Letné aktivity pre deti. Ako si ich užiť bez nehody

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Leto je obdobe, keď trávime veľa času vonku a sme celkovo aktívnejší. Popri zábave však treba dbať aj o bezpečnosť. Najmä pri deťoch – tie zbožňujú bicykle, odrážadlá, trojkolky, kolobežky, skateboardy, hoverboardy, či kolieskové korčule. A mnohé z nich si neuvedomujú hroziace nebezpečenstvá spojené s týmito činnosťami. Letné aktivity tak môžu byť aj riskantné, ak si nedáte pozor. Povinnosťou rodičov je preto deti poučiť a dbať o dodržiavanie základných bezpečnostných pravidiel.
Vážnym zraneniam počas letných aktivít sa môžete vyhnúť, ak budete nasledovať tieto tipy:

 

Bezpečnosť na kolesách

1. Prilba

Pri každej jazde dbajte na to, aby dieťa malo dobrú prilbu. Popruhy prilby nastavte tak, aby na hlave správne sedela – nesmie byť ani príliš široká, ani voľná a musí chrániť aj čelo. Bez prilby nedovoľte dieťaťu jazdiť ani na krátku vzdialenosť. Pri rôznych športoch používajte vždy prilbu určenú pre daný druh športu, ktorá bola schválená bezpečnostnými testami.

2. Správne oblečenie

Oblečenie pre deti na bicyklovanie a podobné druhy športov by malo byť skôr v svetlých farbách s reflexnými prvkami, ktoré umožňujú motoristom uvidieť dieťa z dostatočnej vzdialenosti. Nepodceňujte toto pravidlo, môže zachrániť život, minimálne sa vyhnete vážnejšiemu zraneniu. Dôležité je vidieť, ale aj byť videný!

chlapci na bicykloch3. Chrániče

Chrániče na kolená, lakte a rukavice nie sú nevyhnutné. Vďaka nim však dokážete predísť vážnym zraneniam pri páde alebo menšej nehode.

4. Veľkosť bicykla

S pribúdajúcim vekom dieťaťa sa mení aj veľkosť bicykla. Detský bicykel by mal mať takú veľkosť, aby dieťa bolo schopné udržať rovnováhu pomocou špičiek nôh keď sedí na sedadle. Takto by ste mali dieťaťu výšku sedadla nastaviť. Ak nedočiahne sediace dieťa na zem, bicykel je preň príliš veľký.

5. Pravidelná údržba

Pravidelne kontrolujte stav bŕzd, kolies, reťaze, riadididlá, aby spoľahlivo fungovali. Košík na bicykli je veľmi praktický, dieťa si v ňom môže odviezť potrebné maličkosti, aby malo voľné ruky a mohlo bezpečne riadiť.

6. Odrazky a osvetlenie

Odrazky by mali byť vpredu aj vzadu bicykla, prípadne cykloodrážadla. V prípade šera by malo byť aj zapnuté osvetlenie. Nie sú to len doplnky na okrasu. V rozhodujúcej chvíli môžu byť naozaj užitočné.

7. Pravidlá premávky

Vysvetlite deťom základné pravidlá bezpečnej premávky:

  • po ceste jazdiť vpravo a rešpektovať rovnaké pravidlá ako motoristi;
  • naučte deti na ukazovanie smeru používať ruky, aby okoloidúce vozidlá vedeli o úmysle odbočiť alebo zastaviť;
  • je dobré vyhýbať sa štvrtiam s hustou premávkou;
  • pri jazde s kamarátmi musia ísť detské bicykle za sebou (nie vedľa seba);
  • nepočúvať hudbu ani netelefonovať počas jazdy – dieťa musí počuť blížiace sa vozidlá a naplno vnímať situáciu okolo seba;
  • pri prechádzaní cez križovatku zosadnúť z bicykla.

8. Ostražitosť

Naučte deti opatrnosti a vyhýbaniu sa veľkému množstvu štrku, výmoľom, ľuďom, zvieratám a iným prekážkam, ktoré im môžu spôsobiť nežiadané problémy.

Ako naučiť deti zbaviť sa nepotrebných hračiekPrečítajte si tiež
Ako naučiť deti zbaviť sa nepotrebných hračiek?

 

<strong>Naučte sa rozpoznať signály otrasu mozgu</strong>
Otras mozgu je traumatické poškodenie mozgu. Opakované zranenia môžu byť veľmi vážne, môžu zanechať trvalé následky, prípadne mať za následok smrť.
Poranenia hlavy u detí sa prejavujú inak ako u dospelého človeka – mozog dieťaťa je vo vývine a môže byť postihnutý práve v zraniteľnom období formovania mozgových štruktúr a spojení.
Pri otrase mozgu ide o náraz mäkkého mozgu o tvrdé štruktúry lebky. Zväčša má mierny charakter a medzi príznaky patrí: bezvedomie, zvracanie, zmätenosť, závraty, spavosť, malátnosť, poruchy koncentrácie, dvojité videnie, nervozita, poruchy stability, kŕče apod. V prípade podozrenia radšej vyhľadajte lekársku pomoc.

Takže vyrazte s deťmi von, buďte aktívni, zabávajte sa… ale bezpečne!

— PR článok —


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.