánkami. Dnes už nie je nutné siahať len po čiernom páre, prípustné sú aj farebné. Len treba všetko opäť zladiť so zvyškom outfitu.

dress code na svadbe

Dress code hostí nie je taký zviazaný pravidlami.

Čo musia dodržiavať družičky a hostia?

Dokonalú atmosféru jedinečného dňa dokresľujú družičky a svadobčania. Ak sa chystáte na svadbu práve v niektorej z týchto rolí, primárne pre vás bude nezatieniť snúbencov. To však neznamená, že nemôžete vyzerať perfektne.

Šaty družičky často reflektujú tému celej svadby. Je žiaduce, aby zároveň dopĺňali odtieň šatov nevesty. Svadobčania by za každú cenu mali voliť šaty korešpondujúce s nastaveným tónom. Ak budú muži rešpektovať farbu ženíchovho obleku, učinia najlepšie možné rozhodnutie. Ženy ideálne volia elegantné šaty, sukne a blúzky alebo kombináciu nohavíc a štýlového topu.

Pamätajte si, že svadba je v prvom rade nádherný vstup do spoločného života snúbencov. Každý hosť by si z nej mal odniesť len krásne zážitky. Nech už  dodržíte dress code naplno, či nie, zbytočne sa tým nestresujte. Najdôležitejšia je sila okamihu. A o ten sa nesporne postará zamilovaný pár ženícha a nevesty.

svadobný deň a líčeniePrečítajte si tiež
Nalíčte sa na svadobný deň sama | FOTOpostup.

TS, foto: Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.