Investovanie je skvelý spôsob, ako si zabezpečiť finančnú budúcnosť. Ak však nemáte skúsenosti, môže sa to zdať komplikované a tiež riskantné. No rozhodne by ste mali o tom pouvažovať, pretože je to nielen ochrana pred infláciou (peniaze na bežnom účte či dnešnom termínovanom vklade strácajú hodnotu každý deň), ale tiež je to budovanie dlhodobejšieho majetku, zriadenie pasívneho príjmu v budúcnosti (napríklad na dôchodku), či zabezpečenie finančnej nezávislosti.
Pozrime sa na základné typy investícií, na čo si dať pozor a ako urobiť prvé kroky. Ako investovať, ak ste začiatočník a kde hľadať všetky potrebné informácie.
Ako investovať, keď som začiatočník?
Mnoho ľudí si myslí, že investovanie je len pre bohatých alebo skúsených finančníkov. Pravdou však je, že investovať môže každý. A často bez nejakého sprostredkovateľa-brokera, ale cez aplikáciu, či internetovú banku. Investovanie je samozrejme rizikové, preto treba mať dostatok relevantných informácií, aby ste sa rozhodli čo najlepšie. No nikdy neviete, čo bude o 10-15 rokov, takže nasledujúce informácie majú slúžiť skôr na orientáciu a vzdelávanie, určite nie sú poradenstvom, či návodom, kde a ako konkrétne investovať.
Kde môžem investovať?
Kým začnete investovať, okrem dôležitých informácií – nižšie ponúkame tipy, kde si zistiť viac na webe, v printových médiách, alebo v špeciálnych podcastoch, všetko v slovenčine alebo češtine – najskôr si vytvorte finančnú rezervu (na 3 až 6 mesiacov), zbavte sa nevýhodných dlhov a stanovte si jasné finančné ciele.
Tu sú základné typy investovania:
1. Akcie
Akcie predstavujú podiel v spoločnosti. Keď kupujete akcie, stávate sa spoluvlastníkom firmy. Tento typ odporúčame už skúsenejším investorom.
Výnosy môžete získať dvoma spôsobmi:
- Rast hodnoty akcií – Ak cena akcie rastie, môžete ju neskôr predať so ziskom.
- Dividendy – Niektoré firmy vyplácajú časť svojho zisku akcionárom.
Tipy pre začiatočníkov: Začnite investovaním do indexových fondov (napr. S&P 500), ktoré sú menej rizikové. Diverzifikujte portfólio – neinvestujte všetko do jednej firmy.
A hlavne dajte si pozor na poplatky brokerov alebo bánk, ktoré tiež ponúkajú investovanie. Ideálne bez poplatkov, prípadne ak je ročný poplatok za správu, tak čo najnižšie, pol či 1% je už veľa
2. Dlhopisy
Dlhopisy sú v podstate pôžičky, ktoré poskytujete spoločnosti alebo štátu. Na oplátku dostávate pravidelné úroky a po uplynutí doby splatnosti získate späť svoju investíciu. Dlhopisy sú menej rizikové ako akcie, ale zvyčajne prinášajú nižší výnos.
Tipy pre začiatočníkov: Investujte do štátnych dlhopisov, ktoré sú bezpečnejšie. Vyhnite sa firemným dlhopisom s vysokým výnosom, ak nechcete podstúpiť veľké riziko.
3. Podielové fondy
Podielové fondy sú spravované profesionálnymi investičnými spoločnosťami. Investujete do fondu spolu s ďalšími investormi a profesionálni manažéri rozkladajú peniaze do rôznych aktív (akcie, dlhopisy, nehnuteľnosti a pod.). Výhodou je nižšie riziko a jednoduchšia správa, ktorá je však často nevýhodná kvôli vyšším poplatkom (vstupné, výstupné, za správu fondu).
4. ETF (Exchange-Traded Funds)
ETF sú podobné podielovým fondom, ale obchodujú sa na burze ako akcie. Sú ideálne pre začiatočníkov, pretože ponúkajú diverzifikáciu a nižšie poplatky ako tradičné fondy.
Existuje výborná stránka JustETF.com, kde je aj časť pre začiatočníkov. Základy ETF, fondy, tipy a triky ako vyberať, distribučné alebo akumulačné ETF (buď si nechávate vyplácať dividendy, alebo – čo sa odporúča – necháte ich ďalej preinvestovať, nakúpiť ďalšie akcie)
5. Nehnuteľnosti
Investovanie do nehnuteľností patrí medzi najpopulárnejšie formy investovania. Môžete kupovať byty na prenájom, investovať do rekreačných objektov alebo do realitných fondov. Nevýhodou sú vysoké vstupné náklady.
6. Kryptomeny
Kryptomeny ako Bitcoin či Ethereum sú veľmi zaujímavé, dnes populárne, každý o nich hovorí… no pre neznalých či začiatočníkov je to dosť riskantná investícia. Všeobecne ide o rizikovú investíciu, preto je dôležité dôkladne si naštudovať trh.
V tomto prípade investujte naozaj len to, čo si môžete dovoliť stratiť.
Prečítajte si tiež
5 skvelých tipov, ako dofinancovať hypotéku.
Ako začať – krok za krokom
- Stanovte si ciele – Chcete investovať na dôchodok, kúpu nehnuteľnosti alebo len zhodnotiť úspory?
- Zistite si svoj rizikový profil – Ste ochotní podstúpiť väčšie riziko pre vyšší výnos alebo preferujete stabilnejšie investície?
- Vyberte si investičný nástroj – Začnite s jednoduchšími produktmi, ako sú ETF alebo podielové fondy.
- Nájdite si investičnú platformu – Existuje mnoho online brokerov a investičných aplikácií, ktoré umožňujú jednoduché investovanie, napr. XTB, ktoré má teraz masívnejšiu reklamu. Prípadne eToro, Revolut, jednotlivé banky.
- Investujte pravidelne – Najlepší spôsob, ako znížiť riziko, je pravidelné investovanie menších súm, pokojne môžete začať od 50, či 100€ mesačne.
- Vzdelávajte sa – Investovanie je dlhodobý proces, preto sa oplatí sledovať finančné novinky a rozširovať svoje znalosti.
Na čo si dať pozor?
- Riziko straty – Každá investícia nesie určité riziko, preto nikdy neinvestujte peniaze, ktoré si nemôžete dovoliť stratiť.
- Poplatky – Pri výbere investičnej platformy si skontrolujte poplatky za obchodovanie či správu účtu. Tu sa naozaj oplatí preštudovať zmluvu, resp. obchodné podmienky, popis investície aj s poplatkami.
- Podvody a špekulatívne investície – Buďte obozretní pri investovaní do neznámych alebo príliš dobrých ponúk. Najmä vtedy, ak vás niekto osloví telefonicky alebo mailom – ako sa k vám dostal? Prečo práve vás? Čo je za tým?
- Príliš časté obchodovanie – Mnohí začiatočníci sa snažia rýchlo zarobiť, čo často vedie k stratám.
- Ignorovanie diverzifikácie – Investovanie do jedného aktíva môže byť veľmi rizikové.
Kde hľadať informácie?
Existuje množstvo možností, kde sa vzdelávať, získavať informácie a samozrejme, ich prínos závisí aj od toho, v akej ste fáze, koľko toho viete a čo presne chcete dosiahnuť. Pripravili sme pre vás rôzne typy a možnosti zdrojov informácií – prejdite si ich a vyberte to, čo je pre vás relevantné. Vyskúšajte ich.
V zahraničí ich majú prirodzene oveľa lepšie prepracované, no my ponúkame len slovenské (české) aj kvôli prípadnej jazykovej bariére.
Finančné portály a médiá
- Uspesnynaburze.sk. Ponúka podrobného sprievodcu investovaním do ETF, vrátane vysvetlenia základných pojmov, typov ETF a návodu na investovanie.
- Ekofinancie.sk poskytuje rebríček top 10 indexových fondov vhodných na dlhodobé investovanie, čo môže byť užitočné pri výbere konkrétnych ETF.
- Akcie.sk prináša články o ETF fondoch, ich fungovaní a rozdieloch oproti podielovým fondom.
- 5penazi.sk je web s množstvom článkov a návodov pre začiatočníkov, ako investovať do akcií. Nájdete tu aj informácie o ETF a iných investičných produktoch.
- Fingo.sk – ďalší web s užitočnými článkami o investovaní, sporení a osobných financiách.
- Investujeme.sk – web zameraný na investovanie s množstvom článkov, analýz a porovnaní.
Z printových médií odporúčame hlavne Hospodárske noviny, týždenník Trend a mesačník Forbes.
Aplikácie a platformy
- XTB je populárna platforma s nízkymi poplatkami a možnosťou investovať do ETF a akcií.
- eToro umožňuje sledovať a kopírovať portfóliá skúsených investorov, čo môže byť užitočné pre začiatočníkov.
- Revolut – platforma pre správu financií, súkromnú aj firemnú. Ponúka prevody, sledovanie výdavkov a príjmov, zhodnotenie peňazí prostredníctvom investovania – sporenie, investovanie do akcií, ETF fondov, tiež do zlata, či kryptomien.
Podcasty
Na najpopulárnejších platformách ako Spotify alebo Apple podcasty nájdete mnohé tipy.
- Napríklad Zlé peniaze, dobrý život od Juraja Karpiša. Dokonca má sériu Investujeme do akcií s Aďou, kde vysvetľujú, radia, ide skôr o základné informácie, zorientovanie a Aďa tam žiaľ pôsobí viac rušivo (nedokáže klásť otázky, stále sa smeje, keď je v úzkych ap.), ale ak ste začiatočník, je to vhodné na zorientovanie sa.
- XTB – Investice & Trading. Podcast investičnej aplikácie, ktorá poskytuje podmienky pre obchodovanie Forexu, komodít, indexov, kryptomien, ETF, akcií.
- Finex.cz Podcast – o investovaní, obchodovaní a osobných financiách.
- Inteligentné investovanie z dielne Finax, ktorý je sprievodcom v investovaní, ETF fondy, dôchodky a finančná gramotnosť. Ich Finax Mudrovačka je na rôzne aktuálne témy, len neraz je to príliš dlhé a menej praktických tipov, skôr vysvetlenie pozadia.
Ďalšie vhodné podcasty: Money Talk s Milanom Dubecom, Ekonómia ľudskou rečou z dielne skpodcasty.sk, Forbes Espresso (prináša ranný prehľad dôležitých informácií), Financie pri káve od finančnej skupiny Partners a pomerne široko zameraný Index od SME.sk.
Prečítajte si tiež
8 dôvodov, prečo vlastniť zlato a striebro.
Radí Robert Kiyosaki.
Ďalšie zdroje informácií
- Online kurzy – tu odporúčame zahraničné, napríklad Coursera.org alebo Udemy.com, kde nájdete kurzy o investovaní pre začiatočníkov
- YouTube kanály zamerané na osobné financie, ako nulapx, FinanceFlex, Finanzalidad, TinyBookTalks alebo Personal Finance. Ak aj neviete po anglicky, je to jednoduché – do Google si môžete zdarma stiahnuť rozšírenie YouTube – Dubbing, ktoré vám potom bude dané video prekladať.
- Osobní finanční poradcovia, ak potrebujete individuálne poradenstvo.
- Pravidelne sa konajú investičné semináre a workshopy, kde sa môžete naučiť viac o investovaní od odborníkov. Stačí správne hľadať na google.
- Knihy o investovaní – je ich veľa, desiatky nájdete TU, ale odporúčame napríklad
Inteligentný investor (Benjamin Graham),
Investování pro začátečníky,
Průvodce pro pasivní investování
alebo naša obľúbená, nadčasové lekcie o peniazoch, bohatstve a šťastí Psychológia peňazí.
Investovanie je skvelý nástroj na budovanie finančnej stability a nezávislosti. Aj keď sa môže zdať zložité, so správnym prístupom a trpezlivosťou môže byť dostupné pre každého. Začnite postupne, vzdelávajte sa a nezabúdajte diverzifikovať svoje investície.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com