Jeseň v záhrade a zmeny počasia

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V septembri sa tradične záhradkárska sezóna chýli ku koncu. Aj vy sa tešíte z poslednej úrody a rekapitulujete všetko to, čo sa vám tento rok vydarilo a s čím ste boli spokojní? V jesennom období však nepodceňte včasnú prípravu záhrady na zimný spánok.

Záhradný nábytok vám zrejme celú sezónu dobre slúžil pri práci, aj v čase oddychu. No aj naň pôsobilo počas celej sezóny počasie – slnko, vietor a dážď. Preto si zaslúži rovnakú starostlivosť pred zimou ako rastliny. Na jeseň je dobré exteriérovému nábytku dopriať pred uskladnením nový náter. Pred náterom povrch dreveného nábytku obrúste jemným brúsnym papierom a nerovnosti či praskliny vytmeľte tmelom. Na takto pripravený podklad naneste impregnačný transparentný náter, ktorý vsiakne hlboko do dreva. A pokiaľ máte záhradné dekorácie, ktoré sú vyrobené z textilu či z jemnej sieťoviny tyl, tieto na jeseň uskladnite do interiéru tiež, aby sa v sychravom počasí vonku neznehodnotili.

 

Jesenné práce

Pred zimou je dobré záhrade vrátiť aspoň časť z toho, čím vás cez leto obdarila. V jesennom období nepodceňte pri prácach v exteriéri chladné počasie a vhodne sa oblečte. Teplé termoprádlo pod pracovným odevom zaručí pohodlie aj v sychravom počasí. A kvalitná pláštenka vám dovolí pracovať aj v prípade, že popŕcha. Čo sa obuvi týka, v daždivom období sú, samozrejme, v záhrade nenahraditeľné zateplené gumáky, aby ste sa mohli postarať o pôdu a rastliny v každom počasí.

V úžitkovej časti záhrady je potrebné najprv pozbierať všetky odumreté rastliny, potom pôdu prekypriť a aplikovať jesenné hnojivo či kompost. Jesenné kvety z okrasných záhonov môžete vysušiť a použiť na rôzne dekorácie.
Dekorácia na hrob so sušených chryzantém či iných kvetov vám v novembri určite padne vhod. Trávnik je tiež potrebné zazimovať – prvoradá je vertikulácia a odstránenie plsti, ktorá bráni prenikaniu živín do pôdy. Nasleduje hnojenie, ktoré trávu v zime ochráni nielen pred premrznutím, ale aj pred rôznymi ochoreniami, najmä pred plesňami.      práca na záhrade ročný kalendár

Ďalšie inšpiratívne články z rubriky ZÁHRADA.

 

Likvidácia odpadu

Mnohí záhradkári si lámu hlavu nad tým, ako sa zbaviť odpadu, ktorý sa im na záhrade počas leta nazhromaždil. Nie každý vie, že záhrada dokáže všetok rastlinný odpad zužitkovať sama. Pokosenú trávu je možné rozdať chovateľom drobných zvierat, alebo ju zmiešať s hnedým odpadom – so suchým lístím, s konármi či s drevnou štiepkou a všetko spolu skompostovať. Trávu je možné tiež vysušiť a v nasledujúcom roku využiť na mulčovanie, čím sa navyše zabráni aj prerastaniu buriny.

Ďalším skvelým využitím pokosenej trávy je jej navrstvenie pri koreňoch stromov. Mierne vysušenú trávu stačí len obsypať okolo kmeňov stromov – koreňom tým zabezpečíte lepší prísun živín a zároveň zabránite prebytočnému odparovaniu vody.

— PR článok —
Foto: Dreamstime.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.