Chrumkavé, chutné, trvanlivé a veľa druhov na výber: jahody, maliny, ananás, banán, jablko, ale aj exotickejšie dračie ovocie, kľukva, mango alebo kiwi. Rodičia ho dávajú najmä deťom, či už do ranného musli, do smoothie alebo len tak ako drobnú pochúťku. Siahajú po ňom aj športovci, aby spestrili svoju stravu.
Lyofilizované ovocie, čiže mrazom sušené ovocie je aj u nás čoraz obľúbenejšie a to najmä pre svoju výživovú hodnotu, sú ľahké a vydržia naozaj dlho. Aké sú ďalšie výhody? Oplatí sa ich pridávať častejšie do jedálnička, ale majú aj svoje negatíva? Vraj sa v nich našli zvyšky pesticídov… A ako dopadlo lyofilizované ovocie v testovaní známeho českého časopisu?
Čo je to lyofilzované ovocie?
Táto metóda sľubuje zachovanie vitamínov, chuti, tvaru a farby pôvodného ovocia, ale je náročná a drahá. Mrazom sušené ovocie preto patrí medzi drahšie potraviny. Niektorí ľudia si pri počutí tohto názvu predstavia nejakú chemickú úpravu, čo nie je pravda.
Je to proces, počas ktorého najskôr dôjde k zmrazeniu ovocia a následne sa zvýši teplota a zníži tlak, aby sa z ovocia mohla vypariť voda. Výsledkom je 100% prírodný produkt bez pridaného cukru.
Výhodou lyofilizovaného ovocia je aj vysoký obsah vlákniny, ktorá je dôležitá pre správne fungovanie nášho tráviaceho ústrojenstva. Čerstvé ovocie je plné minerálov dôležitých pre naše telo (horčík, vápnik, železo či fosfor) a nájdete ho aj v ovocí sušenom mrazom.
Koľko si ho dopriať?
Ako pri všetkom, ani tu netreba preháňať, ale jedna hrsť denne je akurát. Sušenie totiž zvyšuje koncentráciu všetkých obsiahnutých látok, aj prirodzene sa vyskytujúceho cukru. Takže nepreháňajte to.
Môžete ho pridávať do raňajkových kaší, musli, jogurtov. Alebo si natriete chlebík orieškovým maslom a posypete lyofilizovaným ovocím. Výborne sa hodí ako ozdoba na zákusky a dezerty, vhodné sú na domáce limonády a do smootie.
Výhody mrazom sušeného ovocia
- Zachovanie výživových hodnôt. Lyofilizácia zachováva vitamíny, minerály a antioxidanty, pretože proces prebieha pri nízkych teplotách a bez pridávania konzervačných látok. Ovocie si zachováva až 90-95 % svojich živín.
- Dlhá trvanlivosť. Mrazom sušené ovocie má minimálny obsah vody, čo zabraňuje rastu baktérií a plesní (hoci niekedy to tak nemusí byť, viď nižšie o testovaní). Preto môže vydržať mesiace až roky bez chladiarenského skladovania.
- Ľahkosť a skladnosť. Je extrémne ľahké, čo je ideálne pre turistov, športovcov a na dlhšie výlety.
- Prírodná chuť. Lyofilizované ovocie je bez pridania cukru alebo iných aditív, pokiaľ nie je špecificky upravené (v porovnaní s bežným sušeným ovocím, ktoré môžu obsahovať sirup alebo oleje).
Nevýhody mrazom sušeného ovocia
- Cena. Proces lyofilizácie je technologicky náročný, čo zvyšuje cenu produktu. Napríklad maličké 30 gramové vrecúško malín stojí 3 eurá, 40 g černíc takmer 4 eurá.
- Textúra. Ovocie je suché a krehké, čo nemusí každému chutiť.
- Možné pesticídy. Ak sa ovocie pestuje konvenčne, môže obsahovať stopy pesticídov. Bioprodukty majú v tomto smere výhodu. Žiaľ, pesticídy sa počas lyofilizácie nezničia, pretože proces iba odstráni vodu, nie chemikálie.
- Chuťová intenzita. Chuť je výraznejšia, čo môže byť pre niekoho až príliš koncentrované.
Prečítajte si tiež
Ktoré sušené ovocie môže podľa výskumu
pomáhať proti rakovine hrubého čreva?
Ako dopadli testy lyofilizovaného ovocia?
Český časopis dTest uskutočnil test 17 vzoriek, aby sa zistilo, ako chutia, či im nechýbajú vitamíny, alebo naopak, či neobsahujú zvyšky pesticídov. Napodiv až štyri výrobky boli ohodnotené známkou nedostatočný.
Najskôr overovali šetrnosť lyofilizácie. Pomohli im pri tom merania vitamínu C a senzorické hodnotenie. Merania ukázali, že koncentrácia vitamínu C v jahodách sa môže líšiť až päťnásobne. Viaceré výrobky však presvedčili, že počas lyofilizácie sa v jahodách môže zachovať veľká časť vitamínu. A to je dobré pre nás, zákazníkov.
Senzorické hodnotenie sa zameralo na typické vlastnosti lyofilizovaného ovocia, medzi ktoré patrí najmä jeho chrumkavá konzistencia a zachovaná farba a chuť. Nie všetky výrobky dosiahli pri hodnotení dobré výsledky, pričom najčastejšie sa vyskytovali problémy s tuhou alebo gumovou konzistenciou plátkov.
Problémy s pesticídmi
Neskôr v testovaní sledovali zdravotnú bezpečnosť. Najzávažnejšie nedostatky sa zistili pri analýze zvyškov pesticídov. Odborníkov prekvapil vysoký počet naraz zistených rezíduí pesticídov a skutočnosť, že vo viacerých výrobkoch sa našli látky, ktoré európske predpisy nepovoľujú.
Tieto látky by sa v potravinách nemali vyskytovať, pretože každý, kto dováža potraviny do Európskej únie, musí dodržiavať požiadavky nariadení EÚ o kvalite a bezpečnosti potravín vrátane pravidiel používania pesticídov. Práve zistenia nepovolených látok viedli k celkovému zlému hodnoteniu štyroch vzoriek.
Druhou kontrolou zdravotného stavu bolo mikrobiologické testovanie. V sušených jahodách sa zabránilo výskytu nebezpečných mikroorganizmov, ale vo viacerých výrobkoch sa zistila prítomnosť plesní a kvasiniek. Našťastie nešlo o problematické množstvá.
Zdroj a foto: Lepšídeň.sk, Freepik.com, dTest.sk