Chcete si rozmnožiť niektoré izbové rastliny, ktoré ste si obľúbili? Pri určitých druhoch je lepšie (a jediná možnosť) kúpiť ich v záhradníctve alebo kvetinárstve. Niekedy je fajn “požičať” si od susedov, či známych o kúsok listu alebo odrezok. Práve mnohé krásne a populárne izbové rastliny sa dajú rozmnožiť jednoducho pomocou listových odrezkov. Zaberie vám to hodinku času, potrebujete samotný odrezok, vhodný substrát, práškový stimulátor, perlit…. všetko vám vysvetlíme 🙂
Ak si totiž izbovú rastlinu správne dopestujete, môžete ju rýchlo namnožiť a na sociálnych sieťach vymeniť za iný zaujímavý kúsok. Veď prečo nepomôcť a nepotešiť druhých…a obohatiť tak aj svoju domácu rastlinnú ríšu?
Kým začnete…
V prvom rade je dôležité mať čisté, ideálne vydezinfikované nástroje. Či už používate na odoberanie odrezkov nožík alebo nožnice, uistite sa, že sú čisté a dostatočné ostré. Aj drobné nečistoty totiž môžu spôsobiť, že odrezky začnú čoskoro zahnívať.
Okrem toho, vhodné je použiť aj rukavice, v ktorých sa vám bude ľahko pracovať. Výlučky niektorých rastlín, napríklad fikusov, totiž môžu vyvolať alergickú reakciu a podráždiť pokožku.
Ako si vyrobiť odrezky?
Môžete začať napríklad listom. Ako píše portál Gardenista, môžete tak množiť napríklad populárne svokrine jazyky, africké fialky, vianočný kaktus, begónie, figovníky, hatioru (veľkonočný kaktus), kaméliu alebo zamiokulkas. Nenechajte sa však zaskočiť, ak to potrvá dlhšie. Pri zamiokulkase môže trvať aj niekoľko týždňov či dokonca mesiacov, kým konečne uvidíte prvé korienky a napokon hľuzu.
Odrezky vždy odoberajte s úplne zdravých listov a rastlín, ktoré hodinu je dobré hodinu pred odberom zaliať. Na podporu rýchlejšieho zakorenenia použite práškový stimulátor.
Nie všetky rastliny je však možné množiť len listom. Niektoré rastliny musia mať aj dostatočne dlhú stonku. Aj keď samotný list môže pustiť korene, plnohodnotná rastlina z neho vyrásť nemusí a list časom uhynie. Platí to napríklad v prípade populárnej voskovky v tvare srdiečka (hoya kerrii), ktorú niektorí z vás možno kúpili v obchode na Valentína.
Niektoré rastliny sa množia hľuzami. Hľuzu má napríklad spomínaný zamiokulkas. Ideálne je deliť ju v prípade, ak je väčšia.
V čom zakoreňovať izbové rastliny?
Najbežnejšou metódou je zakoreňovanie odrezkov vo vode. Nie je to nič zložité, stačí, ak odrezok dáte do pohára s chladnou vodou. Raz za čas je potrebné vodu vymeniť za čerstvú, inak stačí len čakať, kým sa objavia korienky.
Ďalšou z možností je perlit. Kúpite ho vo väčšine záhradkárstiev. Je to veľmi ľahký materiál, ktorý sa pridáva aj do črepníkov k substrátu, aby bola zemina vzdušnejšia. Ideálne je, ak nasypete perlit do uzatvárateľného mikroténového vrecúška (naplňte približne tretinu vrecúška). Uložte na perlit odrezky rastlín, navlhčite ho a vrecúško uzavrite. Vrecúško stačí občas otvoriť a „vyvetrať“. Prípadne skontrolovať, či nie je potrebné perlit opäť navlhčiť. Ideálne je rastlinku zasadiť, ak majú korienky aspoň 3 centimetre.
Prečítajte si tiež
8 najčastejších problémov s izbovými rastlinami.
Počuli ste už o rašeliníku?
Aj keď o jeho výhodách mnoho ľudí nevie, čoraz väčšej popularite sa medzi milovníkmi izbových rastlín teší rašeliník (sphagnum moss). V záhradníctvach ho však nehľadajte, kúpite ho skôr v chovateľských potrebách. Rastliny sa v ňom zakoreňujú rovnako ako v perlite. Je to vlastne hydrofilný mach, ktorý dokáže vďaka svojím špecifickým vlastnostiam udržať obrovské množstvo vody
Kôpku rašeliníka namočte na 20 minút do vody, vyžmýkajte a je pripravený na použitie. Dajte ho do uzatvárateľného vrecúška, pridajte odrezok a z času na čas skontrolujte. Vrecúško dajte na suché, teplé miesto. Nie je však vhodné nechať ho na priamom slnku. Priebežne navlhčite.
Ak bude mať odrezok dostatočne dlhé korienky, rašeliník opatrne odstráňte tak, aby sa korene nepoškodili. Niektorí milovníci rastlín však sadia rastlinu spolu s trochou rešeliníka. Výborne sa pomocou rašeliníka množia orchidey.
Prajeme veľa úspechov pri pestovaní a množení rastlín!
Zdroj a foto: Gardenista, Záhradný magazín, Gardening know how
Pixabay.com, Unsplash.com