Chcete si v lete vybehnúť do lesa a opiecť špekáčiky alebo slaninku? Pozor na aktuálny zákaz pre dané územie – vždy si radšej overte aktuálnu informáciu. Na mnohých miestach totiž platí zákaz kladenia ohňa, často počas celého leta, dokonca až do konca septembra. Ide totiž o obdobie zvýšeného nebezpečenstva požiarov a zakázané je opekať dokonca na vyhradených ohniskách, ktoré sú na to určené.
Kde teda môžem opekať? Čo mi hrozí, ak poruším tento zákaz?
Zákaz kladenia ohňa
Napríklad Mestské lesy v Bratislave zakázali kladenie ohňa na všetkých miestach od 12.júla 2024 až do odvolania. V lesoparku je viacero miest, ktoré sú špeciálne vyhradené na opekanie. Ide o kryté ohniská, ako vidíte na fotografii vyššie. Ak sú splnené všetky podmienky, môžete tam bez problémov opekať. Toto miesto je navyše označené tabuľou Miesto na kladenie ohňa.
Ale pozor! V čase zvýšeného nebezpečenstva požiarov vyhlasuje Hasičský a záchranný útvar zákaz kladenia ohňa na všetkých miestach, a teda opekať nesmiete ani na týchto vyhradených miestach.
V tomto prípade ide o celé Mestské lesy, kataster Bratislavy, aj Devínsku kobylu či lužné lesy.
Pozrite si Mapu ohnísk v správe Mestských lesov Bratislava. Červenou je označené pôvodné ohnisko, písmenom G v modrom krúžku Gril, symbol ohňa v čiernom kruhu Platené ohnisko a symbol ohňa v žltom kruhu Štandardizované ohnisko.
Napríklad na Dolnom Červenom kríži nad Račou, kde sme boli my, sú 4 pôvodné ohniská a jeden gril pod prístreškom.
Kto to kontroluje a čo hrozí za porušenie?
Zákaz kladenia ohňa môže skontrolovať hasič, mestská a štátna polícia, ako aj lesná stráž. Ide najmä o obľúbené turistické trasy, kde sú už ohniská pripravené, no často amatérsky, neraz priamo pod stromami kvôli tieňu. Oheň sa tak môže ľahko rozšíriť.
Tiež je na týchto miestach zakázané fajčiť a odhadzovať ohorky, prípadne iné tlejúce, či dokonca horiace veci. Nemali by ste používať ani otvorený oheň.
Kódex opekača
Existujú všeobecné pravidlá, na čo by ste mali myslieť a na čo nezabudnúť, ak si idete do prírody opekať alebo grilovať. Tu sú zásady hasičov, či lesných strážcov (nižšie nájdete aj infografiku Zásady opekania od Ohniska.sk):
- Oheň zakladajte iba v ohnisku na vyhradenom mieste.
- Nezakladajte ohnisko blízko suchej trávy, kríkov, ihličia, prípadne na koreňoch stromov.
- Drevo skladujte minimálne dva metre od ohniska.
- Oheň pred odchodom uhaste vodou a pahrebu rozhrabte.
- Nikdy nenechajte oheň bez dozoru. Po vašom odchode sa môže rozfúkať vietor a riziko požiaru sa tým výrazne zvyšuje.
- Nepúšťajte nahlas hudbu, nerušte zver a ostatných návštevníkov.
- Pri odchode zanechajte piknikové miesto čisté a bezpečné, uistite sa, že po opekaní neostali prázdne fľaše, plechovky a iné odpadky.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Ohniska.sk, lesy.bratislava.sk