7 najlepších detektívok od Agathy Christie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ktoré sú jej najlepšie alebo najobľúbenejšie detektívky? Určite má každý jej fanúšik svoj vlastný rebríček, minimálne prvých dvoch-troch jej kníh. Vo svete vznikli viaceré rebríčky najlepších detektívok Agathy Christie, no my sme sa opierali najmä o prieskum, ktorý priniesol britský The Guardian.
Expert na dielo Agathy Christie a jej celoživotný fanúšik John Curran pochádza z Dublinu, dlhé roky sa odborne zaoberá jej dielom, životom, pôsobil ako konzultant a vyšla mu aj kniha Tajné zápisníky Agathy Christie, v ktorej skúmal obsah 73 doteraz nezverejnených denníkov.

Prinášame vám 7 najobľúbenejších detektívok kráľovnej tohto žánru…môžete si ho porovnať so svojím rebríčkom. Môžete ho doplniť, úplne poprehadzovať. Hlavné je vychutnávať si naďalej knihy Agathy Christie a jej nesmrteľného Hercula Poirota či Jane Marplovej 🙂

 

7 najlepších detektívok Agathy Christie

Ktorá je vaša naj detektívka od Agathy Christie? Možno je to Smrť v Mezopotámii alebo Smrť na Níle. Alebo Záhada Modrého vlaku, či Nemý svedok. A čo Zabudnutá vražda, či Vražda v End House? Je ich veľa, mnohé sú úžasné a ak máte radi kráľovnú klasickej detektívky, vypočujte si vynikajúci podcast so spisovateľkou a milovníčkou i znalkyňou Agathy Christie, s Danielou Kapitáňovou.

 

ikona knihy1. Vražda Rogera Ackroyda

Vraždu Rogera Arcroyda napísala v roku 1926 a je to jeden z najslávnejších románov, ktorý pred niekoľkými rokmi britská Asociácia autorov kriminálnych románov vyhlásila za najlepšiu detektívku všetkých čias.

Roger Ackroyd je bohatý podnikateľ a vdovec. Bol to muž, čo vedel priveľa. Vedel, že žena, ktorú miluje a chce sa s ňou oženiť, otrávila svojho prvého manžela. Vedel, že ju niekto vydieral, aj že si sama vzala život. Krátko po jej smrti mu príde list, z ktorého sa mal dozvedieť, kto je ten záhadný vydierač. Ibaže Ackroyd zomrie, skôr ako list dočíta – prebodnutý odzadu v obľúbenom kresle vo svojej pracovni. Vtedy na scénu prichádza priateľ zavraždeného, belgický detektív na dôchodku, ktorým nie je nik iný ako slávny Hercule Poirot…

Spoiler
Teraz nečítajte, ak ešte nemáte túto detektívku prelúskanú: geniálnosť tohto príbehu je napríklad v tom, že A.Christie v ňom porušuje jedno z pravidiel dobrej detektívky. Vrahom je totiž samotný rozprávač. Autorka sa brilantne napísaným príbehom “pohráva” s čitateľom do posledného slova. Podsúva falošné stopy a indície, no nikdy nezamlčuje fakty.

 

 

ikona knihy2. Vraždy podľa abecedy

Ďalšia lahôdka, ktorú si musíte prečítať.
V prímorských letoviskách na juhu Anglicka vyčíňa sériový vrah. V listoch podpísaných šifrou ABC posiela Poirotovi indície k ďalšej vražde. Postupuje systematicky, obete si vyberá v abecednom poradí. Alica Ascherová z Andoveru, Betty Barnardová z Bexhillu, Carmichael Clark z Churstonu. Najbližšie ma udrieť v Doncasteri.

Tiež jedna z najslávnejších a najúspešnejších detektívok, vyšla v roku 1936 a dočkala sa mnohých adaptácií, dokonca aj japonského animovaného seriálu. Naposledy ju spracovali Briti do trojdielneho seriálu s Johnom Malkovichom.

 

 

ikona knihy3. Vražda v Orient exprese

Orient expres je luxusný vlak smerujúci z Istanbulu do francúzskeho Calais. Cestou uviazne v snehovom záveji, pričom nepríjemná udalosť nahráva do karát malému detektívovi s dokonale navoskovanými a upravenými fúzikmi. Získava čas, aby stihol vyriešiť smrť nenávideného miliardára v jednom z kupé vlaku.

Vražda v Orient Exprese je asi najslávnejší príbeh Agathy Christie, ktorý sa v roku 1974 dočkal veľmi verného filmového spracovania s famóznym hereckým obsadením. Zahrala si v ňom napríklad Ingrid Bergmanová, ktorá za svoju úlohu získala Oscara, Albert Finney, ktorý bol na ocenenie nominovaný, či Sean Connery.

Druhá temnejšie ladená adaptácia knihy je z roku 2010, v rámci televíznej série v hlavnej úlohe s Davidom Suchetom.
A v roku 2017 pribudla najnovšia filmová adaptácia s ešte hviezdnejším obsadením: Kenneth Branagh, Penelope Cruz, Willem Dafoe, Judi Dench, Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Leslie Odom junior, či Daisy Ridley.

 

 

ikona knihy4. Desať malých černoškov

Ďalšia kultovka, ktorá však naposledy vyšla pod názvom A neostal ani jeden. Na celom svete sa z nej predalo vyše sto miliónov výtlačkov. Riekanka tvoriaca ústrednú líniu príbehu je vlastne pesnička Franka Greena, ktorého si rýchlo obľúbili najmä deti a aj preto je niekedy mylne považovaná za detskú riekanku…

Dej románu nás zavedie na neobývaný skalnatý ostrov pri pobreží Devonu, kam skupinu desiatich ľudí pozval majiteľ prepychového sídla pán Amis. Je medzi nimi sekretárka a učiteľka telocviku, mladý doktor, čudný generál, policajt vo výslužbe, či manželský pár, ktorý sa mal starať o želania hostí.
Tajomný hostiteľ sa však neukáže a hostia čoskoro pochopia, že na ostrove sú ako v pasci. Situácia sa dramaticky vyhrotí, keď neznámy hlas z gramofónu každého z nich obviní, že zapríčinil smrť človeka. Ich osudy sú spočítaní a z ostrova nik nevyviazne živý.

A tak ako ubúda vojačikov v detskej riekanke, vo vile postupne ubúda hostí, ktorých vraždí chladnokrvný šialenec. Najdesivejšie však je, že vrahom je jeden z nich…

Pôvodný názov bol teda Desať malých černoškov (Ten Little Niggers) a kniha vyšla vo Veľkej Británii. V USA však vyšla pod politicky korektným názvom A neostal ani jeden (And Then There Were None). Nigger je vlastne ostrov, Nigger Island, ako miesto, kde sa odohráva príbeh.

 

 

ikona knihy5. Ohlásená vražda

Podľa väčšiny fanúšikov ide o najlepší príbeh, kde vystupuje slečna Jane Marplová.
Pokojnú hladinu života vidieckeho mestečka rozvíri inzerát, ktorý oznamuje, že v dome slečny Blackockovej príde k vražde. Z navonok nevinného žartíka sa nakoniec vykľuje hrôzostrašná skutočnosť. Svedkov smrti mladého muža je viac ako dosť, vo vzduchu však visí otázka. Bola to vražda, alebo nešťastná náhoda? Aj inšpektor Craddock je bezradný.

Mozaiku záhadného prípadu môže zložiť iba slečna Marplová so svojím skvelým postrehom. Musí sa však poponáhľať, lebo vrah bez milosti odstraňuje tých, čo vedia priveľa.

“Jeden z najdômyselnejšie skonštruovaných príbehov Agathy Christie,”  napísali v Time Out o knihe Ohlásená vražda.

 

 

ikona knihy6. Päť malých prasiatok

Ďalší vynikajúci detektívny rébus z pera legendárnej spisovateľky, ktorý vyšiel v roku 1943. Jedného dňa sa na Hercula Poirota obráti Carla Lemerchantová so žiadosťou, aby vyšetril šestnásť rokov starý prípad vraždy jej otca Amyasa Cralea, za ktorú odsúdili jej matku. Mladá žena je skalopevne presvedčená o matkinej nevine a prosí Poirota, aby odhalil skutočného vraha a očistil tak jej meno.

Slávny detektív sa teda pustí do pátrania a osobne sa stretne s ľuďmi, ktorí boli pred rokmi na mieste činu. Ak Amyasa Cralea nezabila jeho manželka Caroline, musel to urobiť niekto z nich…
Detektívka Päť malých prasiatok je zaujímavá tým, že svedkovia udalostí o nich rozprávajú retrospektívne na základe vlastných spomienok. Každý pridáva svoj uhol pohľadu. Napriek tomu, že je v nej len päť podozrivých, Agatha nás dokonale zmätie, vodí za nos a napokon predloží prekvapujúce rozuzlenie.

 

 

ikona knihy7. Opona: Posledný prípad Hercula Poirota

Knihu Opona napísala Agatha Christie už počas II.svetovej vojny, no potom ju zamkla do trezoru a tam čakala na vydanie až do roku 1975.

Starý a slabý Poirot sa vracia na miesto svojho prvého prípadu, do vidieckeho domu Styles, ktorý je teraz penziónom. Listov zavolá aj kapitána Hastingsa, dávneho priateľa, s ktorým pred rokmi spolu vyriešili prvý prípad vraždy.
V Styles Courte slávny detektív Hastingsovi prezradí, že je na stope chladnokrvnému sériovému vrahovi, ktorý má na svedomí už päť ľudí. Jeho identitu však neodhalí ani svojmu priateľovi, iba mu naznačí, že záhadný X je jeden z hotelových hostí. Poirot, sužovaný ťažkou artritídou, si čoraz naliehavejšie uvedomuje, že ak chce zabrániť ďalšej vražde, musí rýchlo konať, aj keby mal pritom riskovať vlastný život…

Christie využíva všetky triky, aby pre svojho legendárneho detektíva pripravila nezabudnuteľnú, no zároveň dojímavú labutiu pieseň.
Mimochodom, parte oznamujúce úmrtie Hercula Poirota vyšlo, ako jedinej fiktívnej postave v histórii, v roku 1975 aj v New York Times.

 

Foto: Lepšídeň.sk


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.