Krásy a zaujímavosti Nórska treba zažiť na vlastnej koži

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Keď sa povie Nórsko, napadne vám všeličo. Vysoká životná úroveň (ale aj vysoké ceny 🙂 ). Nádherné príroda a neuveriteľné fjordy. Severské detektívky a Jo Nesbo, Samuel Bjork, či Jorn Lier Horst.
Nórsko však nie je len krajina tisícich fjordov, ale má aj jedinečnú architektúru miest a zaujímavé pamiatky na každom kroku.  Nórsko sa tak stalo vyhľadávanou destináciou pre turistov.
Presvedčte sa, že krásy a zaujímavosti Nórska sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Krajina má totiž čo ponúknuť turistom, aj dovolenkárom. Nenechajte si ujsť napríklad ruch hlavného mesta, načerpajte sily v prírode, posilnite sa na plážach a pokochajte sa architektúrou. Nebudete ľutovať. Nórsko je známe nádhernou nedotknutou prírodou. Všetci milovníci prírody by mali preto zbystriť pozornosť. Dovolenkujúci z celého sveta sem prichádzajú práve kvôli nádhernej prírode.

 

Oslo – povinná zástavka č.1

Hlavné mesto je pýchou Nórska, preto ho nevynechávajte zo svojho itineráru. Skrýva v sebe niečo magnetizujúce. V Osle je čo vidieť, čo ochutnať, zaujímavých miest je tu tiež veľmi veľa.
Športovci ocenia slávny skokanský mostík Holmenkollen, kde sa dá pohodlne vyviezť metrom až tesne k nemu. Mostík sa nachádza v horskom prostredí, pri lese. Z neho zažijete výhľad na celé Oslo a priľahlé more.

Luxusná promenáda v centre mesta pri mori, Akker Brygge, je skutočne podmanivá a dýcha luxusom. Na móle nájdete všetko, po čom vaša duša piští. Luxusné reštaurácie, drahé butiky, lavičky, prechádzku. Väčšiu noblesu len ťažko zažiť.
Oproti Akker Brygge nájdete stredovekú starobylú pevnosť Akerhus Fortress týčiacu sa nad mestom.
V  zálive tiež možno zbadať aj Radnicu, keďže je tu všetko poruke. Práve silueta Radnice je neprehliadnuteľná aj zdiaľky – budova z červených tehiel a takmer 70-metrové veže. Stavali ju asi 20 rokov a každoročne je v decembri dejiskom ceremoniálu udeľovania Nobelovej ceny za mier.

Radnica City Hall Oslo Nórsko

Radnica v meste Oslo.

Opera, Vigeland aj Vikingovia

Hneď vedľa radnice o pár uličiek ďalej narazíte na vychytený bulvár kráľa Karla a Kráľovský palác s priľahlými záhradami. Pozornosť turistov púta najmä kráska na mori – jedinečná stavba Opera House nad morom, kde si každý turista povinne robí selfíčka. Unikátna architektúra opery postavená na mori vás zavedie do inej dimenzie spoznávania.
Jedným z najkrajších miest je Viegeland park. V parku sa nachádza množstvo sôch v životnej veľkosti, fontány a vstup je free. Sochy zachytávajú emócie človeka ako plač, smiech, radosť, zúfalstvo, dojatie, lásku….
Objavte aj čaro miestnych vikinských múzeí na polostrove Bygdoy.

Že v Osle sa nedá kúpať a neexistujú tam pláže? Veľký omyl! Pláží je tu hneď v blízkosti centra mnoho, napríklad Bygdoy, polostrov Huk, alebo Fornebu. Kúpať sa môžete, ak ste samozrejme otužilec. More má cez leto okolo 23 stupňov.

sochy v parku Vigeland, Oslo, Nórsko

Sochy vo Vigeland parku.

Opera House v Oslo.

Opera House v Oslo.

Národný park Jotunheimen

Turisti milujúci vysokohorskú turistiku si prídu na svoje v národnom parku Jotunheimen. Nájdeme ho v nadmorskej výške cca 2 000 m n. m. Najvyšší vrch sa nazýva Galdhøpigge. V národnom parku môžete obdivovať nádhernú prírodu, jazerá, bohatú horskú flóru a faunu. Nedotknutá príroda čaká na objavenie.
Kedysi prezývali park Domovom obrov a bol jedným z deviatich svetov vikinskej mytológie. Územie osídľovali už od doby kamennej lovci a zberači. Prvé obydlia  našli neďaleko jazier Gjende a Russvatnet ešte z doby bronzovej a železnej.

Mestečko Alesund

Toto mestečko je fascinujúce ako priam zo sna. Vďaka svojej netradičnej a netypickej architektúre je vyhľadávané turistami z celého sveta. Obklopujú ho z každej strany fjordy, pretože sa rozkladá na troch ostrovoch prepojených mostami. Vďaka jednotnej secesnej výstavbe patrí toto miesto medzi najväčšie poklady Nórska.

North Cape

Predstavuje najsevernejší bod Európy, ktorý turisti chodia obdivovať najmä pre to, že má túto vlastnosť. Patrí k najnavštevovanejším miestam v krajine. Dychberúce útesy a vidiecka atmosféra sú veľkým lákadlom pre každého. Z miesta srší pokoj, priateľská rodinná a pohodová atmosféra.

Pozrite si aj ďalšie naše CESTOVATEĽSKÉ TIPY.Lepsiden.sk cestovanie

Bergen

Všetci istotne poznajú najznámejšiu fotografiu z Nórska, na ktorej sa črtá prístav Bergen.
Bergen je druhé najväčšie mesto Nórska a podľa niektorých najkrajším v tejto krajine.
Víta vás malebný prístav s menšími loďkami a na jeho pozadí sa vynímajú vysoké domčeky, ktorých fasády sú farebné. Mesto je nielen prístavné, ale aj rybárske. Sála z neho príjemná atmosféra. Prejdite sa bulvárom , naplní vás to radosťou. Bolo zaradené aj do zoznamu UNESCO.

katedrála Nidaros v NórskuKatedrála Nidaros

Pravdepodobne ide o najväčšiu stredovekú katedrálu v Nórsku, ktorú postavili v meste Trondheim. Impozantná budova je vyšperkovaná mnohými detailami. Nájdete tam napríklad kráľovskú korunu. Kúsok odtiaľ sa ocitnete v centre krásneho severského mesta Trondheimu. Tu môžete tiež obdivovať impozantnú severskú architektúru.
Nórsko stojí za pozretie, a nielen na pár dní.

Foto: autorka a Pixabay.com

Výhľad na záliv v Oslo.

Výhľad na záliv v Oslo.

 


Zdielať

About Author

Vyštudovala som manažment cestovného ruchu a kultúry v Nitre, pochádzam však zo Žiliny – Trnového. Písala som pre rôzne online portály, pracovala som tiež v CK Ruefa Reisen, takže máme veľmi blízko k cestovaniu. Rada píšem aj o lifestyle, partnerských vzťahoch, rodine a deťoch, aj o zdraví, či kultúre ako takej.

Komentáre sú uzavreté.