Kniha s latrínou na obálke. Jozef Banáš a Dementi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jozef Banáš opäť provokuje, podpichuje a niektorí z jeho novej knihy asi radosť nebudú mať. Dokonca prekvapuje už obálkou, ktorá je zaujímavo graficky spracovaná: je na nej latrína so srdiečkom. Podľa Banáša je to veľmi dôležitá inštitúcia v živote Slovákov. „Žiaľ, latrína sa vytráca z našich životov a tak to aj s nami vyzerá. Latrína je totiž vec očistná. Každý, kto má s ňou skúsenosti, vie, že keď odtiaľ vyjde, je odľahčený a má úplne iný názor na život,“ dodal úspešný autor.

Dementi je voľné pokračovanie veľmi úspešnej prvotiny Idioti v politike. „Nie je však len o politike, je to o všetkých aspektoch nášho života,“ povedal Jozef Banáš, ktorý si zobral na paškál dianie v politike, aj v ekonomike, armáde, doprave, kultúre, športe, cirkvi či médiách. Využil mnohé epizódy a gagy, ktoré nazbieral počas ciest po Slovensku.

Pozrite si VIDEO z krstu knihy Dementi:

„Pri tejto knihe som si vlastne oddýchol od predchádzajúcich kníh,“ tvrdí Jozef Banáš, ktorý má na konte viaceré hity ako Kód 1, Kód 9, Sezóna potkanov či Velestúr. Dodnes už predal cca 200.000 kníh, čo sa podarí máloktorému slovenskému spisovateľovi. A novinka Dementi má perspektívu výrazne zvýšiť toto číslo. Prvá demotivačná kniha, ako znie podtitul novinky, je však zábavná, ironická, sarkastická a Banáš si v nej uťahuje z nás všetkých vrátane seba samého.

„Odporúčam náklad 5 538 036 kusov, aby sa nikto nevyhováral, že ju nemá.“
pesničkár Janko Kulich

Jozef Banáš si myslí, že knihe by sa mali vyhýbať tí, čo nemajú zmysel pre recesiu a humor. Svojským štýlom a ostrým vtipom rozpitváva typické vlastnosti Slovákov, ich problémy, komplexy, každodenný život aj politické kauzy.
V knižke nechýbajú vtipné a neraz mimoriadne trefné fotografie.

Jozef Banáš a Dementi

Zábavná, ironická, sarkastická…a o nás, Slovákoch.

Ku knihe Dementi vznikol aj hudobný soundtrack, v ktorom môžete vidieť Jozefa Banáša ako tancuje v slovenskom kroji. Pesničku „Len aby sme v hanbe neostali“ nahrali chalani z folkovej skupiny Janko Kulich a Kolegium zo Žiaru nad Hronom. „S chlapcami vystupujeme dosť často po Slovensku. Jano bol jeden z prvých čitateľov Dementi. Mojej knihe odporučil náklad 5 a pol milióna, aby sa žiadny občan tejto krajiny nemohol vyhovárať, že ju nemá,“ usmieva sa Jozef Banáš.

Jozefovi Banášovi sa v tomto roku mimoriadne darí, vyšlo mu až päť kníh. V januári román Velestúr, v auguste v Egypte arabský preklad knihy Idioti v politike, teraz v októbri novinka Dementi a maďarská verzia románu Zóna nadšenia, ktorý vyjde v decembri aj v bulharčine.
V týchto dňoch už cestuje Jozef Banáš po Butáne a Himalájach, kde chce zbierať materiál do novej knižky s pracovným názvom Kód 7. V Butáne totiž žijú údajne najšťastnejší ľudia na svete a chce preto zistiť, ako to je možné a či je to naozaj pravda.

Rasťo Piško

Ukážku z knihy Dementi prečítal Rasťo Piško.

Viac o knihách Jozefa Banáša nájdete na www.jozefbanas.sk.

Mark Twain kedysi povedal: „Občas si nie som istý, či svetu vládnu múdri ľudia, ktorí si z nás robia žarty, alebo dementi, ktorí to myslia vážne.“
Na Slovensku je z obidvoch skupín viac než dosť ľudí, hoci niekedy máme pocit, že prevládajú najmä tí dementi. A predovšetkým na tých „vyšších miestach“. veľmi dobre to dokumentuje novinka Dementi od Jozefa Banáša, ktorá si uťahuje zo Slovákov, Slovenska, našich symbolov, sviatkov, zo slovenských tradícií…a je na každom z nás, či mu vlastné ego dovolí zabaviť sa a nechať si pouťahovať aj zo seba samého.

Foto: Tomáš Galierik

Dementi krst knihy

Knihu Dementi pokrstili 50-ročnou borovičkou za 8 korún:-)

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.