Kúpele Smrdáky. Pri akých problémoch pomáha ich liečivá voda i bahno?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kúpele Smrdáky neďaleko Senice preslávila liečivá minerálna voda. Pomenovanie dostali podľa charakteristického zápachu sírovodíkových prameňov, ktoré sa v okolí spomínajú už v 16. storočí. Smrdácka minerálna voda patrí k najkoncentrovanejším sírovodíkovým vodám v Európe, ktorá síce zapácha, ale má neobyčajné účinky zvlášť pri kožných ochoreniach.
Tamojšie sírne bahno sa zasa využíva ako zdravotná pomôcka vo forme zábalov na boľavé kĺby a chrbticu.
Ako sa dostanete do Smrdák? Ktoré choroby je vhodné liečiť v tamojších kúpeľoch a ako fungujú Kúpele Smrdáky dnes? Čo možno vidieť na okolí a ako sa tam dá stráviť čas? Poradíme.

Legenda
Podľa legendy liečivú silu minerálnych prameňov objavil pastier, ktorý si boľavé nohy vyliečil kúpaním v zapáchajúcej vode. Zvesť o tomto úspechu sa rýchlo šírila a ľudia ju začali vyhľadávať. Liečivé žriedlo s výraznou sírnou zložkou stálo aj za pomenovaním obce i kúpeľov – sírovodíkové výpary sa šírili od okolitých močarín.

 

Ako sa dostať do Smrdákov?

kúpele smrdákySmrdáky sa nachádzajú pár kilometrov severne od Senice smerom na Holíč. Ak idete po diaľnici D1 od Žiliny, môžete zísť z diaľnice na Nové Mesto nad Váhom, cez Starú Turú, Myjavu, potom na Sobotište k Senici a na Smrdáky. Táto trasa myjavskými kopanicami, cez Podjavorinský kraj je samostatným zážitkom, ktorý sa oplatí vyskúšať.

Ak idete od Bratislavy po D1, zídete na Trnavu a pokračujete cez Boleráz, Trstín, Jablonicu, Senicu a do Smrdák.
Zo západu sa tam dostanete z diaľnice D2 cez Kúty, Šaštín-Stráže, Senicu, alebo hornou cestou cez Kopčany, Holíč a potom doprava na Radošovce.

 

Obec Smrdáky

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1436, v listine kráľa Žigmunda sa spomína aj obec Zmerdeche pri opise panstva, ktoré prechádzalo do rúk Michala Országha. Jej stredoveké názvy sa menili: Szmerdecze, Szmrdaki a Szmerdak. Smrdáky pôvodne patrili k čachtickému panstvu, od roku 1572 prešli pod správu brančského panstva. Už v tom čase sa spomínajú zapáchajúce sírovodíkové pramene a v urbári z roku 1617 sa Smrdáky uvádzajú ako kúpeľné miesto (Termae frigidae).

Pramene zaznamenal aj slovenský polyhistor Matej Bel v 18. storočí. Prvý rozbor vody pripravil skalický lekár Ján Matej Gottman, keď sa robil súpis minerálnych prameňov v období vlády Márie Terézie. Na základe rozboru navrhol v Smrdákoch vybudovať kúpele.

kúpele smrdáky

 

Kúpele Smrdáky

História kúpeľov sa začala písať v polovici 19. storočia. „Dovtedy väčšiemu rozvoju kúpeľov bránilo močaristé územie a až v tridsiatych rokoch 19. storočia sa s tým rozhodol „bojovať“ majiteľ panstva barón Jozef Vietoris,“ popisuje vydavateľ a milovník cestovania Daniel Kollár v časopise Krásy Slovenska. „V rokoch 1832 a 1833 tu dal najprv navoziť zeminu na spevnenie a následne dal postaviť prvú kúpeľnú budovu a kaštieľ pre zámožných kúpeľných hostí.“

Pôvodný kaštieľ po rozsiahlej rekonštrukcii a modernizácii dodnes slúži ako liečebný dom. Kúpele si vďaka vode účinnej najmä na kožné ochorenia získali veľmi dobrú povesť a boli známe po celom Uhorsku. Slúžili aj ako vojenská zotavovňa a počas medzivojnového obdobia tu vyrástla osobitná zotavovňa pre políciu, dnes Liečebný dom Eva.

Priľahlý park sa začal budovať spolu s prvými stavbami a dnes ponúka príjemnú zónu oddychu a svojou miernou klímou dotvára ideálne podmienky na rehabilitáciu a liečbu.

 

Liečivé minerálne bahno

Zásadnejší rozmach kúpeľov nastal v polovici 20. storočia po tom, čo rozsiahly hydrogeologický prieskum liečivých zdrojov odkryl hodnotnejšie pramene a minerálne bahno. Vzhľadom na mimoriadne vhodné zloženie minerálnej vody a dosiahnuté liečebné výsledky sa kúpele už v druhej polovici 20. storočia špecializovali výlučne na liečbu kožných ochorení. Zloženie smrdáckej liečivej vody je naozaj unikátne. Jeden liter obsahuje viac ako 3 100 mg minerálnych zložiek. Pozoruhodné liečebné účinky má aj sírne bahno.

kúpele smrdáky

 

Kúpele dnes

Primárne sa aj dnes kúpele Smrdáky špecializujú na liečbu viacerých kožných ochorení, pričom vynikajúce výsledky pocítili mnohí pacienti s psoriázou, atopickým ekzémom, neurodermatitídou, ale aj pacienti s popáleninami a poleptaniami. Okrem kožných indikácií sa v Smrdákoch liečia aj ochorenia pohybového ústrojenstva. Zotavujú sa tu pacienti s chorobami z povolania, ktoré postihujú pohybový aparát.

Kúpele dnes pozostávajú z liečebných domov Centrál, Vietoris a Morava a ďalších kúpeľných domov. Spája ich veľký kúpeľný park, kde sa nachádza aj budova balneoterapie. Liečbu alebo len wellness pobyt v kúpeľoch Smrdáky si možno spojiť s aktívnym oddychom a výletmi do okolia.

Na Záhorí si do sýtosti môžeme užiť bicyklovanie, prechádzky v nenáročných terénoch, ale aj návštevu kultúrnych a historických pamiatok. Neďaleko Smrdák sa nachádza aj golfový areál Šajdíkove Humence.
Odporúčame aj blízky Šaštín, ktorý je známy nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí predovšetkým ako pútnické miesto. Za sochou Sedembolestnej Panny Márie sem už oddávna prichádzali ľudia zo širokého okolia.

Zdroj: Daniel Kollár, časopis Krásy Slovenska (predplatné TU), Lepšídeň.sk, Wikipedia
Foto: Martin Kasarda a Ján Lacika

krásy slovenska predplatné


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.