Februárové knižné novinky. Krimi, romantika, YA aj najväčší Slovák | 8 tipov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Neviete čítať? Nevadí – v Afrike stačí počúvať. Určite viete, že veľa ľudí nedokáže čítať, podľa World Bank je v subsaharskej Afrike gramotných len 65% obyvateľov. Aj oni by však chceli čítať, takže otázka znela – ako k nim dostať literárne diela? S riešením prišla SOFTribe, najväčšia softvérová firma v Ghane, ktorá v marci spustí program African Echoes. Ten prinesie Afričanom prostredníctvom audionahrávok rôzne literárne diela, najmä fiction, ktoré umožnia tamojším ľuďom zrelaxovať, odreagovať sa a zabaviť. Budú vo svahilštine, amharštine, či jorubštine. Afričania si tak budú môcť aspoň vypočuť poviedky, básne a príbehy, keď už si ich nevedia prečítať.
Našťastie, my čítať vieme a tak vám po januárových novinkách opäť prinášame 8 tipov na februárové knižné novinky.

 

Februárové knižné novinky

….a medzi nimi skutočné lahôdky a známe mená. Máme pre vás krimi a trilery, romantiku, detské knižky aj niečo pre vaše zdravie. Nech sa páči, inšpirujte sa.

ikona knihy1. Posledný vlak do Londýna (Clayton Waite) | SKUTOČNÝ PRÍBEH

februárové knižné novinky - Posledný vlak do Londýna Úžasný príbeh, ktorý si vychutnáte do poslednej takmer päťstej strany. Posledný vlak do Londýna je inšpirovaný skutočnou snahou Holanďanky Geertruidy Wijsmullerovej-Meijerovej,. Tá v roku 1933 rozbehla misiu Kindertransport a zachraňovala deti po menších skupinách. Dodnes ju svet pozná ako tetu Truus… Prenesieme sa do roku 1936 a spoznáme tínedžera Stephana, ktorý nacistov považuje len za hlučných grobianov. Stephan pochádza z vplyvnej židovskej rodiny a je nádejným autorom divadelných hier. Chlapcovou najlepšou kamarátkou je matematicky nadaná Žofie-Helene, kresťanka, ktorej matka vydáva pokrokové protinacistické noviny. Ovládnutie krajiny Hitlerom dvojicou otrasie. Svetielko nádeje sa objaví v podobe Truus Wijsmullerovej, členky holandského odbojového hnutia. Truus pašuje židovské deti z nacistického Nemecka do krajín, ktoré sú ochotné sa o ne postarať. Keď pomoc ponúkne aj Veľká Británia, odváži sa priblížiť k Adolfovi Eichmannovi, mužovi, ktorý sa podieľal na konečnom riešení židovskej otázky. Truus bojuje s časom. Každým dňom je čoraz nemožnejšie zachrániť takých, ako je Stephan, jeho malý brat Walter či Žofie-Helene.

 

 

ikona knihy2. Anna a francúzsky bozk (Stephanie Perkins) | YA ROMANCA

februárové knižné novinky - Anna a francúzsky bozkPríbeh, ktorý vo vás bude vyvolávať takmer neustále úsmev, príjemné pocity a dobrú náladu. O hrdinke, ktorú si rýchlo obľúbite, hoci je chvíľami uletená, zmietajú ňou puberťácke hormóny, no stále veľmi sympatická. K tomu si pridajte božský Paríž… Ale k veci – o čom je Anna a francúzsky bozk? 17-ročná Anna sa cíti podvedená. Rodičia ju poslali na ročné štúdium do Paríža na opačný koniec sveta, do neznámej krajiny, hoci nevie ani slovko po francúzsky. Nanajvýš tak oui (áno). Hoci aj to si myslela, že sa píše wee J Opúšťa priateľov, črtajúci sa vzťah aj pohodlný americký život, aby začala od základov. Paríž je mestom nevídaných možností, za iných okolností by ju očaril, ale bez svojich najbližších a znalosti jazyka je ako stratená. Rozhodne sa aspoň vyťažiť z pobytu čo najviac a priblížiť sa k svojmu dlhoročnému snu. Pomocnú ruku jej podá šarmantný, bystrý, vtipný spolužiak Étienne. Skrátka chlapec, ktorý má všetko. Žiaľ, aj priateľku. Anna síce verí, že doma na ňu čaká ten pravý, no ani Étienne ju nenecháva chladnou. Napokon, v meste zamilovaných sa láske ťažko odoláva.

 

 

ikona knihy3. Jediná (Jørn Lier Horst) | SEVERSKÉ KRIMI

februárové knižné novinky - Jediná4.diel krimisérie s Williamom Wistingom, ktorého sme si už dávno zamilovali. Práve pre to, že to nie je žiadny superman, ale poctivý vyšetrovateľ, ktorý sa krok za krokom dostáva k cieľu. Jediná je opäť svedomito vybudovaná zápletka, v ktorej Horst zužitkoval svoje skúsenosti z čias, keď pracoval v polícii. Vyhýba sa žánrovým klišé, jeho príbehy sú autentické a postavy skvele vykreslené. V jeden horúci júlový deň zmizne nádejná mladá hádzanárka Kajsa Bergová. Polícia sa pustí do rozsiahlej pátracej akcie pozorne sledovaná zástupcami médií. Každý deň ich bombardujú novými a čoraz dramatickejšími titulkami a inšpektor Wisting priznáva vlastnú bezradnosť – ani po niekoľkých dňoch totiž nevie, ktorým smerom sa vo vyšetrovaní vydať. Keď sa v lese objaví jama, ktorá nápadne pripomína hrob a o kus ďalej nájdu požiarnici k stromu pripútané zuhoľnatené telo muža, tak sa jeho bezradnosť mení na frustráciu. Na ústave súdneho lekárstva sa hromadia telá a Wisting stále nepozná odpoveď na otázku: Čo sa stalo s Kajsou Bergovou?

 

 

ikona knihy4. Škrabot (Peter Derňár)

februárové knižné novinky - ŠkrabotŠikovne napísaný, napínavý a pútavý triler slovenského autora o tom, čo všetko sme schopní spraviť pre nový začiatok. Slovenské prostredie, drsný jazyk a dve línie, ktoré vás vtiahnu a nútia prevracať jednu stranu za druhou. Škrabot. Hlavný hrdina štyridsiatnik Peter má krátko po rozvode a chce skúsiť terapiu tmou – nechá sa na týždeň zavrieť do miestnosti bez okien, aby sa postavil vlastným strachom, prekonal ich a mohol vstúpiť do novej etapy života s čistým štítom. Tomáš je filmár a už má po krk natáčania hlúpych televíznych seriálov. Po nezrealizovanom projekte sa v ňom niečo zlomí. Lenže keď sa životy dvoch mužov pretnú, ani jeden z nich nehovorí celú pravdu a v hĺbke duše schováva nejedno nepekné tajomstvo. Peter Derňár vystaval naozaj zaujímavý triler, určite má načítaných veľa zahraničných autorov a snaží sa „odkukávať“, využívať osvedčené techniky a prispôsobovať si ich. Držíme palce!

 

 

ikona knihy5. Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí (Eric de Kermel) | CHIC

februárové knižné novinky - Kníhkupectvo na Bylinkovom námestíPríbeh, ktorý bude balzamom na vašu dušu. Ak milujete knihy, svet literatúry a občas zájdete do kníhkupectva, Kníhkupectvo na Bylinkovom námestí sa vám bude páčiť. Zavedieme vás do malého mestečka Uzes na juhu Francúzska, kúsok od Avignonu. Práve tam sa presťahuje Natália a Nathan, ktorí už majú dospelé deti, Paríž im prestal !voňať“ a tak začnú v stredovekom mestečku novú etapu svojho života. Natália tam objaví malé kníhkupectvo, ktoré ju očarí natoľko, že ho kúpi a začne tráviť čas medzi svojimi milovanými knihami. Vďaka svojej láskavosti, empatii a pozitívnemu prístupu k životu si veľmi rýchlo získava srdcia návštevníkov obchodíka a postupne sa stávajú jej priateľmi. A tak toto pôvabné miesto plné úžasných kníh ožíva skutočnými príbehmi Natáliiných zákazníkov – či už je to mladučká Cloé s problematickým vzťahom s prísnymi rodičmi, neúnavný cestovateľ Filip, slepý legionár Tarik či poštár Arthur, snívajúci o živote herca…

 

 

ikona knihy6. Zdravé črevo a trávenie (Ladislav Kužela a Zuzana Čižmáriková)

februárové knižné novinky - Zdravé črevo a trávenieVynikajúca príručka o všetkom, čo sa týka trávenia, žalúdka, čriev, pažeráka…jednoducho, kniha pre vaše zdravie. Fakty a zaujímavosti o jednotlivých orgánoch. K tomu najčastejšie ochorenia, samozrejme možnosti liečby a veľkým bonusom sú desiatky mýtov a faktov ohľadom trávenia, jedla, ale tiež ednoskopie ap. Zdravé črevo a trávenie je výborne spracovaná kniha od renomovaného gastroenetrológa Ladislava Kuželu, ktorému sekundovala Zuzana Čižmáriková. Názorne ukazujú, ako sa ľudia vo veciach svojho zdravia často riadia mýtmi a dezinformáciami, čo má neraz za následok vážne poškodenie ich zdravia. Aj preto ponúkajú informácie a fakty založené na vedeckých dôkazoch, z ktorých vychádza a ktoré aplikuje súčasná západná medicína. Pritom ich jazyk nie je zložitý, bez problémov mu porozumejú aj laici a navyše je celá kniha plnofarebná a graficky prepracovaná. Veľmi prehľadná a pútavá.

 

 

ikona knihy7. Milan Rastislav Štefánik (Michal Kšiňan)

februárové knižné novinky - Milan Rastislav ŠtefánikMichal Kšiňan je expert, pokiaľ ide o najväčšieho Slováka. Už pred pár rokmi mu vyšla kniha s rovnomenným názvom, ktorá nyšla aj v anglickom, nemeckom a francúzskom preklade. Teraz je tu nová kniha, pretože o Štefánikovi sa dá toho napísať oveľa viac. Novinka Milan Rastislav Štefánik s podtitulom Muž, ktorý sa rozprával s hviezdami je prvá vedecká biografia tejto významnej osobnosti slovenských dejín. Kšiňan v nej pútavo približuje Štefánikov život na základe dlhodobého výskumu v archívoch deviatich krajín. Zavedie nás na pozemský raj na Tahiti, do exotického Ekvádoru, na nehostinnú Sibír, alebo do najvýznamnejších rímskych a parížskych salónov v snahe nájsť odpoveď na otázku, ako sa zrodil národný hrdina. Štefánik očaril mnohých ľudí vo svojich časoch, no stále v tom pokračuje a čítanie na takmer 400 stranách je toho dôkazom.

 

 

ikona knihy8. Denník odvážneho bojka: Dolu vodou (Jeff Kinney)

februárové knižné novinky - Dolu vodouUž 15.diel absolútne najobľúbenejšej detskej série súčasnosti – nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Jeff sa s touto sériou dostal na prvé miesto v rebríčku najpredávanejších autorov časopisu New York Times a v hlasovaní detských divákov televízie Nickelodeon šesťkrát získal cenu za najobľúbenejšiu knihu. Časopis Time ho zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí na svete. Decká milujú smoliara Grega Heffleyho a teraz to veru pôjde poriadne Dolu vodou. Greg aj s celou rodinou nasadne do karavanu a vydá sa na výpravu za dobrodružstvom. Nič však nejde podľa plánu a napokon sa ocitnú v autokempingu, ktorý má od letného raja dosť ďaleko. Môže sa ešte niečo pokaziť? Samozrejme! Spustí sa lejak a hladina potoka stúpa… Podarí sa Heffleyovcom zachrániť prázdninový výlet, alebo už všetko pôjde len dolu vodou? Opäť plno zábavy, trapasov, smoly lepiacej sa na päty a dobrodružstva. Jeff chcel touto knihou potešiť deti na celom svete v čase pandémie. Trošku ich odtrhnúť od obrazoviek a počítačov…a určite sa mu to podarilo. Znova veľmi vydarený príbeh, ktorý pobaví.

 

Foto: Ikar, YOLi, Lindeni, Metafora, Slovart, Premedia


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.